Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
MineKing minecrafttr
batihost minecraft server kirala
contain bot
minecrafttr is birligi
FixerCraft Skyblock Sunucusu
minecrafttr is birligi

Bir Zamanlar Ben

Forumun En Eski Üyelerinden Biri
Gold Üye
MC+ Gold
MC+ Silver
MC+ Bronze
Katılım
2 Eylül 2018
Mesajlar
268
Tepki puanı
59
Puanları
1,320
Discord
EMREOYUN#4190
Eğer denk geldiyseniz benim zaten şuan ne ile uğraştığımı biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için ise piyasadaki en büyük Terraria Mobile sunularına sahibim ve dürüst olmam gerek, hiç kolay bir yol olmadı benim için.

Peki bu macera nasıl başladı, nasıl bu noktaya geldim?

Ben eskiden sunucular üzerinde deneyler yapardım. Bu konuda Erkan abi çok iyi bilir beni :D
Deneyler arasında ara ara oyun sunucusu açıp kapatmak da vardı. Eskiden Minecraft sunucuları açar, farklı farklı konseptler denerdim fakat bu konuda hiçbir zaman başarılı olamadım. Şansımı ise UNLOST Half-Life oynadığı dönemde Half-Life 1 sunucusu açarak denedim. Beklediğimden daha iyi bir sonuç aldım ama UNLOST Half-Life oynamaya o dönem ara verince benim sunucuda çürüme yoluna gitti.

Ağustos 2019'un sonunda internette bir haber gördüm. Terraria Mobile 4-5 yıl sonra güncelleme almış ve içine çoklu oyuncu özelliği eklenmiş. Ben de bunu denemeye karar verdim ve 1 Eylül 2019'da sunucumu açtım ve 2 tane foruma reklam verdim. Açtıktan sonra 3-4 saat yoktum ve sonra girmeye çalıştım ve giremedim sunucuya. Sunucu çoktan dolmuştu bile. Fakat ilk çıkan sunucu modülü tamamen vanillaydı ve Minecraft'taki gibi içine spigot koyup plugin kuramıyorduk. Haliyle tüm haritayı yok ediyorlardı. Ben de her gün haritayı sıfırlıyordum o zamanlar.

Sonraki patlama ise eski TShock yazılımcılarından birinin Mobil sürüm için TShock(Minecrafttaki Paper Spigot olarak düşünün ama kendi başına bile 4-5 plugin özelliklerine sahip) yazılımını çıkarması oldu. O yazılımdan sonra sunucuda her şeyi kontrol altına almayı başardım. Haritayı koruma altına aldım. Çoğu yasak olması gereken itemleri engelledim vs. vs. Önümde sadece tek bir sorun vardı, vanilla sunucu yazılımı üzerine TShock build olduğu için 16 oyuncu sınırını asla aşılamaz hale getirmişler. Bu sorunu ise Dimensions(Minecrafttaki BungeeCord olarak düşünün) ile aşmam lazımdı. Bu seferki sorun ise eski sürüm Dimensions'un Mobil sürümle uyuşmamasıydı.

Eski bir yazılımcı arkadaş nasıl debug atacağımı öğrettikten sonra ve Terraria'da kullanılan paket sistemini çözdükten sonra Vanilla sunucudaki paket sistemlerini tamamen alıp Dimensions içine entegre ettikten sonra 16 oyuncu sınırını kırmayı başardık. Burdan sonrası ise durgun bir dönemdi sunucu için.

Bir sonraki patlama ise Terraria için Journeys End güncellemesi idi. Bu güncelleme daha sonra mobil sürüm içinde geldi fakat bu sefer bilgisayar sürümündeki sunucuyla uyumlu olması işleri inanılmaz kolaylaştırdı.

Peki bu macera bana neler kazandırdı?
  • Az çok JavaScript bilgim vardı ve Dimensions yazılımı ile iyice geliştirdim.
  • TShock ve pluginleri tamamen C# üzerine kurulu, hiç C# bilgim yokken artık iyi bir seviye C# biliyorum
  • Kendime güzel bir topluluk kurmuş oldum ve hem Türkiye'de, hem de Dünya'da daha çok tanınır hale geldim.
Bu yolda bana yardımcı olan herkese çok teşekkürler.
 
Ne Mutlu Türküm Diyene!
Yasaklandı
MC+ Gold
MC+ Silver
MC+ Bronze
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
919
En iyi cevaplar
1
Tepki puanı
448
Puanları
825
Discord
Başarılar dilerim. Bende yeni bilgisayar alınca köpek gibi faceit kasmaya başladım şuan levelim 8 hedefim FPL :d
 


Üst