Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
batihost minecraft server kirala
Minecraft Sunucu Kiralama
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Reklam satın al!

Rehber CentOS - Başlangıç Seviyesinde Minecraft Sunucu Yönetimi

Rehber yararlı olmuş mu?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Muzlar dünyayı istila edecekmiş!
Discord
Merhaba değerli forum üyeleri!
Sizler için bu konumda satın almış olduğunuz CentOS makineyi nasıl kullanıma hazır hale getirebileceğinizi ve sunucunuzu kurabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle satın almış olduğumuz makinemize aracılığı ile bağlantı sağlıyoruz.
Programı indirip bilgisayarımıza kurduktan sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecek:

1533379222482.png

Bu ekrandakilere dokunmamız gerekmiyor, şimdilik sadece "Host name (or IP adress)" bölümüne makinemizin IP adresini yazarak open butonuna tıklıyoruz.
Bunu yaptıktan sonra karşınıza böyle bir ekran gelecek:

1533379358261.png

Buraya kullanıcı adınızı girmelisiniz. (genel kullanıcı adı "root"tur)
Kullanıcı adınızı girdikten sonra sizden şifrenizi girmenizi isteyen şu ekran ile karşılaşacaksınız

1533379480677.png

Buraya şifrenizi girmelisiniz.
Şifrenizi girdiğiniz zaman makineye bağlantı sağlamış olacaksınız,
Makinemize bağlantı sağladığımıza göre bileşenlerin kurulumuna geçebiliriz.
Öncelikle olmazsa olmazımız Java'yı kuralım. Bunun için bize şu komut yardımcı olacaktır:

1533379582279.png

Java kuruluyor..

1533379694846.png
Java kurulumumuz tamamlandıktan sonra
Sunucumuzu açabiliriz ancak Putty ekranımızı kapattığımız zamanda aktif kalması için screen programını yükleyelim.
Onun içinde bu komutu kullanabiliriz:
1533380103730.png
Tamam screen programını da kurduğunuzu varsayıyorum.
Şimdi wget'i kuralım...
1533380161600.png
Buda tamamdır.
Şimdi sunucumuzu kurmaya başlayabiliriz ama önce 1533380227039.png komutu ile sunucumuzu yeniden başlatmamız daha sağlıklı olacaktır.

Şimdi makinemize tekrar aynı şekilde giriş yaptık. Daha sonra 1533380302842.png komutu ile farklı bir ekrana geçtik.
bu ekranı ctrl+D tuşu ile kapatırsanız yaptığınız işlemler kaybolacaktır yani sunucunuz açıksa kapanacaktır eğer çarpı işareti ile kapatırsanız bu ekrandaki olaylar çalışmaya devam edecektir.
Kod:
mkdir minecraft
komutu ile minecraft isminde bir dosya oluşturuyoruz
şimdi hemen minecraft sunucumuzu kurmak için gerekli bileşenleri indirelim, ben paperspigot'u tercih ediyorum.
Bu arada Putty ekranında ctrl+v çalışmaz kopyaladığınız bir şeyi yapıştırmak için sağ tıklamalısınız.
İndireceğiniz dosyayı wget'ten sonra direkt linkini koyarak indirebilirsiniz.(Resim sınırı 10 olduğu için daha fazla resim ekleyemeyeceğim.)
Zaten geriye kalan kısımda pek bir şey yok.
Şimdi filezilla ile makinemize bağlantı sağlamamız gerekiyor, bağlantı sağlarken ip adresinin başına sftp:// eklememiz gerekiyor sadece tek fark bu.
Bağlantı sağladıktan sonra minecraft dosyamızı buluyoruz. İçinde indirdiğimiz jar dosyasının olup olmadığınıda kontrol ediyoruz eğer yok ise işlemleri kontrol edin hata yapmış olabilirsiniz.
Ben hatasız olduğunu varsayarak devam ediyorum, şimdi çalıştırmamız için bir sh dosyasına ihtiyacımız var. Ben kendi sunucumdakini aynen bırakıyorum buraya baslat.bat'ın sh versiyonu sadece ( ) şimdi bunu başlatmak için tekrar putty ekranımıza geliyoruz.
Puttyden "sh run.sh" komutunu veriyoruz. Makinemizi başlatma komutumuz budur.
Gerisini zaten biliyorsunuzdur eula geliyor true yapıyorsunuz klasik sunucunuzu kuruyorsunuz.

Konuyu okuduğunuz için teşekkür ederim. umarım ilk konumu beğenirsiniz, bu konuda ilk defa CentOS makine alan birinin ne yapmasını gerektiğini bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım, bir hatam varsa uyarırsanız kendimi düzeltmeye çalışırım. Herkese başarılar dilerim.

Ekli dosyalar

• 1533379440446.png
    1533379440446.png
    1.5 KB · Görüntüleme: 3
MinecraftTR
Site Sahibi
En iyi cevaplar
1
Discord
Kadir#0606
Konu güzel ve açıklayıcı olmuş Linux kullanmayı çok çabuk öğretmişsin tebrikler eline koluna sağlık. :)
MySQL kurmayıda konuya ekleyebilirseniz iyi olur.

babadagi:

makineye mc için gerekli programları şu şekilde yüklemelisiniz.
Kod:
yum install mc screen java-1.8.0-headless zip unzip epel* -y

Moderatörün son düzenlenenleri:
Discord
Konu güzel ve açıklayıcı olmuş Linux kullanmayı çok çabuk öğretmişsin tebrikler eline koluna sağlık. :)
MySQL kurmayıda konuya ekleyebilirseniz iyi olur.
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, en kısa sürede MySQL'i de eklerim konuya.

Yeni bir Steve doğdu!
Yasaklandı
Discord
Şahsen hiç kullanmadım CentOS. Öncesinde müşterilerin yardıma ihtiyacı olduğunda destek veremiyordum. Tekrar lazım olursa bu konudan yararlanacağım. :)

Discord
Şahsen hiç kullanmadım CentOS. Öncesinde müşterilerin yardıma ihtiyacı olduğunda destek veremiyordum. Tekrar lazım olursa bu konudan yararlanacağım. :)
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, birilerine yardımcı olacağının düşüncesi bile çok mutlu ediyor beni, umarım ihtiyacı olan herkese yararlı bir konu olmuştur.

Zzz
Discord
alqnbei#1337
Eline sağlık herşeyi çok güzel anlatmıssında ben windows server 2012 den vaz geçmem <3

Discord
Eline sağlık herşeyi çok güzel anlatmıssında ben windows server 2012 den vaz geçmem <3
Teşekkür ederim, o artık senin tercihine kalıyor, konuyu güncellersem CentOS avantajlarınıda ekleyeceğim. Windowsa göre fazlaca avantajlı.

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Ellerine sağlık vallahi ben bile anladım şuan.Zor bir şey hani

Discord
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...