minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
Satın Al
MinecraftTR Reklam Alanı
Satın Al
Satın Al
Satın Al

Tartışma Discord Müzik Botlarına Ne Oluyor ?

Seçkin madenci.
En iyi cevaplar
3
Discord
Arda Mert Tezel#0001
Merhaba değerli forum üyeleri bu konuda sizlerle Discord'un müzik botlarını kapattırmasını tartışmak için açtım. Sizin fikirlerinizi de konunun altında belirtirseniz tartışabiliriz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Rythm ve Grovy isimli botların bir kaç gün içerisinde kapanacağı haberini aldık. Bot sahiplerinin yaptığı açıklamaya göre YouTube üzerinde artık apiyi kullanamayacaklarını ve bu yüzden botları kapatmak zorunda kaldıklarını açıkladılar. Bunun sonucunda kullanıcılar başka bir platformu kullanmalarını istediler, bunun karşılığında ise yakında yeni bir proje yapılacağını ve tüm komutları başka bir platforma taşımak çok zorlayıcı bir işlem olacağını bunun yerine başka projelere yoğunlaşmanın daha mantıklı olduklarını söylediler.

Sorun Neyden Kaynaklı ?

Sorunun tam olarak neyden kaynaklı olduğu şu anlık bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde Discordun resmi bir açıklama yapacağını düşünüyorum.

Lakin benim fikrimi soracak olursanız YouTube üzerinde müzik açıldığındaki reklamların botlar ile açıldığında çıkmamasından dolayı olması diye düşünüyorum. Önceden de reklam çıkmıyordu şimdi mi YouTube farketti derseniz ise YouTube premium satışını arttırmak yada botlar ile çok fazla şarkı açıldığı için YouTube Premium alan insanları haklarını savunmak da olabilir.

Botlar Tekrardan Açılacak Mı ?

Sanırım bunun cevabı hayır olarak kalacak çünkü bot sahipleri yaptıkları açıklamalarda Grovy'nin tamamı ile kapalı kalacağını belirtti. Bunun aksine Rythm botun sahibi Rythm'ı sunucularınızda tutmaya devam edin 2022'nin başında yeni bir proje ile sizlerle olacağız dedi.

Rythm;
unknown.png

Grovy;
unknown.png

Hangi Botları Kullanabiliriz ?

Malesef her hangi bir botu kullanıp kullanamayacağınızı benim burada belirtmem yanlış olur. Çünkü tüm müzik botlarının kapatılması için Discord tarafından bot sahiplerine mailler atıldı bu konuda Rythm ve Grovy'i örnek vererek anlatma sebebim en bilindik botlar olmalarıdır. En kısa süreçte tüm müzik botlarının kapatılacağını biliyoruz. Aşağıda bu konu ile ile ilgili Rythm'ın açıklamasını bırakıyorum.

Rythm;
unknown.png

Discord Bu Sorunu Çözecek Mi ?

Bu konuda resmi bir açıklama olmadığından dolayı net bir şey söylemem imkansız. Lakin yine benim düşüncemi sorarsanız bu sorun ile ilgileneceklerini düşünüyorum çünkü Discord kullanıcılarının büyük bir kısmı bu müzik botlarını kullanıyorlardı ve kapatılması çok fazlasıyla sorun yaratacaktır.

Açık Kaynak Kodları Paylaşılacak Mı ?

Rythm ve Grovy botlarının açık kaynak kodları paylaşılmayacak bunun sebebi telif hakları ile uğraşmamak veya ilerleyen süreçte botları tekrardan aktif etmek olabilir.

Benim konu hakkındaki düşüncelerim ve bildiklerim bu kadar yanlış bir bilgi verdiysem konunun altında cevaplarsanız beni düzeltebiliriz kendi fikirleriniz var ise yine belirtirseniz beraber tartışabiliriz. Açıklamaların diğer detaylarını incelemek isterseniz alt tarafa Rythm ve Grovy'nin resmi web sitelerini bıraktım gidip inceleyebilirsiniz.

Requlogia Minecraft Hizmetleri
En iyi cevaplar
19
Discord
RequaizeN#6522
Bu çok can sıkan bir durum, discord müzik botlarıyla bir şeyler dinlemeye fazlasıyla alışmıştım. Elbet bunun da bir çözümü olacaktır, o günü iple çekiyorum :)

Forumun En Eski Üyelerinden Biri
Discord
EMREOYUN#4190
Sorunun tam olarak neyden kaynaklı olduğu şu anlık bilinmiyor.
Sorun tam olarak şu: YouTube ilk önce Groovy'ye Ceast & Desist postası yolladı. Yollama sebepleri ise şunlar:
  • "Offer users the ability to download or separate audio tracks or allow users to modify the audio or video portions of a video."
    (Kullanıcılara ses parçalarını indirme veya ayırma olanağı sunmak veya kullanıcıların bir videonun ses veya video kısımlarını değiştirmesine izin vermek)

• "Allow for background play of the YouTube video player."
    (YouTube video oynatıcısının arka planda oynatılmasına izin vermek)
Lakin benim fikrimi soracak olursanız YouTube üzerinde müzik açıldığındaki reklamların botlar ile açıldığında çıkmamasından dolayı olması diye düşünüyorum. Önceden de reklam çıkmıyordu şimdi mi YouTube farketti derseniz ise YouTube premium satışını arttırmak yada botlar ile çok fazla şarkı açıldığı için YouTube Premium alan insanları haklarını savunmak da olabilir.
Konuyu açan arkadaşın da bahsettiği gibi YouTube, Premium özelliklerinin Discord robotları aracılığı ile Premium alınmadan veya gereksinim duymadan kullanılmasından memnun değil. Bu durumun önüne geçmek için ise Discord müzik robotlarının YouTube bacaklarının fişlerini çekiyorlar.

Tabi bazı arkadaşlar Spotify, SoundCloud tarzı uygulamalardan müzik açıyorlar. Bunlar henüz kapanma kapsamında değiller ama bu firmalar da bu konuda adım atabilirler.

Şimdilik müzik robotlarına ne olacağını kimse bilmiyor ve benim düşünceme kalırsa Discord bu sorunu çözmeyecek. Çünkü YouTube bu işi yasal yollarla engelliyor ve Discord, kendi başına bir platform olsa bile diğer platformların yasal zorunluluklarına uymak zorunda.

Cease & Desist sebepleri ile beraber tüm YouTube API Kullanım Koşullarına ulaşabilirsiniz.

Seçkin madenci.
En iyi cevaplar
3
Discord
Arda Mert Tezel#0001
Sorun tam olarak şu: YouTube ilk önce Groovy'ye Ceast & Desist postası yolladı. Yollama sebepleri ise şunlar:
  • "Offer users the ability to download or separate audio tracks or allow users to modify the audio or video portions of a video."
    (Kullanıcılara ses parçalarını indirme veya ayırma olanağı sunmak veya kullanıcıların bir videonun ses veya video kısımlarını değiştirmesine izin vermek)

• "Allow for background play of the YouTube video player."
    (YouTube video oynatıcısının arka planda oynatılmasına izin vermek)

Konuyu açan arkadaşın da bahsettiği gibi YouTube, Premium özelliklerinin Discord robotları aracılığı ile Premium alınmadan veya gereksinim duymadan kullanılmasından memnun değil. Bu durumun önüne geçmek için ise Discord müzik robotlarının YouTube bacaklarının fişlerini çekiyorlar.

Tabi bazı arkadaşlar Spotify, SoundCloud tarzı uygulamalardan müzik açıyorlar. Bunlar henüz kapanma kapsamında değiller ama bu firmalar da bu konuda adım atabilirler.

Şimdilik müzik robotlarına ne olacağını kimse bilmiyor ve benim düşünceme kalırsa Discord bu sorunu çözmeyecek. Çünkü YouTube bu işi yasal yollarla engelliyor ve Discord, kendi başına bir platform olsa bile diğer platformların yasal zorunluluklarına uymak zorunda.

Cease & Desist sebepleri ile beraber tüm YouTube API Kullanım Koşullarına ulaşabilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Discord’un sorunu çözmesi şöyle olabilir diye düşünüyorum belki apide bazı aralıklarla reklamlar çıkar ve müzik indirtmeyi engelletebilir. Belkide YouTube ile de bir anlaşma yapılabilir. Bunun dışında diğer platformlar da aynı sebepten dolayı bir kaç ay içerisinde kapatılmasını talep edeceğini düşünüyorum. Bu da discord üzerindeki müzik botlarının tamamının kapanması demek olur.

Ayrıca YouTube üzerinden video oynatabilen botlar da Discord üzerinde hala mevcut onların kapanmaması büyük haksızlık sonuç olarak onlar da reklamsız video gösteriyorlar. Bence YouTube şu anda global olarak büyük çaplı botların kapatılmasını istiyor.

Son olarak YouTube ile Discord arasındaki bir anlaşmazlık sonucu mu bu problem ortaya çıktı yoksa YouTube gerçek anlamda Premium alanların haklarını mı savunmak istiyor bu konu kafamı karıştırıyor. Çünkü YouTube premium yeni bir özellik değil ve discord ile geçen gün yaptıkları anlaşmada discord 3 aylık YouTube premium dağıttı. Bu konuyu net bir şekilde açıklaması gerektiğini düşünüyorum sonuç olarak bu botların kapanması 4-5 Yıllık (belki de daha uzun) emeklerin tamamen silinmesi demek oldu.

Forumun En Eski Üyelerinden Biri
Discord
EMREOYUN#4190
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Discord’un sorunu çözmesi şöyle olabilir diye düşünüyorum belki apide bazı aralıklarla reklamlar çıkar ve müzik indirtmeyi engelletebilir. Belkide YouTube ile de bir anlaşma yapılabilir. Bunun dışında diğer platformlar da aynı sebepten dolayı bir kaç ay içerisinde kapatılmasını talep edeceğini düşünüyorum. Bu da discord üzerindeki müzik botlarının tamamının kapanması demek olur.

Ayrıca YouTube üzerinden video oynatabilen botlar da Discord üzerinde hala mevcut onların kapanmaması büyük haksızlık sonuç olarak onlar da reklamsız video gösteriyorlar. Bence YouTube şu anda global olarak büyük çaplı botların kapatılmasını istiyor.

Son olarak YouTube ile Discord arasındaki bir anlaşmazlık sonucu mu bu problem ortaya çıktı yoksa YouTube gerçek anlamda Premium alanların haklarını mı savunmak istiyor bu konu kafamı karıştırıyor. Çünkü YouTube premium yeni bir özellik değil ve discord ile geçen gün yaptıkları anlaşmada discord 3 aylık YouTube premium dağıttı. Bu konuyu net bir şekilde açıklaması gerektiğini düşünüyorum sonuç olarak bu botların kapanması 4-5 Yıllık (belki de daha uzun) emeklerin tamamen silinmesi demek oldu.
Bence diğer robotların bir şekilde veri çekmesi yakında engellenir ve Discord üzerinden Youtube müzik dinlenmesi tamamen imkansız hale getirir.

Problemin neden doğduğu ise belirsiz. Sonuçta bu kural her zaman vardı. O zaman hiçbir şey yapılmamış olması ve şuan buna müdahele etmeleri biraz şüpheli. Bakalım neler olacak?

Seçkin madenci.
En iyi cevaplar
3
Discord
Arda Mert Tezel#0001
Bence diğer robotların bir şekilde veri çekmesi yakında engellenir ve Discord üzerinden Youtube müzik dinlenmesi tamamen imkansız hale getirir.

Problemin neden doğduğu ise belirsiz. Sonuçta bu kural her zaman vardı. O zaman hiçbir şey yapılmamış olması ve şuan buna müdahele etmeleri biraz şüpheli. Bakalım neler olacak?
Discord sorun yaşamazsa engellemez ama yine de diğer uygulamaların da bunu engelleyeceğine katılıyorum. İlerleyen günlerde her şey belli olur umarım geliştiriciler için güzel bir çözüm bulabilirler.