minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
Satın Al
MinecraftTR Reklam Alanı
Satın Al
Satın Al
Satın Al

En Çok Sevilen İşletim Sistemi Hangisi? Ve Neden?

Seçkin madenci.
Discord
vaster#2123
EN ÇOK SEVİLEN İŞLETİM SİSTEMİ
VE NEDENLERİ

Merhaba değerli MinecraftTR Ailesi, öncelikle konuya girmeden hepinizin Windows dediğini duyar gibiyim, evet haklısınız.

Windows'un kullanım istatistiklerine bakıldığında Linux ile bir rekabette olmasına rağmen açık ara fark ile önde olduğunu görebiliyoruz, yani en çok kullanılan işletim sistemi Windows oluyor.

bf4ea0d4b17beb68326bac9906d0f4b853daca58.jpg Windows
Windows 1985 yılında Microsoft tarafından satışa çıkartıldı. Microsoft tarihinde en popüler işletim sistemi ise 29 Temmuz 2015'te piyasaya sürülen Windows 10 oldu. Peki ya Windows neden en popüler işletim sistemi? Onu özel kılan nedir?

Windows her yaştan kullanıcıya her özelliği ile hitap edebilen bir işletim sistemi, yani bir oyuncu ile bir yazılımcı da Windows kullanabilirken, beyaz yakalı bir çalışan bile bu işletim sistemini kullanabiliyor. Yani her alandan kullanışlı bir işletim sistemi Windows.

İŞLETİM SİSTEMLERİ:
LİNUX

images.jpg Windows'a göre çok daha sonradan çıkmış bir işletim sistemi, Linux.

Linux 17 Eylül 1991 yılında piyasaya sürülmüştür.

LİNUX KULLANIM NEDENLERİ
Linux oyun yerine daha çok Yazılım için, barındırma, sunucuları çalıştırma gibi işlemlerde kullanılıyor.
Genelde bu işletim sistemini şirketler kullanırken bir çok kullanıcı da Linux kullanıyor, fakat Windows'a göre bir hayli az kullanıcı sayısına sahip.

SONUÇ
İstatistiklere bakılır ise en çok sevilen işletim sistemi, sizin de konu başında belirttiğiniz gibi Windows oluyor. Fakat bu Linux'un sevilmediği anlamına elbette gelmiyor, Linux'unda kendine has ve bir hayli büyük bir kitlesi, kullanıcısı bulunuyor. Fakat Linux kullanımı Windows kullanımına göre zor olduğu için insanlar Windows'a yöneliyorlar. Yani demek istediğimiz en çok sevilen işletim sistemini kullanmak yerine, sizin işinize yarayacak işletim sistemini kullanmanız. Böylelikle ileri de istemeyeceğiniz problemler ile karşılaşmayacaksınız.

Başka işletim sistemleri de mevcut, en popüler iki işletim sistemini sizlere derledik.

Seçkin madenci.
En iyi cevaplar
3
Discord
Arda Mert Tezel#0001
Güzel bir konu olmuş ama bu konuya macos da eklenebilirdi. Eminim ki macos windows gibi her bilgisayarda çalışabilen bir yazılım olarak piyasaya sunulsaydı windowsdan çok daha başarılı bir yazılım olurdu. İnsanların çoğu bence şu anda mecburiyetten windows kullanıyorlar oyun, yazılım, günlük kullanım konusunda istediğin bilgisayara kurulabilen kişileştirilebilen en güvenli işletim sistemi windows olduğundan.