minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
Satın Al
MinecraftTR Reklam Alanı
Satın Al
Satın Al
Satın Al

Tanıtım Kızılay - Kan bağışı nedir ve neden önemlidir?

Kaşif
Discord
DarkSad#7914

3410

Merhaba değerli forum üyeleri, bu konuda Kızılay'a verdiğimiz kan bağışları nereye gidiyor ve Türk Kızılay'ının ne zaman kurulduğu gibi bilgiler vermeye çalışacağım.
Başlayalım.

3411

Türk Kızılay'ı 11 Haziran 1868 yılında Abdullah Bey tarafından kurulmuştur. Türk Kızılay'ının ilk ismi Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti
Tarihte bir çok kez ad değiştirmiştir, adlar şu şekilde;

1869 Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti
1877 Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti
1923 Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti
1935 Türkiye Kızılay Cemiyeti
1947 Türkiye Kızılay Derneği

Kızılay adını veren kişi Mustafa Kemal Atatürk'dür.

Kan bağışı yaptığımızda nereye gider ve neden önemlidir?

Peki ya kan bağışı neden önemli? Kan bağışı herhangi bir kaza, afet ve savaş durumunda yaralanan kişilerin kan kaybını engellemek için verdiğimiz kanların uygun şekilde hastaya verilmesidir ve bu kanların ana kaynağı kan bağışıdır. Bildiğiniz üzere böyle durumlarda "Acil A Rh + kan aranıyor, kan bağışı vericek kişiler .... hastahanesine gidiniz" gibi duyurular yapılır. İşte bu durumlarda kan veren kişiler çoğunlukla can kurtarıyor.

3412

Kan bağışını nasıl verebilirim ve şu an ki kanlar yeterli mi?

Kan bağışını vermek için kan bağışı yapmadan önce belirli testlerden geçerek hastalığınız olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hastalığınız varsa hiç bir şekilde kan veremezsiniz. Kan verirseniz Erkekler 90 gün, Kadınlar 120 gün boyunca daha kan bağışı yapamaz.
Peki ya ülkede ki kan bağış oranı nedir ve yetiyor mu?
Tabi ki hayır! Ülke nüfusunun %2'si kan bağışı yapıyor, geri kalan %98 kan bağışı yapmıyor ve bu nedenle ülkede ki kan oranı düşük.

Kızılay sadece kan bağışına mı bakıyor?

Hayır bir çok şey daha var;
Ulusal Afet, Kan Hizmetleri, Uluslararası Yardımlar, Sosyal Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, İlk Yardım, Eğitim ve Gençlik Hizmetleri, Göç ve Mülteci Hizmetleri, Barınma sistemleri.

Kapanış

Umarım konuyu detaylı bir şekilde anlatabilmişimdir, bu tür konular hakkında daha çok bilgi edinmek ve bilinçlenmek çok önemlidir.
Sizde daha detaylı bilgi istiyorsanız ve diğer hizmetleri öğrenmek istiyorsanız.

MinecraftTR
Site Sahibi
En iyi cevaplar
1
Discord
Kadir#0606
Kızılaya 6 ay önce kan bağışı yapmıştım, doğum günümü kutlamışlardı mesaj ile :)

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
bihency#9999
Seçkin madenci.
Yardımsever Üye
En iyi cevaplar
5
Discord
Çok güzel ve etkili bir anlatım olmuş.

Kaşif
Discord
DarkSad#7914