minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
Satın Al
MinecraftTR Reklam Alanı
Satın Al
Satın Al
Satın Al

Paylaşım MadGamesTycoon | Rehber | Kombinasyonlar | Neler Yapılır

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Koray#2589
forumlogo.png

Öncelikle hepinize merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere yine bir oyun tanıtımı konusu açtım. Öncelikle şunu belirteyim iyi veya kötü hiç bir yorumunuzu esirgemeden yapabilirsiniz. Öyleyse lafı fazla uzatmadan oyunumuzun konusuna geçebiliriz.

İyi okumalar;

mgt1.png

Öncelikle herkes çocukluğunda her türlü oyun oynamıştır. Oyun oynarken hep keşke bende oyun yapsam, oyun oluştursam düşüncesi herkeste oluşmuştur. Kendi zevk ve düşüncelerinizi harmanlayıp mükemmel bir oyun oluşturup, oyun şirketlerine satma düşüncesi bende hep vardır. Bugün sizlere bu oyun yapmadan önce bu oyunu nerede nasıl yapacağına bir anahtar oyun olan MadGamesTycoon bu oyun simülasyon denince akla gelen tycoon ailesine mensup. MadGamesTycoon EggCode tarafından geliştirilmiş ismindende anlaşıldığı üzere oyun yapan stüdyoyu yönettiğimiz bir oyun. Oyunun başlarında ufak bir odada oyun yapıp git gide ilerleyerek büyük bir şirket haline geliyoruz.

mgt2.jpg

Öncelikle oyunun mekaniklerinden biraz bahsedecek olursak. Oyuna başlamadan önce karakterimizi ve şirketimizi oluşturuyoruz. Karakterimizi yaratırken rol yapma oyunlarında olduğu gibi grafik, programlama, ses gibi gerekli olan özelliklere puan veriyoruz. Oyun türü belirliyoruz ve oyunun iyi olduğu bir teknolojik özellik seçiyoruz. Ayarlar kısmında bütün özellikleri açmadıysanız ilk başladığınızda bu özelliğin kesinlikle kapalı olmasını tavsiye ediyorum. Oyuna ilk başta bir garajda başlıyorsunuz ve sadece yapabileceğiniz bir oda türü mevcut. Bu mevcut oda bir geliştirme odası yapacağınız ilk oyunlar hakkında... İlk oyunumuzu yapıyoruz ve iş sözleşmelerini imzalayıp para kazanmaya başlıyoruz. Oyunda büyüyüp geliştikçe yeni oda türleri açılıyor. Zamanla tam tesisatlı bir oyun stüdyosu oluyoruz. Tabiki de her işe biz yetişemeyiz, bu yüzden şirketimize yeni yüzler alıyoruz. Alacağımız çalışanları hangi iş için alacaksak ona dikkat ederek almalıyız.

mgt3.jpg

Oyun geliştirme ekibi yanında en önemli ekip yaptığımız oyunlarda gerekli teknolojileri araştıran araştırma ekibi, bu ekibin başına bir profesyonel yerleştirip teknoloji puanlarının burada araştırılması şirkete büyük bir fayda sağlayacaktır. İlerleyen zamanlarda bir kişilik bir araştırma ekibi oluşturarak, yeni oyun konularını durmadan araştırabilirsiniz. Bu şekilde kemik kadronuzla daha önemli araştırmalar yapabilirsiniz. Oyunun karakter özelliklerinden bahsetmişken bu özellikleri geliştirebileceğimiz eğitim odasından bahsetmezsek ayıp olur. Şirketin hızlı bir şekilde gelişmesi için bu odanın boş kalmasını öneriyorum. Tek para kaynağımız olan oyun yapım bölümüne gelecek olursak, oyunun konusu ve türünü, büyüklüğünü, ismini, hedef kitleyi, kullanacağımız oyun motorunu seçiyoruz. Sonrasında hikaye uzunluğu, oyunun atmosferi gibi özelliklerin oyunda ki ağırlığını belirleyip oynanış, ses, grafik, teknoloji olmak üzere dört başlığın önceliğini seçiyoruz. Bu süreçte oyunun kopya koruması, hangi platformlarda yayınlanacağı, hangi dillerin olacağını da seçiyoruz.

mgt4.jpg

Bütün ayarları yaptıktan sonra geliştirici ekip yapım aşamasına giriyor. Burada altını çizmek istediğim husus, oyundaki mekaniklerin ağırlığını ve önceliklerini ayarlarken iyi bir kombinasyon yapmanız olacaktır. Başlarda bu ayarları yapacağım diye çok para kaybettim. Benim gibi para kaybetmemek için bu konu içerisinde oyun kombinasyonlarını anlatacağım. Oyun yapım süresince geliştirici ekibin üstünde bir bar çıkıyor. O barın üstünde beş farklı sembolü gösteren sayılar var, bu sembollerden dördü ne kadar iyi olursa bizim için o kadar iyi oyunlar çıkartıyoruz. Bunları yardımcı odalar yaparak yapım sürecine yardım edebilirsiniz. Bu beşinci sembol ise oyun içindeki hataları gösteriyor ve kalite güvence odası ile bu hataları giderebiliyoruz. Yapım süreci bittikten sonra bir yapımcıyla anlaşıyoruz veyahutta oyunu direkt olarak piyasaya sürüyoruz. Bu süreçte oyunun trendtopikliğini yüksek tutmaya çalışıyoruz. Oyunumuz piyasaya sürülünce inceleme puanı alıyoruz ve oyunu oynayan müşterilerimizden puan alıyoruz. İleride yapacak olduğumuz oyunlarda bu yorumlar önemli bir yer tutuyor. Oyunda paramız artınca diğer araştırma şirketlerinden hisseler almalıyız, orta vadede güzel yatırım oluyor. Artarda oyun yapmamıza gerek yok, bir oyun yaptıktan sonra geliştirici ekibi eğitim odasında geliştirebilirsiniz. Artı olarak iş sözleşmesi yapabilirsiniz. Aynı şekilde üretim yerinde ücretsiz antlaşmalar imzalayabilirsiniz. En kısa sürede kendi oyun motorunuzu yapmalısınız, elinizi ne kadar çabuk tutarsanız o kadar iyi. Bu şekilde hem motoru satıp hemde kullanan firmalardan para kazanabilirsiniz. Kendi oyun motorunuzu kulladığınız zaman dışarıya giden para büyük bir oranda azalacaktır.

mgt5.jpg

KOMBİNASYONLAR

Arcade Oyunlar

mgt6.png

mgt7.png

Uyum Sağladığı Diğer Türler

Yetenek, Bulmaca, Spor, Dövüş, Platform, FPS, TPS

Birinci Şahıs Nişancı Oyunları

mgt8.png

mgt9.png

Platform Oyunu, RPG, Dövüş Oyunu, Arcade, Spor Oyunu, Simülasyon, TPS

Bulmaca Oyunları

mgt10.png

mgt11.png

Yetenek Oyunu, Arcade, Platform Oyunu, İnteraktif Film

Dövüş Oyunları

mgt12.png

mgt13.png

Platform Oyunu, Spor Oyunu, Arcade

Ekonomik Simülasyon Oyunları

mgt14.png

mgt15.png

Strateji, RTS, İnşa Etme Oyunu, Spor Oyunu

İnteraktif Film

mgt16.png

mgt17.png

Bulmaca, Yetenek Oyunu, Macera

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunları

mgt18.png

mgt19.png

Arcade, Strateji, Ekonomik Simülasyon, İnşa Etme Oyunu

İnşa Etme Oyunları

mgt20.png

mgt21.png

Strateji, Ekonomik Simülasyon, RTS

Macera Oyunları

mgt22.png

mgt23.png

Bulmaca, RPG, TPS, İnteraktif Film

Platform Oyunları

mgt24.png

mgt25.png

Yetenek Oyunu, Arcade, Bulmaca, RPG, FPS, TPS

Rol Yapma Oyunları

mgt26.png

mgt27.png

Platform Oyunu, Macera, FPS, TPS

Simülasyon Oyunları

mgt28.png

mgt13.png

Arcade, Spor Oyunu, Dövüş Oyunu, FPS, TPS

Spor Oyunları

mgt29.png

mgt30.png

Yetenek Oyunu, Arcade, Dövüş Oyunu, TPS

Strateji Oyunları

mgt31.png

mgt32.png

Yetenek Oyunu, Arcade, Dövüş Oyunu, TPS

Üçüncü Şahıs Nişancı Oyunları

mgt12.png

mgt9.png

Yetenek Oyunu, Arcade, Platform Oyunu, RPG, Spor Oyunu, Dövüş Oyunu, Simülasyon, FPS

Yetenek Oyunları

mgt33.png

mgt34.png

Arcade, Bulmaca, Platform Oyunu

Buraya kadar okuyan tüm okurlarıma şükranlarımı sunarım. Bu konudan oyun hakkında bilgi edindi iseniz ne mutlu bana. Yeni oyun rehberleri konuları için bu konumu beğenmeyi unutmayın. Tekrardan teşekkürlerimi sunarım.

İyi forumlar, esen kalın.

Ekli dosyalar

• mgt20.png
    mgt20.png
    22 KB · Görüntüleme: 0
  • mgt16.png
    mgt16.png
    21.1 KB · Görüntüleme: 0
  • mgt33.png
    mgt33.png
    22.8 KB · Görüntüleme: 0
Seçkin madenci.
Discord
ChefEternal#1780
Ayrıntısına kadar anlatmışsınız. Başarılar.

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Koray#2589