Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
batihost minecraft server kirala
Minecraft Sunucu Kiralama
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Reklam satın al!

MTA Sunucusu Alırken Web Panel mi Kullanmalıyım VDS mi? | Tüm Detaylar!

Seçkin madenci.
Discord
vaster#2123
MTA Sunucusu Alırken Web Panel mi Kullanmalıyım VDS mi?:

images.jpg

Öncelikle Web Panel ile VDS'yi sizlere tanıtalım ;

VDS(Virtual Dedicated Server): Sanal sunucu, aynı bilgisayar işletim sistemleri gibi, içerisine Windows, Linux gibi benzeri işletim sistemleri kurulabilen bu sanal sunucuları kendi bilgisayarınız gibi kullanabiliyorsunuz. Üstelik bu sunucular size genelde portlu geliyor. Ve sanal sunucular 7/24 açık oluyorlar, siz bilgisayarınızı kapatsanız bile sanal sunucunuz açık kalıyor.

Web Panel: Web panel ise internet sitesi üzerinden giriş yaptığınız hazır sunucu kontrol panelidir.

Öncelikle VDS ile Web Panel arasında ki farkı anlamışsınızdır, peki ya sadece MTA için mi dikkatli olmamız gerekiyor?

Hayır, tüm oyun sunucuları için söylemekteyiz, sunucu alırken hangi oyun için aldığınıza, o oyunun sunucularında hangi programlama dili kullanıldığına(Scripting) ve o dilin zorluk derecesini araştırmalısınız. MTA için LUA kullanılıyor, ayrıca LUA için bir eğitim seti hazırladım, bu setin ilk bölümüne gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Konumuza geri dönelim, öncelikle VDS sunucuları işletim sistemlerini bilmeyen, yeni başlayan kullanıcılar için önerilmez, öncelikle sunucu yönetimini kavrayabilmeniz önemlidir. Daha sonrasında VDS geçebilirsiniz. Web Panel'lerin bir çok olumsuz özelliği olması ile beraber, olumlu özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin Web Panel'lerde sunucu konsolu çok pratik kullanılabilir, dosyalarınıza erişebilme imkanınız vardır fakat bu VDS'de daha kolaydır..

MTA Sunucuları İçin RAM Önemli mi?:
Elbette önemli! Sadece RAM değil, işletim sistemi, VDS depolama alanı gibi daha bir çok detay önemlidir, üzgünüz fakat biraz paraya kıymanız gerekecektir.
Güvenilir yerlerden alışveriş yaparak sizde ucuza VDS/Web Panel bulabilirsiniz!

Eğer RAM oranınız düşük olursa sunucunuz kasar, lagı olan bir sunucuya dönüşür ve sürekli donmalar yaşarsınız ki bu oyuncularınız için hiç iyi bir deneyim olmaz.. Bu sebepten ötürü VDS Sistem Özelliklerine çok önem verin! Dikkat edin.

LUA Bilmiyorum, MTA Sunucusu Açabilir miyim?:

Elbette açabilirsiniz, günlük hayatta kullandığımız bir söz vardır ; "Kimse bu işi annesinin karnında öğrenmiyor ya!" işte sizde zaman ile öğreneceksiniz.