Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
batihost minecraft server kirala
Minecraft Sunucu Kiralama
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Reklam satın al!

| Skript | - Bana'da Öğretirmisiniz ? - |

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Selam forumun değerli üyeleri ve Yöneticileri. Konuma hoşgeldiniz. Ben --/NoobEren\-- skript öğrenmeye çalışan bir birey. Yaklaşık 2 aydır skript ile uğraşıyorum ve sadece öğrenebildiklerim kısıtlı. Gui açtırıyorum, mesaj göndertiriyorum. Bildiklerim bunlar. Bana "İf Ve Else" öğretirmisiniz ? cidden öğrenmeye çalışıyorum ama mantığını kavrayamıyorum. Bilgilerinizi benle paylaşırsanız mutlu olurum

İyi Günler;
İyi Forumlar;

Muzlar dünyayı istila edecekmiş!
Discord
Eren gerçekleri konuşacağım, karışmazdım normalde de ısrarla mesaj istediğin için yazıyorum.
2 aydır hiç bir şey yapmadan kendini kandırıyorsun, skriptin ilk konusu bile sayılmaz if else if else her dilin temelinde olan bir şey skript dil bile değil orada ki if else'in mantığını anlamakta bir halt yok seni zorlayacak hiç bir şey yok. 2 ayda bunu öğrenemediysen gerçekten bırak bu işi başka alanlara yeteneğin vardır o alanları keşfetmeye çalış kasma. skript o kadar önemli bir şey değil büyütme gözünde.
Öğrenemiyorsan sal gitsin, sana elimden gelen her yardımı yaptım saatlerce ekran açıp öğretmeye çalıştım bir şeyler ama sürekli ısrarla aynı şeyleri soruyorsun yeni şeyler öğrenmek yerine olduğun yerde sayıp yapamıyorum diyorsun, örnek vermek gerekirse sana değişkenleri öğretmeye çalıştığım gün aradan 1 2 saat geçmeden gelip bana şöyle bir mesaj attın "ben sadece {deneme::%player%} gibi değişkenler kullanmak istiyorum" dediğim gibi takıntı haline getirmişsin kendine, kaç kere okula gitmiyorum şunu bunu yapacağım gibi mesajlar attın gerçekten bu kadar önemli bir şey olduğunu sanmıyorum skriptin. Skript öğrenmek istiyorum gibi bir konu açmak bana oldukça garip gelirdi skript bu paragrafı yazmama bile değmeyecek kadar basit sıradan bir şey. Hayallerini küçümsemiyorum ama belli ki başka bir alana yeteneğin var. 2 ayda if else öğrenememiş olman büyük problem buradan sen de demek ki başka alana yeteneğim var diyip vaz geçebilirsin. Dediğim gibi bu paragrafı yazmam bile çok saçma çünkü worth değil, Çevrende ki insanlar skript muhabbeti duymakdan sıkıldı gerçekten, altı üstü bir plugin "Skripte başlamakla iyi mi yaptım" "Skripti bırakmalı mıyım" gibi cümleler kurup sonra bir anda gaza gelip yok tekrar devam edeceğim diyorsun abi emin ol bu kimseyi zerre kadar ilgilendirmiyor kimsenin umrunda değil, ne yaparsan yap sakin ol biraz. Sadece tavsiye vermek için yazdım bu paragrafı umarım açıklayıcı olmuştur. Skript öğreneceğim illa diyorsan gözünde büyütmeden saçma sapan işlere girmeden öğrenmeye çalışmaya devam et ben yine bilgimin yettiği kadar yardımcı olurum sana. Bunu yazmam bile çok komik bir durum gerçekten, dediğim gibi ısrarla mesaj istediğin için yazıyorum. Umarım fikrinin açılmasına katkı sağlamışımdır.

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Eren gerçekleri konuşacağım, karışmazdım normalde de ısrarla mesaj istediğin için yazıyorum.
2 aydır hiç bir şey yapmadan kendini kandırıyorsun, skriptin ilk konusu bile sayılmaz if else if else her dilin temelinde olan bir şey skript dil bile değil orada ki if else'in mantığını anlamakta bir halt yok seni zorlayacak hiç bir şey yok. 2 ayda bunu öğrenemediysen gerçekten bırak bu işi başka alanlara yeteneğin vardır o alanları keşfetmeye çalış kasma. skript o kadar önemli bir şey değil büyütme gözünde.
Öğrenemiyorsan sal gitsin, sana elimden gelen her yardımı yaptım saatlerce ekran açıp öğretmeye çalıştım bir şeyler ama sürekli ısrarla aynı şeyleri soruyorsun yeni şeyler öğrenmek yerine olduğun yerde sayıp yapamıyorum diyorsun, örnek vermek gerekirse sana değişkenleri öğretmeye çalıştığım gün aradan 1 2 saat geçmeden gelip bana şöyle bir mesaj attın "ben sadece {deneme::%player%} gibi değişkenler kullanmak istiyorum" dediğim gibi takıntı haline getirmişsin kendine, kaç kere okula gitmiyorum şunu bunu yapacağım gibi mesajlar attın gerçekten bu kadar önemli bir şey olduğunu sanmıyorum skriptin. Skript öğrenmek istiyorum gibi bir konu açmak bana oldukça garip gelirdi skript bu paragrafı yazmama bile değmeyecek kadar basit sıradan bir şey. Hayallerini küçümsemiyorum ama belli ki başka bir alana yeteneğin var. 2 ayda if else öğrenememiş olman büyük problem buradan sen de demek ki başka alana yeteneğim var diyip vaz geçebilirsin. Dediğim gibi bu paragrafı yazmam bile çok saçma çünkü worth değil, Çevrende ki insanlar skript muhabbeti duymakdan sıkıldı gerçekten, altı üstü bir plugin "Skripte başlamakla iyi mi yaptım" "Skripti bırakmalı mıyım" gibi cümleler kurup sonra bir anda gaza gelip yok tekrar devam edeceğim diyorsun abi emin ol bu kimseyi zerre kadar ilgilendirmiyor kimsenin umrunda değil, ne yaparsan yap sakin ol biraz. Sadece tavsiye vermek için yazdım bu paragrafı umarım açıklayıcı olmuştur. Skript öğreneceğim illa diyorsan gözünde büyütmeden saçma sapan işlere girmeden öğrenmeye çalışmaya devam et ben yine bilgimin yettiği kadar yardımcı olurum sana. Bunu yazmam bile çok komik bir durum gerçekten, dediğim gibi ısrarla mesaj istediğin için yazıyorum. Umarım fikrinin açılmasına katkı sağlamışımdır.
Haklısın abi :(, Arada sırada gaza geliyorum bırakıyorum diyorum, bi bakmışım devam ediyorum. Bunun nedenini bende bilmiyorum. Benim öğrenmem için elinden geleni yaptın, ekran açıp kodladın sana çok teşekkür ediyorum, bilgilerini benimle paylaştığın için. 2 aydır'da olduğum yerde duruyorum ama benim sorunum şu abi

-if Ve Else'nin Mantığı
-if Ve Else'nin Kullanım Yerleri (biliyorum)
-if Ve Else'nin Expressionları (if player's balance is -> if player's inventory has 150 iron ingot)
Gibi gibi, kullanım amaçlarını nerede kullanacağımı bilsem, bir üst kademeye geçecem.

Çok teşekkür ederim bana öğrettiğin herşey için :)

Discord
Soru 1 den başlıyorum,
if ingilizce karşılığından da anlaşılacağı üzere eğer anlamına gelir. Koşullu durum bildirir dilimizde ki anlamında da olduğu gibi.
örnek vermek gerekirse

Java:
Player p = (Player) sender;
if(p.hasPermission("example.example"){

p.sendMessage("yetkisi var");

}

Şimdi burada yaptığımız şey şu, oyuncu example.example yetkisine sahipse, bunu oyuncuya bildir.
Bunu skripte uyarlayacak olursak,

Kod:
if player has permission "example.example":
    send "yetkisi var" to player

bak şimdi burada da aynı şekilde oyuncu example.example yetkisine sahipse, ekrana yetkisi olduğunu bastır. Anlamına gelebilecek bi komut giriyoruz. İf mantığı tamamen bu koşullu durum yani daha başka nasıl anlatılır bilemiyorum.
Kullanım yerlerini bildiğine göre else if ve else'i anlatıyorum.
Else if'den başlayalım,
Kullanımına bir örnek vererek anlatmak istiyorum,

Java:
if(player.hasPermission("example.example"){

}else if (player.hasPermission("perm.perm")){

p.sendMessage("perm.perm yetkisine sahip fakat example.example yetkisine sahip değil");

}

Bak burada da diyoruz ki, kişi example.example yetkisine sahipse, bunu oyuncuya bildir.
Yok ona sahip değilse fakat perm.perm yetkisine sahipse de ekrana example.example yetkisine sahip olmadığını ama perm.perm yetkisine sahip olduğunu bildir.
Şimdi sana bunun skripte uyarlanmış halini göstereyim

Kod:
else if player has permission "perm.perm":
    send "perm.perm yetkisine sahip fakat example.example yetkisine sahip değil" to player

şimdi dedik ki,kişi example.example yetkisine sahipse, yetkisi var mesajını gönder.
Yok ona sahip değilse fakat perm.perm yetkisine sahipse de example.example yetkisine sahip olmadığını ama perm.perm yetkisine sahip olduğunu gönder.
else if'in de mantığını anlamış olduğunu düşünüyorum bu küçük örnekle sonuçta 2 aydır uğraşıyorsun.
Son olarak else'i anlatıp bitirmek istiyorum.
Onun için de bir örnek üzerinden gidelim,

Java:

p.sendMessage("perm.perm yetkisine sahip fakat example.example yetkisine sahip değil");

}else{
    p.sendMessage("example.example ve perm.perm yetkisine sahip değilsin");
}

Şimdi burada da yukarıda ki gibi, x e sahipse veya y ye sahipse diyoruz, else kısmı da hiç bir şeye sahip değilse oluyor. Hiç bir şeye sahip değilse else bloğu çalışıyor, skript ile açıklayıp bitireyim.

Kod:
    send "perm.perm yetkisine sahip fakat example.example yetkisine sahip değil" to player
else:
    send "example.example ve perm.perm yetkisine sahip değilsin" to player
burada da yukarıda anlattığım gibi x e sahipse veya y ye sahipse diyoruz, else kısmı da hiç bir şeye sahip değilse oluyor. Umarım anlamışsındır,

NOT : JAVA OLARAK AÇIKLADIĞIM BÖLÜMLERDE İNSTANCEOF KULLANMADIM, BUNUN BİR HATA OLDUĞUNUN FARKINDAYIM. ANLATTIĞIM ŞEYLERİ ERENİN SEVİYESİNE ÇEKEREK ANLATTIM O YÜZDEN GEREKSİZ ELEŞTİRİ İSTEMİYORUM, (GEREKSİZ DETAYLARA GİRMEDEN ANLATTIM) DEDİĞİM GİBİ ERENİN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE ANLATMAYA ÇALIŞTIM. HATAM VARSA UYARIRSINIZ DÜZELTİRİZ, (GEREKSİZ ŞEYLERE TAKILMAK DIŞINDA.)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Soru 1 den başlıyorum,
if ingilizce karşılığından da anlaşılacağı üzere eğer anlamına gelir. Koşullu durum bildirir dilimizde ki anlamında da olduğu gibi.
örnek vermek gerekirse

Java:

}

Şimdi burada yaptığımız şey şu, oyuncu example.example yetkisine sahipse, bunu oyuncuya bildir.
Bunu skripte uyarlayacak olursak,

Kod:

bak şimdi burada da aynı şekilde oyuncu example.example yetkisine sahipse, ekrana yetkisi olduğunu bastır. Anlamına gelebilecek bi komut giriyoruz. İf mantığı tamamen bu koşullu durum yani daha başka nasıl anlatılır bilemiyorum.
Kullanım yerlerini bildiğine göre else if ve else'i anlatıyorum.
Else if'den başlayalım,
Kullanımına bir örnek vererek anlatmak istiyorum,

Java:

}

Bak burada da diyoruz ki, kişi example.example yetkisine sahipse, bunu oyuncuya bildir.
Yok ona sahip değilse fakat perm.perm yetkisine sahipse de ekrana example.example yetkisine sahip olmadığını ama perm.perm yetkisine sahip olduğunu bildir.
Şimdi sana bunun skripte uyarlanmış halini göstereyim

Kod:

şimdi dedik ki,kişi example.example yetkisine sahipse, yetkisi var mesajını gönder.
Yok ona sahip değilse fakat perm.perm yetkisine sahipse de example.example yetkisine sahip olmadığını ama perm.perm yetkisine sahip olduğunu gönder.
else if'in de mantığını anlamış olduğunu düşünüyorum bu küçük örnekle sonuçta 2 aydır uğraşıyorsun.
Son olarak else'i anlatıp bitirmek istiyorum.
Onun için de bir örnek üzerinden gidelim,

Java:

}else{
    p.sendMessage("example.example ve perm.perm yetkisine sahip değilsin");
}

Şimdi burada da yukarıda ki gibi, x e sahipse veya y ye sahipse diyoruz, else kısmı da hiç bir şeye sahip değilse oluyor. Hiç bir şeye sahip değilse else bloğu çalışıyor, skript ile açıklayıp bitireyim.

Kod:
else:
    send "example.example ve perm.perm yetkisine sahip değilsin" to player
burada da yukarıda anlattığım gibi x e sahipse veya y ye sahipse diyoruz, else kısmı da hiç bir şeye sahip değilse oluyor. Umarım anlamışsındır,

NOT : JAVA OLARAK AÇIKLADIĞIM BÖLÜMLERDE İNSTANCEOF KULLANMADIM, BUNUN BİR HATA OLDUĞUNUN FARKINDAYIM. ANLATTIĞIM ŞEYLERİ ERENİN SEVİYESİNE ÇEKEREK ANLATTIM O YÜZDEN GEREKSİZ ELEŞTİRİ İSTEMİYORUM, DEDİĞİM GİBİ ERENİN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE ANLATMAYA ÇALIŞTIM. HATAM VARSA UYARIRSINIZ DÜZELTİRİZ, (GEREKSİZ ŞEYLERE TAKILMAK DIŞINDA.)
Sağol abi hergün çalışıcam bu rehber'e

Discord
Son düzenleme:
Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Saygı...
Discord
Konu kilitlendi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...