MinecraftTR 1,715 Konusu 10,149 Mesajı ve 3,309 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
Üstelik her yere abartısız ve göz yoran reklamlar eklemeden!
  • v.1'a Ek olarak performans iyileştirmeleri yaptık, bazı hataları giderdik, fazlalıkları temizledik.
    Yeni rütbeler, madalyalar, flamalar, kategoriler, temada değişiklikler, hesap yükseltmeleri ekledik, herkese iyi forumlar...
    29.10.2019 - MinecraftTR Yönetimi
Minecraft Türkiye

Paylaşım Son Zamanlarda Lag Çıktı!

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Sunucunuzdaki Harita Sayısı
1
Sunucunuzdaki Bellek (Ram)
5120
Sunucu IP Adresi
37.123.99.238
Sunucunuzdaki Eklenti (Plugin) Adeti
21
Sunucunuza Dair Timings Kaydı
https://timings.spigotmc.org/?url=pixiwodoho
Sunucunuzdaki Ortalama Aktif Kişi Sayısı
5
Merhaba değerli forum üyeleri, ben yeni makineye geçtikten sonra lag sorunu yaşamaya başladım. Sorunun asıl nedenini tam olarak bilmediğim için henüz kesin olarak bir şey demiyorum. Normalde hiç lag olmuyordu, özellikle yeni makineye geçtikten sonra lag sorunları ortaya çıktı. Donanımsal mı yoksa yazılımsal mı o konuda kesin bir yorum yapamayacağım şu anda, sadece test sonuçlarından ve raporlardan bahsedeceğim. Artık yorumu sizlere bırakıyorum.

Test Sonuçları
Dediğim gibi daha önce yoktu, sonradan oluştu. Sunucu açılırken işlemci %100 kullanıldığı halde aşırı yavaş açılıyor. Normalde 1 dakika içinde açılması gereken sunucu 5 dakikada kendine gelmeye başladı. Daha harita yüklenmeden bile bu kadar yavaş açılıyor ve CPU'yu %100 kullanıyorsa burada ilginç bir sorun vardır. Bu konuda henüz detaylı araştırma yapmadım. Sunucu açıldıktan sonra ise sunucu zaman zaman %30 civarı CPU kullanıyor. Fakat normalde %0-5 arası kullanmakta idi. 1.12.2 sunucum ortalama %0.1 kullanırken 1.14.4 sunucum %30 kullanması ve bunun sonradan oluşması ilginç. CPU'yu tam kullanmadığı halde yinede sunucuda aşırı lag giriyor ve TPS değerleri zaman zaman 0'a kadar inebiliyor.

Rapor Sonucu
Ek içerisinde size rapor sonucunu bırakıyorum. Ben inceledim fakat sizlerinde bu konu hakkında yorumlarını almak isterim.

Marcbook6

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
makinene reboot at logs gibi grk siz şeyleri sil fazladan map varsa onalari da sil

MCfriend

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
İşlemcin nedir ve vCpu kaç? Sunucu sürümün eğer 1.12.2 üstü ise performansı sıkıntılar yaşaman normal.

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
İşlemcin nedir ve vCpu kaç? Sunucu sürümün eğer 1.12.2 üstü ise performansı sıkıntılar yaşaman normal.
y0 normal değil.

Ben uzun süredir kullanıyorum, yeni makineye geçince sorun oldu. Farklı makinede hiç lag yok. Zaten makine tekrar değişecek, büyük ihtimal düzelir.

Batıhost'tan makine aldıysan 4 çekirdek olduğunu bilmelisin. :) 3.47 GHz işlemciye sahip.

Elysion 

First lost, first cost.
Süper Mod.
En iyi cevaplar
0
Minecraft
Really
Discord
Sunshine#0517
y0 normal değil.

Ben uzun süredir kullanıyorum, yeni makineye geçince sorun oldu. Farklı makinede hiç lag yok. Zaten makine tekrar değişecek, büyük ihtimal düzelir.

Batıhost'tan makine aldıysan 4 çekirdek olduğunu bilmelisin. :) 3.47 GHz işlemciye sahip.
Hayır, gayet normal. 1.12.2 üstü sunucuların hepsinde chunk problemi olduğundan eğer spigot sürümünü 1.12'ye geçirirsen lag sorunlarının azaldığını ve zaman zaman hiç olmadığını göreceksin. Ya 1.15'i bekle ya da 1.12 ile idare et. Sorun makinede ya da sen de değil spigot, sponge, bukkit, tacospigot ya da daha kaç tane varsa bunların henüz 1.12 üstünü düzgünce optimize edememisidir. (Taco Spigot, Sponge gibileri zaten 1.8 üstü desteklemiyor yapımcılar güncellemeyi kesti.)

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Hayır, gayet normal. 1.12.2 üstü sunucuların hepsinde chunk problemi olduğundan eğer spigot sürümünü 1.12'ye geçirirsen lag sorunlarının azaldığını ve zaman zaman hiç olmadığını göreceksin. Ya 1.15'i bekle ya da 1.12 ile idare et. Sorun makinede ya da sen de değil spigot, sponge, bukkit, tacospigot ya da daha kaç tane varsa bunların henüz 1.12 üstünü düzgünce optimize edememisidir. (Taco Spigot, Sponge gibileri zaten 1.8 üstü desteklemiyor yapımcılar güncellemeyi kesti.)
y0 sorun makinede veya yazılımda idi. Yeni makineye geçince 1.14.4 0 lag ile oynamaya başladım. Anlık laglar oluyor tabii, o kadar da olur. 20 TPS tam performans ile rahatlıkla oynuyoruz şu anda. :)

Elysion 

First lost, first cost.
Süper Mod.
En iyi cevaplar
0
Minecraft
Really
Discord
Sunshine#0517
y0 sorun makinede veya yazılımda idi. Yeni makineye geçince 1.14.4 0 lag ile oynamaya başladım. Anlık laglar oluyor tabii, o kadar da olur. 20 TPS tam performans ile rahatlıkla oynuyoruz şu anda. :)
İstediğin kadar makinene suç at, 1.12 sürümü üstünde chunkların sorunlu olduğunun kanıtları var rahatlıkla oynayabiliyorsan ne mutlu bize, sana, onlara , bunlara , şunlara , oradakilere , buradakilere. :)

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
İstediğin kadar makinene suç at, 1.12 sürümü üstünde chunkların sorunlu olduğunun kanıtları var rahatlıkla oynayabiliyorsan ne mutlu bize, sana, onlara , bunlara , şunlara , oradakilere , buradakilere. :)
İstediğin kadar bu konuyu savun. 1.14.4 sürümünün diğer sürümlere göre daha laglı olduğunu söyleyebilirsin fakat bendeki sorunu bilmeden yorum yapıyorsun. :) Eski makinede ve Server 2012'de ortalama 5-10 TPS iken yeni makinede Server 2008'e geçerek 20 TPS'ye sabitledim.

MCfriend

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Kardeşim senin bir kere Windows için yazılım demeni es geçiyorum. Öncelikle makinelerdeki işlemci kısmının önemini sana vurguladığım halde kendi lafanda oluşan dogmatik düşünceler ile uğraşıyorsun madem bu kadar çok bilgilisin gidip 3000 ila 95.000 tl arasında kendi sunucunu satın alıp veri merkezinde barindirabilirsin. Hem bu sayede milletin kafasını da şişirip anlatmak için ekstradan 1000 kelime sarfettirmemiş olursun.

Elysion 

First lost, first cost.
Süper Mod.
En iyi cevaplar
0
Minecraft
Really
Discord
Sunshine#0517
İstediğin kadar bu konuyu savun. 1.14.4 sürümünün diğer sürümlere göre daha laglı olduğunu söyleyebilirsin fakat bendeki sorunu bilmeden yorum yapıyorsun. :) Eski makinede ve Server 2012'de ortalama 5-10 TPS iken yeni makinede Server 2008'e geçerek 20 TPS'ye sabitledim.
Sende ki sorunu bilmem için senin o sorunu güzel bir şekilde anlatman gerekiyordu ben sana sürümünde sorun olduğunu söyledim, sen yapamıyorsun demedim, iyi oku iyi öğren. :)

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Kardeşim senin bir kere Windows için yazılım demeni es geçiyorum. Öncelikle makinelerdeki işlemci kısmının önemini sana vurguladığım halde kendi lafanda oluşan dogmatik düşünceler ile uğraşıyorsun madem bu kadar çok bilgilisin gidip 3000 ila 95.000 tl arasında kendi sunucunu satın alıp veri merkezinde barindirabilirsin. Hem bu sayede milletin kafasını da şişirip anlatmak için ekstradan 1000 kelime sarfettirmemiş olursun.
İşletim sistemleri yazılım kısmına girmektedir. :)

MCfriend

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
İşletim sistemleri yazılım kısmına girmektedir. :)
Sana verdiğim cevaptan sadece kafana uyan kısmını alıp da milleti konuna baktırıp yormana gerek yok. Bence sorun çözüldü şeklinde işaret ettirip daha da komiklik yapmayabilirsin.

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Sana verdiğim cevaptan sadece kafana uyan kısmını alıp da milleti konuna baktırıp yormana gerek yok. Bence sorun çözüldü şeklinde işaret ettirip daha da komiklik yapmayabilirsin.
Çünkü zaten gereken cevabı verdim. Sorun sunucuda değil, makine ile ilgili bir sorundu. Ben doğrudan makinenin donanımlarında olduğunu söylemem. :)

Spond

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Discord
Spond#5093
Bildiğim kadarıyla 1.14.4 gibi sürümler de zaten tps düşüleri ve performans kaybı oluyor ki zaten bunu Yusuf da söylemiş ayrıca arkadaşlar sana cevap veriyor sen sadece kendi istediğin kısımı alıp kendi istediğin cevabı veriyorsun kusura bakma senin yaptığın şeye karalamadan başka bir şey denmez! @Mucosoft

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Bildiğim kadarıyla 1.14.4 gibi sürümler de zaten tps düşüleri ve performans kaybı oluyor ki zaten bunu Yusuf da söylemiş ayrıca arkadaşlar sana cevap veriyor sen sadece kendi istediğin kısımı alıp kendi istediğin cevabı veriyorsun kusura bakma senin yaptığın şeye karalamadan başka bir şey denmez! @Mucosoft
Eğer tüm yorumları okuduysan zaten gerekli cevabı verdim. Bir daha aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum sürekli. :)
Beni anlasanız 1.14.4 ile ilgili olmadığını daha net anlarsınız. Eski makinede TPS sürekli düşüyordu. Yeni makinede 20 TPS sabit diyorum fakat halen aynı cümleleri söylüyorsunuz.

HarunOrhan

"Le vent se lève ! … Il faut tenter de vivre!"
Süper Üye
En iyi cevaplar
11
Minecraft
Mats1910
Discord
Harun#1002
1.14.4'e problemi denmesinin sebebi xeon makinelerde bile önceden minecraft sunucuların'da TPS probleminin Lag sorunun olmayışıydı, 1.14.4 de ise güçlü bir makineye ihtiyacın oluyor. iyi bir makinede sorun yaşamadan oyunu oynatman 1.14.4'ün sorunlu olmadığını göstermez. iyi bir sistem istediğini gösterir. bu durumda şunu diyebiliriz ki 1.14.4'de performans sıkıntıları olduğu için güçlü bir makineye ihtiyaç var.

bunun yanı sıra makinelerde ki harddiskler bozulmaya başlamış olabilir hasarlı bir yapısı varsa da bu sorunu yaşamış olabilirsin bu da aynı seviyede ki başka makine de sorunun çözülmüş olması demek olabilir. kolay gelsin iyi forumlar mücahit :coffee:

Son düzenleme:

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
1.14.4'e problemi denmesinin sebebi xeon makinelerde bile önceden minecraft sunucuların'da TPS probleminin Lag sorunun olmayışıydı, 1.14.4 de ise güçlü bir makineye ihtiyacın oluyor. iyi bir makinede sorun yaşamadan oyunu oynatman 1.14.4'ün sorunlu olmadığını göstermez. iyi bir sistem istediğini gösterir. bu durumda şunu diyebiliriz ki 1.14.4'de performans sıkıntıları olduğu için güçlü bir makineye ihtiyaç var.

bunun yanı sıra makinelerde ki harddiskler bozulmaya başlamış olabilir hasarlı bir yapısı varsa da bu sorunu yaşamış olabilirsin bu da aynı seviyede ki başka makine de sorunun çözülmüş olması demek olabilir. kolay gelsin iyi forumlar mücahit :coffee:
Hah sonunda düzgün bir yorum geldi. Bu yorumundan dolayı seni tebrik ediyoruz. :)

CPU ile ilgili değildi zaten. Lag problemi olan makine 3.47 GHz iken yenisi 2.93 GHz yani daha düşük ve kaliteli çalışıyor. Sorunun işlemci olmadığı belli zaten. Disk veya yazılım hatasından dolayı olabilir.

LilPAPCI

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Minecraft
LilPAPCI
Discord
Talha#5599
Donanımsal olabilir. Yazımsal olduğunu pek düşünmüyorum. Makinenizin CPU'su yavaş olabilir. Bunun üzerine batihost'ta ticket açabilirsiniz.

Mucosoft

Vatandaş
En iyi cevaplar
0
Donanımsal olabilir. Yazımsal olduğunu pek düşünmüyorum. Makinenizin CPU'su yavaş olabilir. Bunun üzerine batihost'ta ticket açabilirsiniz.
Söylemiştim, hız kısıtlaması yapmadıklarını belirtmişlerdi. Neyse artık sorunum yok, çözüldü. :)