Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
batihost minecraft server kirala
Minecraft Sunucu Kiralama
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Reklam satın al!

Son Zamanlarda Lag Çıktı!

Forumun En Güçlü Üyesi
Discord
Merhaba değerli forum üyeleri, ben yeni makineye geçtikten sonra lag sorunu yaşamaya başladım. Sorunun asıl nedenini tam olarak bilmediğim için henüz kesin olarak bir şey demiyorum. Normalde hiç lag olmuyordu, özellikle yeni makineye geçtikten sonra lag sorunları ortaya çıktı. Donanımsal mı yoksa yazılımsal mı o konuda kesin bir yorum yapamayacağım şu anda, sadece test sonuçlarından ve raporlardan bahsedeceğim. Artık yorumu sizlere bırakıyorum.

Test Sonuçları
Dediğim gibi daha önce yoktu, sonradan oluştu. Sunucu açılırken işlemci %100 kullanıldığı halde aşırı yavaş açılıyor. Normalde 1 dakika içinde açılması gereken sunucu 5 dakikada kendine gelmeye başladı. Daha harita yüklenmeden bile bu kadar yavaş açılıyor ve CPU'yu %100 kullanıyorsa burada ilginç bir sorun vardır. Bu konuda henüz detaylı araştırma yapmadım. Sunucu açıldıktan sonra ise sunucu zaman zaman %30 civarı CPU kullanıyor. Fakat normalde %0-5 arası kullanmakta idi. 1.12.2 sunucum ortalama %0.1 kullanırken 1.14.4 sunucum %30 kullanması ve bunun sonradan oluşması ilginç. CPU'yu tam kullanmadığı halde yinede sunucuda aşırı lag giriyor ve TPS değerleri zaman zaman 0'a kadar inebiliyor.

Rapor Sonucu
Ek içerisinde size rapor sonucunu bırakıyorum. Ben inceledim fakat sizlerinde bu konu hakkında yorumlarını almak isterim.

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
makinene reboot at logs gibi grk siz şeyleri sil fazladan map varsa onalari da sil

Forumun En Güçlü Üyesi
Discord
Seçkin madenci.
Discord
DarthWader#9783
İşlemcin nedir ve vCpu kaç? Sunucu sürümün eğer 1.12.2 üstü ise performansı sıkıntılar yaşaman normal.

Forumun En Güçlü Üyesi
Discord
İşlemcin nedir ve vCpu kaç? Sunucu sürümün eğer 1.12.2 üstü ise performansı sıkıntılar yaşaman normal.
y0 normal değil.

Ben uzun süredir kullanıyorum, yeni makineye geçince sorun oldu. Farklı makinede hiç lag yok. Zaten makine tekrar değişecek, büyük ihtimal düzelir.

Batıhost'tan makine aldıysan 4 çekirdek olduğunu bilmelisin. :) 3.47 GHz işlemciye sahip.

İyi insanlar hep kaybederler, çünkü adildirler.
Discord
Sunshine#0368
y0 normal değil.

Ben uzun süredir kullanıyorum, yeni makineye geçince sorun oldu. Farklı makinede hiç lag yok. Zaten makine tekrar değişecek, büyük ihtimal düzelir.

Batıhost'tan makine aldıysan 4 çekirdek olduğunu bilmelisin. :) 3.47 GHz işlemciye sahip.
Hayır, gayet normal. 1.12.2 üstü sunucuların hepsinde chunk problemi olduğundan eğer spigot sürümünü 1.12'ye geçirirsen lag sorunlarının azaldığını ve zaman zaman hiç olmadığını göreceksin. Ya 1.15'i bekle ya da 1.12 ile idare et. Sorun makinede ya da sen de değil spigot, sponge, bukkit, tacospigot ya da daha kaç tane varsa bunların henüz 1.12 üstünü düzgünce optimize edememisidir. (Taco Spigot, Sponge gibileri zaten 1.8 üstü desteklemiyor yapımcılar güncellemeyi kesti.)

Forumun En Güçlü Üyesi
Discord
Hayır, gayet normal. 1.12.2 üstü sunucuların hepsinde chunk problemi olduğundan eğer spigot sürümünü 1.12'ye geçirirsen lag sorunlarının azaldığını ve zaman zaman hiç olmadığını göreceksin. Ya 1.15'i bekle ya da 1.12 ile idare et. Sorun makinede ya da sen de değil spigot, sponge, bukkit, tacospigot ya da daha kaç tane varsa bunların henüz 1.12 üstünü düzgünce optimize edememisidir. (Taco Spigot, Sponge gibileri zaten 1.8 üstü desteklemiyor yapımcılar güncellemeyi kesti.)
y0 sorun makinede veya yazılımda idi. Yeni makineye geçince 1.14.4 0 lag ile oynamaya başladım. Anlık laglar oluyor tabii, o kadar da olur. 20 TPS tam performans ile rahatlıkla oynuyoruz şu anda. :)

İyi insanlar hep kaybederler, çünkü adildirler.
Discord
Sunshine#0368
y0 sorun makinede veya yazılımda idi. Yeni makineye geçince 1.14.4 0 lag ile oynamaya başladım. Anlık laglar oluyor tabii, o kadar da olur. 20 TPS tam performans ile rahatlıkla oynuyoruz şu anda. :)
İstediğin kadar makinene suç at, 1.12 sürümü üstünde chunkların sorunlu olduğunun kanıtları var rahatlıkla oynayabiliyorsan ne mutlu bize, sana, onlara , bunlara , şunlara , oradakilere , buradakilere. :)

Forumun En Güçlü Üyesi
Discord
İstediğin kadar makinene suç at, 1.12 sürümü üstünde chunkların sorunlu olduğunun kanıtları var rahatlıkla oynayabiliyorsan ne mutlu bize, sana, onlara , bunlara , şunlara , oradakilere , buradakilere. :)
İstediğin kadar bu konuyu savun. 1.14.4 sürümünün diğer sürümlere göre daha laglı olduğunu söyleyebilirsin fakat bendeki sorunu bilmeden yorum yapıyorsun. :) Eski makinede ve Server 2012'de ortalama 5-10 TPS iken yeni makinede Server 2008'e geçerek 20 TPS'ye sabitledim.