Tanıtım Sunucu açacağım

BaranMRJ

Vatandaş
1.png
''Hadi sunucu açalım'' diyerek bir anda gaza gelinecek bir durum değil bu. Bu öyle bir veya iki günde yapılacak bir işte değil eğer sunucu açacaksan emek vereceksin diğer sunuculardan farklı yapmaya çalışacaksın çalıp çırpmakla değil oradan buradan bakıp özenmekle de olmaz bu iş. Eğer kendine ait güzel bir sunucun dışarıdan bakıldığında ''Emek verilmiş güzel bir sunucu'' denilmesini istiyorsan çok uğraşacaksın.

Oyun Türü & Alan Adı
İlk olarak yapman gereken açacağın oyunun gündemini kontrol etmek. Faction mu açacaksın mesela hemen bakacaksın Faction kaç kişi oynuyor? Ben Faction açsam aylık kiramı ödeyebilir miyim? Para yatırırlar mı Faction'a? diye diye kendine bir çok soru sormalısın ta ki emin olana kadar. Açmak istediğimiz sunucu Faction olsun şimdi yapmamız gereken alan adı belirlemek bu alan adı okunuşu ve söyleyişi hoş olacak şekilde olmalı ve kendimize ait olmalı buna bir anda karar vermemelisin benim tavsiyem Türkçe alan adı kullanman çünkü bir çok sunucu İngilizce olarak açıyor ve çok basit düşünüyorlar sen yaratıcı ol Faction sunucusuna uyacak bir alan adı bulmaya çalış okunuşu ve söylenişi güzel olsun.

Temeller
Bu işe yaparken zevk alarak yapacaksın ticaret yönüyle yanaşmamalısın. Eğer sen güzel bir sunucu açarsan zaten işin sonunda emeklerin karşılığını alırsın. Alan adını hallettiğine göre sunucunun temellerini oluşturabilirsin her sunucuda bulunan spigot.yml, bukkit.yml, server.proparlaties vb dosyaları önemlidir bunların ayarları vardır lagları ve bugları kapatmak için temelleri iyi ayarlayın. Pluginler için ne yapacaksınız? Plugin paketi mi indireceksin? Yoksa başka bir paketten kendilerininkini birleştirip karma mı yapacaksın? Bu kısım önemli çünkü başta dediğimiz gibi bu bir iki günle olacak iş değil emek vericeğiz ve kendi plugin paketimizi yapacağız.

Pluginler
Temel pluginleri kurmalısın örnek veriyorum Authme, Essentials gibi pluginler temellerini oluşturduktan sonra Faction sunucusunda kullanılacak pluginleri indirmelisin son olarak kendi fikirlerini ortaya koymalısın yani sunucuma bunu eklersem oyuncular çok sevebilir veya sunucumu daha güzel gösterebilir diye düşünmelisin. Her pluginin içine en baştan girerek ayarlamalısın ve her bir kelimesini Türkçe yapmalısın. Yazı fonları bütün pluginler ile uyumlu olmalıdır ''Bu pluginin rengi böyle olsun başka bir pluginin rengi böyle olsun'' diye asla düşünme yoksa sunucunu Gökkuşağı'na çevirirsin bu da sunucu kaliteni bir çok yönden düşürür. Yaratıcı ol diğer sunucuların kullandığı pluginlerin daha iyisini kullan basit düşünme bir plugini yüklerken iyice araştır daha iyileri var mı onlara bak Yapamadığın veya hata çıkan pluginleri bir yere not almalısın bütün hataları bir arada topla ve onları tek tek çözmeye başlamalısın.

Tasarım & Reklam
En önemli konulardan birisi de görsellik tasarım ve reklam. Oyuncu çekmek için reklamın şart olduğunu biliyorsun ama bu reklamı verirken kaliteli olması da şart. Forumlara konu açarken basit bir konu tasarımı ile kimsenin dikkatini çekmezsin ve kötü yorumlar alırsın bu yüzden kaliteli bir konu tasarımı oluşturmalısın tasarımlar sana ait olacak şekilde forum üyelerinin ve oyuncuların dikkatini çekecek şekilde ayarlamalısın veya işinde çok usta birine belirli bir ücret karşılığında yaptırabilirsin.

Oyuncu & Yetkili
Sunucumuzu açtık ve oyuncular var bu oyuncuları elinde tutmalısın yoksa elinden kayıp giderler. Oyuncularla samimi olmalısın sürekli olarak onlara yardım etmelisin sorunlarına koşmalısın ilk zamanlar çok yorulursun ama oyuncuları elde tutmak istiyorsan bunları yapmak zorundasın. Sunucuyu açtım reklamı yaptım ben köşeye çekilim gelen gelir diye bir şey yok. Sunucunuza yetkili almak benim pek tavsiyem değil çünkü yetkilileriniz ne kadar iyi de olsa hep bir problem çıkıyor oyuncular hep bir şikayette bulunuyor bu yüzden tek başınıza veya ortağınızla ilerlemenizi tavsiye ederim.. Eğer ki almak istiyorsunuz yetkili işini çok iyi bilen daha önce bir çok kez tecrübesi olan ve üslubu iyi olan oyuncuları trollemicek, torpil yapmayacak güvenilir birine ihtiyacınız var.​

Son düzenleme:

theroney

Vatandaş
Sunucu açmayı düşünenler için çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık.