• Güncelleme: Merhaba Ziyaretçi, artık profil resminde ve konularında gif kullanabilirsin!

Çözüldü Sunucumdaki Lag Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nightblue13

Vatandaş
Sunucunuzdaki Harita Sayısı
4
Sunucunuzdaki Bellek (Ram)
5000
Sunucu IP
liferoyale.batihost.com
Sunucunuzdaki Eklenti (Plugin) Adeti
67
Sunucunuza Dair Timings Kaydı
https://timings.aikar.co/?id=4ae52b7f4e7d48168f739641af608b70
Sunucunuzdaki Ortalama Aktif Kişi Sayısı
20
Sunucu Sürümü
1.8.8

babadagi

say less. do more.
Yönetici
bu log 'un 1 saat olması lazım, 1 dk lık almışsın.
daha uzun süre log al, timings raporuna bakarsan %3000 lag var diyor ama ne olduğunu bulamadan kapatmışsın log u

theroney

Vatandaş
Tavsiyem Timings raporunu sunucu açıldıktan 5-10 dakika sonra başlatıp, 45-60 dakika sonrası kapatmandır.
Daha sonrası buraya atarsan ben dahil bir çok kişi yardım edecektir. İyi forumlar!

janjel

Tüccar
/timings on yazdıktan bir saat sonra /timings report yazarak aldığın çıktıyı buraya atabilirsin.

LifeMCServer

Tüccar
Sunucun 2 tps ile çalışıyor.. Son attığın timings normal gibi, almanya lokasyon bir makineye geçmeyi deneyebilirsin.

successed

Tüccar
locketteyi kaldırıp tekrar göz atabilirmisin. sadece test amaçlı.

LifeMCServer

Tüccar
locketteyi kaldırıp tekrar göz atabilirmisin. sadece test amaçlı.
Lockette ile alakalı bir sorun yok. Olsa olsa hunilerin fazla çalışmasından dolayı InventoryMoveItemEvent'in tetiklenmesinden kaynaklıdır. Ondada zaten totalde etkisi %2 civarı oluyor. Sunucusu büyük ihtimal türkiye lokasyon, yoksa sunucuya ne yüklersen yükle TPS 2 olmaması lazım.. Normalde 18-20 TPS de çalışması gerek sunucuların..

successed

Tüccar
Lockette ile alakalı bir sorun yok. Olsa olsa hunilerin fazla çalışmasından dolayı InventoryMoveItemEvent'in tetiklenmesinden kaynaklıdır. Ondada zaten totalde etkisi %2 civarı oluyor. Sunucusu büyük ihtimal türkiye lokasyon, yoksa sunucuya ne yüklersen yükle TPS 2 olmaması lazım.. Normalde 18-20 TPS de çalışması gerek sunucuların..
Tps değerine Domino etkisi yaratmıyor olabilir. Zira entity 5500 civarında, Bunların sadece yarısı huni içerisinde olsa server 2tps ile çalışır. O yüzden bi döngü problemine sebep oluyor.

LifeMCServer

Tüccar
Tps değerine Domino etkisi yaratmıyor olabilir. Zira entity 5500 civarında, Bunların sadece yarısı huni içerisinde olsa server 2tps ile çalışır. O yüzden bi döngü problemine sebep oluyor.
Sunucunun normal şartlarda 2 tps olmasına imkan yok. Entity sayısı normal. Sorun makinede.

successed

Tüccar
Sunucunun normal şartlarda 2 tps olmasına imkan yok. Entity sayısı normal. Sorun makinede.
Burdan cpu kullanımını göremiyoruz. Bu konuda yorumunuzu nasıl bukadar kesin yaptığınızı anlayamıyorum ?
Askyblock dünyasına baktınızmı bilmiyorum, Yüzlerce spawner mevcut bunlar entity basmıyorda ne yapıyor ?
Cpu şişirmiyorda ne yapıyor ?
Netice itibari ile bir sonuca varamayan herkez malesef makinalara laf atmak zorunda kalıyor.
Sadece askyblock un bu region lokasyonunda 660 adet spawner bulunuyor 1536,-512

LifeMCServer

Tüccar
Burdan cpu kullanımını göremiyoruz. Bu konuda yorumunuzu nasıl bukadar kesin yaptığınızı anlayamıyorum ?
Askyblock dünyasına baktınızmı bilmiyorum, Yüzlerce spawner mevcut bunlar entity basmıyorda ne yapıyor ?
Cpu şişirmiyorda ne yapıyor ?
Netice itibari ile bir sonuca varamayan herkez malesef makinalara laf atmak zorunda kalıyor.
Sadece askyblock un bu region lokasyonunda 660 adet spawner bulunuyor 1536,-512
Çok uzun süre boyunca türkiye lokasyon kullanmış birisi olarak bu kadar kesin konuşuyorum. Entity sayısı ve spawner sayısı bir skyblock sunucusu için gayet normal. Heleki bir de op ise çok daha fazladır o, oradaki sayılar çoğu zaman yanlış bile oluyor. Dediğim gibi normal şartlarda ne kadar eklenti yüklersen yükle dünya açarsan aç spawner koyarsan koy. Anormal bir kod veya çalışmayan bir şey olmadığı sürece lag olmaması gerek. Sunucuların normal şartlarda 8000 entitye kadar 16.8 TPS üstünde çalışabilmesi gerek. Herhangi bir hostinge lafım yok. Genel olarak türkiye lokasyon makineler sıkıntılı.

Bu arada ben sonuca vardım merak etme sen, almanya lokasyon temiz güzel bir makineye geçtim. Hiç bir sıkıntı kalmadı. Bu arkadaştaki gibi 2 lere kadar düşen TPS 19.98'in altına düşmez oldu. O zamanlar ne yaptıysam çözememiştim lagı. VisualVM, YourKit gibi araçlar ile profile ettim, LagMonitor, React gibi bir çok eklenti denedim, bir çok ayarı sözde "optimize" ettim, bir çok eklentiyi skripti sildim. Spawnerları komple kapattım. Bir yararı oldu mu? Hayır.

Zira entity 5500 civarında, Bunların sadece yarısı huni içerisinde olsa server 2tps ile çalışır.
Şimdi sana soruyorum peki sen nasıl entity sayısından kaynaklığından bu kadar emin olabiliyorsun? TPS'in 2 ye düşmesi için çok anormal şeyler olması gerek ;)

babadagi

say less. do more.
Yönetici
Arkadaşın makinesi 3gb, 67 plugin, 4 harita var.

@LifeMCServer hocam insanlara sürekli almanya lokasyon önerme dışında daha yaratıcı şeyler yapabileceğine inancım sonsuz, bu ısrarından vazgeçmeni rica edeceğim lütfen.

LifeMCServer

Tüccar
Bu arada bahsettiğin 5000 entity Tile Entity, yani piston, tabela, redstone, huni tarzı şeyler. Normal dropped item, moblar vb. entity olarak geçiyor ve 142 civarı. 0 oyuncuda alınan bir timings raporu nasıl tüm süre boyunca sabit 2 TPS olabiliyor? Şimdi diyeceksin yok huniler redstonelar tile entityler lag yapıyor. Tile Entity dediğin şey chunklar yüklü değilken çalışmaz. Raporda gördüğün üzere 150~ civarı chunk yüklü ve 0 oyuncu var. Tick countlara bak bakayım kırmızı olan plugin var mı? Her şeyi de kullanıcı hatasına bağlayın. Hatası yoktur demiyorum da burada ortada anormal bir şey var onunda sunucuda olmadığı belli. Maalesef sen ve senin gibiler anca RAM yükselt, şu şu eklentiyi sil gibi tavsiyeler veriyor ve bir sonuca varamıyor. Yani bir sonuca varamayan biz değiliz, anladın?

LifeMCServer

Tüccar
Arkadaşın makinesi 3gb, 67 plugin, 4 harita var.

@LifeMCServer hocam insanlara sürekli almanya lokasyon önerme dışında daha yaratıcı şeyler yapabileceğine inancım sonsuz, bu ısrarından vazgeçmeni rica edeceğim lütfen.
Ee nedir yani, RAM mi arttır diyeceksin şimdi arkadaşa, banada 1 yıl boyunca 16GB'a geç demiştin. 10GB sence tek bir skyblock sunucusu için yeterli değil mi?

babadagi

say less. do more.
Yönetici
eğer laf'tan anlayacağını bilsem seninle konuşur, anlatmaya çalışırdım belki bir şeyleri değiştirim umuduyla ama
son 2 senede 1 adım yol kat edemedin. Dün aynıydın, bugünde aynısın.

Aynen Devam et.

successed

Tüccar
Çok uzun süre boyunca türkiye lokasyon kullanmış birisi olarak bu kadar kesin konuşuyorum. Entity sayısı ve spawner sayısı bir skyblock sunucusu için gayet normal. Heleki bir de op ise çok daha fazladır o, oradaki sayılar çoğu zaman yanlış bile oluyor. Dediğim gibi normal şartlarda ne kadar eklenti yüklersen yükle dünya açarsan aç spawner koyarsan koy. Anormal bir kod veya çalışmayan bir şey olmadığı sürece lag olmaması gerek. Sunucuların normal şartlarda 8000 entitye kadar 16.8 TPS üstünde çalışabilmesi gerek. Herhangi bir hostinge lafım yok. Genel olarak türkiye lokasyon makineler sıkıntılı.

Bu arada ben sonuca vardım merak etme sen, almanya lokasyon temiz güzel bir makineye geçtim. Hiç bir sıkıntı kalmadı. Bu arkadaştaki gibi 2 lere kadar düşen TPS 19.98'in altına düşmez oldu. O zamanlar ne yaptıysam çözememiştim lagı. VisualVM, YourKit gibi araçlar ile profile ettim, LagMonitor, React gibi bir çok eklenti denedim, bir çok ayarı sözde "optimize" ettim, bir çok eklentiyi skripti sildim. Spawnerları komple kapattım. Bir yararı oldu mu? Hayır.

Şimdi sana soruyorum peki sen nasıl entity sayısından kaynaklığından bu kadar emin olabiliyorsun? TPS'in 2 ye düşmesi için çok anormal şeyler olması gerek ;)
Hocam siz ya incelemiyorsunuz yada yazmak için yazıyorsunuz, Hiç bakmadınızmı arkadaşın paylaştığı timings raporuna.
Benim orada gördüğüm sizin sandığınız gibi standart bir entity değil,
Orada tile entity mevcut, Buda mob miktarı anlamına geliyor siz terimleridemi bilmiyorsunuz ?
5500 mob bir dünyada aynı anda aktif durumda olduğunda alacağınız maximum tps miktarı 5 hadi taş çatlasın 7 yi geçmez isterseniz raid ssd kullanın hiçbirşey fark etmez.
İsterseniz buyrun bi deneyin videoya çekin sonucu paylaşın hepimiz görelim.
Ben kahin değilim ve kesin olarak konuştuğum tek birşey var oda timings raporunda görünenler,
Arkadaşın sunucu performansına şahsen girip bakmadım bu konuda yorum yapamam lakin bu konuda sıkıntı olsaydı direk müdahale ederlerdi.

LifeMCServer

Tüccar
eğer laf'tan anlayacağını bilsem seninle konuşur, anlatmaya çalışırdım belki bir şeyleri değiştirim umuduyla ama
son 2 senede 1 adım yol kat edemedin. Dün aynıydın, bugünde aynısın.

Aynen Devam et.
Aynen, siz de 2 senedir aynısınız.

- Lag var
- Ram arttır

Siz diyince problem olmuyor ben diyince üslubum bozuluyor. Anladım.

LifeMCServer

Tüccar
Hocam siz ya incelemiyorsunuz yada yazmak için yazıyorsunuz, Hiç bakmadınızmı arkadaşın paylaştığı timings raporuna.
Orada tile entity mevcut, Buda mob miktarı anlamına geliyor siz terimleridemi bilmiyorsunuz ?
5500 mob bir dünyada aynı anda aktif durumda olduğunda alacağınız maximum tps miktarı 5 hadi taş çatlasın 7 yi geçmez isterseniz raid ssd kullanın hiçbirşey fark etmez.
Ben kahin değilim ve kesin olarak konuştuğum tek birşey var oda timings raporunda görünenler,
Arkadaşın sunucu performansına şahsen girip bakmadım bu konuda yorum yapamam lakin bu konuda sıkıntı olsaydı direk müdahale ederlerdi.
Sende biliyorsun ki almanya lokasyon hem veri merkezi olarak hem de makine kalitesi olarak daha iyi. Sunucun türkiye lokasyon ise gelip bizzat bakmak isterim. Denemeden etmeden konuşan ben değilim, sensin. Kusura bakma. Kaç yıl boyunca lagı tecrübe ettim.

LifeMCServer

Tüccar
Terimleri bilmeyen ben miyim, güldürüyorsun. Tile Entity mob muymuş? Tile Entity dediğimiz şey redstone, huni, piston gibi şeyler. Sen cidden tile entityi mob miktarı demek diye mi tanımlıyorsun? Anladım.

LifeMCServer

Tüccar
Bu arada 5000 tile entityi (redstone vb) ticklemek bir bilgisayar için hiç bir şey.. Makineler bizim gibi yavaş mı sanıyorsun sen? Sayıları gözümüzde büyütmeyelim lütfen. Bu arada sorun RAM'de değil, onu da belirteyim. 3GB tek bir sunucu için gayet yeterli bir miktar.

Terimleri bilmeyen ben miyim, güldürüyorsun. Tile Entity mob muymuş? Tile Entity dediğimiz şey redstone, huni, piston gibi şeyler. Sen cidden tile entityi mob miktarı demek diye mi tanımlıyorsun? Anladım.

LifeMCServer

Tüccar
Aynen, siz de 2 senedir aynısınız.

- Lag var
- Ram arttır

Siz diyince problem olmuyor ben diyince üslubum bozuluyor. Anladım.
Timings raporu at, Çok skript var, Çok eklenti var, Çok map var, Çok oyuncu var, Çok spawner var tarzı maddeleri unutmuşum, kusura bakmayın. Benim hatam. Nasıl unuturum ya. Burada tartışma çıkaran birisi olarak gösteriliyor olabilirim fakat inanın arkadaşa herkesten daha çok yardımcı olmak istiyorum, çünkü aynı şeyi ben yaşadım, ötesi var mı? Bu da bu konudaki siz mesajlarıma cevap verene kadar ki son mesajım. Sonra mesajlarım siliniyor ban yiyorum, mesaj kasıcı olay çıkartıcı batihost düşmanı falan ilan ediliyorumda.

babadagi

say less. do more.
Yönetici
@successed arkadaşım hiç uğraşma. ne yazarsan yaz fayda etmez.
bu adam 3gb sunucuya 150 pluginde atsa 10 tane dünyada açsa @LifeMCServer kararından vazgeçmez. Ben bıraktım, sende bırak. Herşeyi geç zamanı boşa harcıyoruz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...