minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
Satın Al
MinecraftTR Reklam Alanı
Satın Al
Satın Al
Satın Al

Tarihin En İyi Tycoon Oyunları

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Koray#2589
forumlogo.png

Hepinize merhaba arkadaşlar bugün sizlere tycoon oyunlarının tarihine ineceğiz. Bir kaç araştırma sonucunda bu konuyu açıyorum. İyi okumalar konu hakkındaki düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

İyi forumlar, esen kalın.

EN İYİ 10 TYCOON OYUNU

Öncelikle bir oyuna tycoon oyunu diyebilmemiz için, sizin kontrolünüzde olan bir şey bir karakter grubundan ziyade bir ekonomik yapı veya ticaret şehri olmalıdır. Yani şöyle söyleyebilirim SimCity gibi bir oyun tycoon oyunu değildir. Oyunun genel amacı bu ekonomik yapıyı karlı hale döndürme çabasıdır ve oyunun son safalarına doğru oyun size ekonomik fırsatlar sunmalı. Genel özelliklerimiz bunlar.

10. Port Royale 2

t1.jpg

Ascaron’un geliştirip, Take-Two’nun dağıttığı Port Royale 2’yi on numaraya koydum, kusurları bol bir oyundu ama kendini oynatıyordu. İlk oyundan daha iyi olduğu kesindi, üçüncü oyunu ise dürüst olmak gerekirse bir listeye yerleştirecek kadar hiç oynamadım. Beni sanıyorum ki en çok Port Royale 2’nin kendine seçtiği dönem vurdu. 17. yüzyıl Karayiplerinde bir iş kurmak, ticarete atılmak acayip keyifliydi.

9. Lemonade Tycoon

t2.jpg

Cepte oyun oynamak henüz şimdiki kadar yaygın bir şey değilken, taa 2002’de insanlar PocketPC’lerinden, Palm’larından ya da akılsız telefonlarından Lemonade Tycoon oynarlardı. PC’ye de çıkmıştı hâliyle ama en çok mobil sürümü yayılmıştı. Çok basit bir oyundu, Shockwave tabanlıydı ama bir anlamda da cepte oynanan tüm basit oyunların atalığını da yapmıştı. Şimdilerde iPhone’da da bulunabilir durumda.

8. Zoo Tycoon

t4.jpg

En son Xbox’a ve PC’ye çıkan Zoo Tycoon’dan söz etmiyorum, 2001 senesinde PC ve Mac için yayınlanan, sonradan DS’e de portlanan ilk oyun. Daha önceden mutlaka ki örneği vardı, ama Zoo Tycoon sayesinde ilk defa bir hayvanat bahçesi yönetenlerin sayısı da çok fazlaydı. Acayip de keyifliydi oyun, tepeden kurduğunuz hayvanat bahçesine şöyle bir bakınca insanın neşesi yerine geliyordu.

7. The Movies

t43.jpg

Liste ilerledikçe bir şeyi göreceksiniz, söz konusu Tycoon oyunları olunca, üç tane adam var: Peter Molyneux, Sid Meier ve Chris Sawyer. Molyneux reisin ilk katılımı da 7. sıradan, the Movies ile. Dürüst olmak gerekirse The Movies’i çıkışından 15 sene sonra hâlâ hatırlıyorsak bu tycoon kısımlarından değil, film yapma mekaniklerinden ötürüdür ama olsun. Her tycoon oyununun kendine has bir mevzusu, diğerlerinden ayıran bir özelliği vardır. The Movies için bu özellik, onu diğer tüm oyunlardan da ayırmıştı işte.

6. Capitalism II

t5.jpg

Size Capitalism II’nin neden burada olduğunu sadece tek bir enstantane ile açıklayacağım. Ben şuan lise öğrencisiyim dil bölümü seçtim. Öğretmeniz business konusunda bize ödev olarak bu oyunu 1 hafta oynamamızı istedi. İngilizce olarak tabiki de... Oyunu 1 hafta oynadıktan sonra bağımlısı oldum diyebilirim.

5. Patrician III: Rise of the Hanse

t6.jpg

Tycoon oyunlarının dünyanın her yerinde çok yaygın oluşu ve özellikle de yapımcı porföyü bakımından çok uluslararası oluşunun kanıtlarından biri de Patrician serisidir. Bana sorarsanız serinin en iyi oyunu Patrician III’tü, fakat tartışmaya açığım. Benim için oyunun taktiksel çeşitliliği, yapabileceklerinizin hiç sonu gelmiyor gibi görünmezi çok önemliydi. Diğer oyunlarda da aşağı yukarı bu vardı ama Ascaron Patrician III’te roketi açmıştı sanki.

4. Transport Tycoon

t7.jpg

Geçmişe yolculuk edip, 1994 senesine gidiyoruz. MicroProse’un, Sierra’nın kral olduğu dönemler. İskoç, genç bir oyun yapımcısı tek başına bir oyun tasarlıyor. İzometrik bakış açısından oynanan, taşımacılık üzerine bir iş simülasyonu. Bunu MicroProse dağıtıyor. Oyun birden felaket tutuyor, satışlar, iyi eleştiriler ardı ardına patlıyor. O genç İskoç da başka bir projeye odaklanıyor. İsmi? Chris Sawyer.

3. Railroad Tycoon II

t8.jpg

Sid Meier’ın temellerini attığı Railroad Tycoon serisi bizce en iyi formuna ikinci oyunuyla 1998’de ulaştı. PopTop’un geliştirip, Take-Two’nun dağıttığı Railroad Tycoon II, bu tip oyunlar için de ilginç bir istisnaydı: İkinci oyun ilkinden fersah fersah ilerdeydi. Trenleri seviyorsanız, bu oyunu da severdiniz, tartışmasız. Resmen trenleri tarihleriyle, iliştirildikleri müzikleriyle, detaylarıyla anlatarak; tren aşıklarına özel bir oyun yapmışlardı.

2. Theme Hospital

t9.jpg

Peter Molyneux’nün firması Bullfrog’un Theme Hospital’ı, 1997 senesinde çıktı. Yani 23 sene olmuş Theme Hospital piyasaya çıkalı. Theme Hospital çıktığı sene doğanlar arasında okula erken başlamışlar varsa şimdi meslekleriyle uğraşıyorlar. Theme Hospital’ı oynayın. Bullfrog’un mizah anlayışını görmek, o dönem de eşi benzeri bulunmayan, şimdi de hâlâ alanında yalnız olan bu oyunu bir deneyimlemek için bulun bir yerlerden. Yeni Windows’larla uyumu nedir bilmiyorum, fakat PSN’e gelmişti en son. Dilerseniz oradan bile deneyebilirsiniz. Yeter ki bir elinizi verin oyuna. Temin ediyorum, kolunuzu kaptıracaksınız.

1. RollerCoaster Tycoon

t10.jpg

O Transport Tycoon’u yazan İskoç genç, aldı başını gitti, 1999’da RollerCoaster Tycoon’u çıkardı. Ah, RollerCoaster Tycoon. Var mı ulan senden iyisi? Biliyorsunuz değil mi, eğer bu listeyi 1 RollerCoaster Tycoon, 2-10 Diğerleri şeklinde yapsam itiraz eden olmayacağını? Biliyorsunuz, çünkü RollerCoaster Tycoon gerçekten o kadar eğlenceli ve kusursuz. Grafikleri tam ayarında, stratejisi tam yeterli derinlikte ve ördeklere tıklayınca vaklamaları gibi ufak dokunuşlar da insanın hafızasında yer etmesi için mükemmel bir şekilde serpiştirilmişler.

Forumun En Güçlü Üyesi
Discord
Konunu beğendim, bu oyunları deneyeceğim. Teşekkürler. :)

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Koray#2589
Risk almazsan, risk alanlar için çalışırsın.
En iyi cevaplar
1
Discord
Moonshine#0001
Buradaki tüm oyunları deneyeceğim, teşekkürler.

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Koray#2589
Seçkin madenci.
Discord
ChefEternal#1780
Güzel oyunlarmış :) Bu arada güzel konu elinize sağlık.

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Koray#2589