Rehber 10. Sunucu sahiplerine Güvenlik önerileri

MinecraftTR 3,727 Konusu 21,261 Mesajı ve 7,082 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

babadagi

Who let the dogs out!
Konu Sahibi
Kurumsal Üye
28 Mayıs 2018
653
1,208
1,126
izmir
batihost.com
EXP
3829.21
Minecoin
0
Tecrübelerimize dayanarak size bahsetmek istediğimiz bir iki önemli konu var;

bunların başında sunucuyu aldıktan sonra yetki vereceğiniz kişilere hemen güvenmemeniz, genellikle yeni sunucu alanlar araştırmak ve öğrenmek konusunda yavaş davrandıkları için bilen arkadaşlarına server bilgilerini veriyorlar ve bu arkadaşlar da çoğu zaman iyi niyetli olmuyor; Sunucu giriş bilgilerini değiştiriyorlar, daha ileri giderek batihost panel bilgilerini değiştiriyorlar.

peki böyle bir senaryo da ne yapmalısınız;

Öncelikle hiç bir zaman batihost.com email adresinizi ve şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız. kimseye vermemelisiniz.

Sunucunuza admin veya modaretör olarak aldığınız kişilere web panel üzerinden yetki vermelisiniz, uzak masaüstü bilgisini vermemelisiniz.

İleri bir güvenlik önemi olarak arkadaşınıza bir yazı yazdırıp, Tc Kimlik numarasını silerek nufus cüzdanını ve zarar vermeyeceğini bildirdiği bir yazıyı whatsapp dan veya email den atmasını isteyebilirsiniz.

Bu tür kişileri almadan önce verilerinizi mutlaka yedeklemelisiniz ve uygun bir ortama upload etmelisiniz. biliyoruz uzun sürüyor ama arkadaşınızın tüm verilerinizi tamamen sildiğini düşünün? bu beklemeye değer.

Uzak masaüstünde facebook, instagram gibi kişisel sosyal medya hesaplarınızı açmamalısınız, çalan kişiler hiç iyi insanlar olmayabiliyor.

Eğer bu dediklerimize rağmen birisine yardım etmesi için makinenizi verirseniz panele girerek makineyi kapatabildiğinden emin olmalısınız ki makine başkası tarafından çalınırsa kapatıp, bizden yardım isteyebilin.

peki tüm uyarılara rağmen makine çalınırsa;


hemen makineyi kapatın ve bize destek bildirimi açarak şifrenizi yenilememizi isteyin;.

şifrenizi aldıktan sonra makineniz de MALWARE PREMIUM gibi bir programla virüs taraması yaparak, keylogger veya başka bir zararlı yazılım varsa silmelisiniz.

OYUN İÇİ GÜVENLİK SORUNLARI

eğer birisi sizden izinsiz OP veya başka bir şey oluyor ve sunucunuza zarar veriyor ise;

1. server.properties içerisinden rcon.enable = true olan satırı false yapın,

2. minecraft-batihost klasöründeki ops.txt dosyasına bakın ve tanımadığınız adamların isimlerini silin.

3. websend kullanıyorsanız minecraft-batihost\plugins\websend içerisinde config.txt dosyasını bulun ve şifresini/portunu değiştirin.

4. jpanel kullanıyorsanız minecraft-batihost\plugins\jpanel içinde bulunan config.yml dosyasındaki yetkililerin sağlamasını yapın.

5. https://Batihost.com/sifredegistir.mp4 adresinde gösterildiği şekilde uzak masaüstü şifrenizi değiştirin.

6. uzak masaüstünde görev yöneticisini açarak kullanıcılar/users bölümünde başka bir kişinin makineye bağlı olup olmadığından emin olun ve başka bir kullanıcı var ise bizden yardım isteyin.

___


Altını çizerek söylemeliyim ki bu sunucu sizin, size verdikten sonra kesinlikle bakmıyoruz bile, içindeki veriler sizin için süper önemli olabilir ama bizim umurumuz da bile değil açıkcası :) Bu yüzden kimseye çaldırmayın ve sahip çıkın.
 
Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...