MinecraftTR 4,699 Konusu 26,399 Mesajı ve 9,678 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı

FTP Nedir? Ne İşe Yarar?

Yedlix

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Geliştirici
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
873
Tepki puanı
441
Puanları
825
EXP
2649.5
Minecoin
1475.2
FTP Nedir? Ne İşe Yarar?

ftp_made_simple-main.jpg


File Transfer Protocol'un kısaltması olan FTP'nin Türkçe olarak açılımı ise Dosya Transfer Protokolüdür ve Ağ ortamında yer alan iki farklı bilgisayar arasında dosya transferini sağlayan bir protokoldür.
FTP ilk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile başka bir bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken ve o bilgisayar ile etkileşimi aynı anda bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımı ile iki bigisayar arasında dosya alma-gönderme işlemleri olur.
Bu nedenler FTP kullanımı öğrenmek ve gerekli olan kısımları bilmek oldukça çok önemli bir konudur.

FTP'ye Bağlanmak İçin Gerekli Olan Şeyler

Bağlanılan bilgisayarın internet adresi
Bağlanılan bilgisayarda dosyalara ulaşmak için istenilen hesapla ilgili kullanıcı muarası ve şifresi
İnternet erişimine sahip olan ve üzerinde FTP yazılımı bulunan bir bilgisayar
Bağlanılan Bilgisayarda, FTP protokolü komutlarını yorumlayacak çalışır durumda bir FTP servis programı yani FTP sitesi gerekli.

FTP'ye Bağlanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Anonymous FTP'de şifre olarak e-mail adresinin doğru bir şekilde girilmesi çok önemlidir çünkü bazı FTP merkezleri, e-mail adreslerinin uygunsuz girilmesi durumuna müsamaha gösterilmektedir.
Böylelikle FTP'ye bağlanılamamaktadır. EXE,ZIP gibi dosyaları BINARY modunda transfer etmek gerekir. FTP'de genellikle varsayılan aktarım biçimi ASCII'dır. Unix'de büyük ve küçük harf ayrımına dikkat edilmesi gerekir.
Özellikle aktarılacak olan dosyaların doğru bir şekilde gönderilmesi gerekir. Anonymous FTP'de bir directory girildiğinde orada bulunan dosyanın büyüklüğü,ismi,tarih ve içeriğini belirten bir kısa yazılar vardır.

ftp-diagram.png

FTP'nin Kullanımı Nasıldır?

Genel olarak kullanımı ftp<ftp'ye bağlanılacak makinenin adresi>şeklinde oluşmaktadır. Bundan sonra, ilgili bilgisayara bağlanıldığında, kullanıcı numarası ve parola sorulmaktadır. Daha sonra da, o kullanıcının makinesini bağlanmış olur.
Bu şekilde, etkileşimli bir ortamda, bazı komutlar verilerek iki makine arasında dosya işlemleri ve ayrıca bağlanılan makinede bazı temel dosya-disk işlemleri yapabilirsiniz. Bunun yanında cd,dir,pwd,mget,get,ls,put,mput,ascii,binary,rmdir,delete,mkdir,lcd,close,quit gibi komutlara sahip olmaktadır.​
 

Üst