MinecraftTR 1,939 Konusu 11,182 Mesajı ve 3,457 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
Üstelik her yere abartısız ve göz yoran reklamlar eklemeden!
Minecraft Türkiye
Minecraft Türkiye
Minecraft Türkiye

Minecraft Türkiye Forumu - MinecraftTR.Com

İstediğiniz Eşyayı Farklı Eşyaya Çevirin

 • 28
 • 1
5355
Merhaba değerli Minecraft oyuncuları, bu konuda sizlere bir Minecraft modu olan ProjectE modundan bahsedeceğim. Eğer modlu Minecraft oynamayı seven biriyseniz ve bazı eşyaları bulmakta zorlanıyorsanız bu mod hoşunuza gidebilir.
5356
Maddenin Enerji Hali
ProjectE moduna göre her maddenin bir enerjisi vardır. Bu enerjiler çevrilebilir ve tekrar farklı maddelere dönüştürülebilir. Bu da size zor bulunan eşyalara kolay ulaşma imkanı sağlar. Örneğin elinizde bir eşya var diyelim. Bu eşya elmas olsun ve değerinin 8.192 EMC olduğunu bilin. Sonrasında size demir lazım olduğunu düşünün. Demirin EMC değerinin 256 olduğunu düşünün. Eğer elması makineye yerleştirirseniz toplamda 32 demir sahibi olursunuz. Bu makineleri kullanırken size lazım olan tek şey o eşyadan en az 1 adet olmasıdır. Çünkü eşyayı makineye kayıt ettirmelisiniz.
[ATTACH type="full"...​

Evrende Ölçülen Soğuk Nokta

 • 35
 • 1
Merhaba değerli üyeler, bu konuda size ilginç ve bir o kadarda gizemli bir olaydan bahsetmek isterim. Bu olaya bir video izlerken denk geldim ve ilgimi çekti. Sonra çeşitli kaynakları araştırdım ve sizlere bu konuda birkaç bilgi vereceğim.
5359
Evrenin En Soğuk Noktası
Evrenimiz, bizim içerisinde yaşadığımız Dünya’dan bile büyük. Size bu büyüklüğü açıklamam zor olur. Size şöyle bir örnek vereyim. Ay ile Dünya mesafesi 1 ışık saniyesi iken Güneş ile Dünya’nın mesafesi ise 7-8 ışık dakikasıdır. Evrenin bilinen en uzak noktası ise uçtan uca 93 milyar ışık yılıdır. Yani evrenin bir ucundan diğer ucuna ışık hızında gitmek 93 milyar yıl sürecektir. Peki evrenin en soğuk noktası neden soğuk olabilir? Evrenin hiçbir yeri bu kadar soğuk değilken bu bölgenin bu kadar soğuk olmasının sebebi ne? Bilim insanları bu konu hakkında birkaç teori ortaya attı. Peki bu teoriler neler?
[ATTACH type="full"...​

Bazalt Nedir?

 • 31
 • 2
5331

Merhaba saygıdeğer üyeler, bu konumda sizlere Minecraft 1.16 sürümü ile gelecek bazalt bloğundan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere 1.16 ile nether güncellemesi yapılacak. Bunun dışında birkaç yeni özellik ve oyuncuların belirlediği dağ biyomu güncellenecek. Peki bazalt bloğu bize ne sağlayacak?
5332
Bazalt Nedir?
Eğer modlu minecraft oynadıysanız bazalt bloğunu lavın kenarlarında görmüşsünüzdür. Bazalt, volkanik kaya kütlelerinden birisidir. Doğada akıntı, damar ve kütle halinde bulunan bazalt, dayanıklılığından dolayı köprü, yol, kaldırım, demiryolu gibi birçok kullanım alanı vardır.
5333
Minecraft Tarihinde Bazalt
Minecraft tarihinde bazalt, ilk olarak modlarla birlikte gelmiştir. Az önce de bahsettiğimiz gibi eğer modlu Minecraft oynadıysanız lav kenarlarında ve volkanik dağların çevresinde bu...

Dünyanın En Bağımlılık Yapan Oyunu: Minecraft

 • 38
 • 2
5329
Minecraft, dünya genelince popülerliğini koruyan ve yakın zamanda yılların Atari oyunu Tetris’i geride bırakıp en çok satan oyun olma ünvanını kazanan bir simülasyon oyunudur. Yapılan bir araştırmaya göre Minecraft, dünya genelinde en bağımlılık yapan oyun seçildi. Grafiği incelediğimizde Minecraft 37.9 puan ile liderliği sürdürürken 2. sırada 36 puanla Red Dead Redemption yer alıyor. Devamında ise For Honor, Overwatch, GTA V, Fortnite, Call of Duty, Battlefield V, Forze, NBA2K, Rocket League ve Playerunknown Battlegrounds gibi birçok oyun yer alıyor.
5330
Minecraft Neden Bu Kadar Popüler?
Minecraft, size hayal gücünüzün sınırı kadar her şeyi yapabilme imkanı sunan geniş çaplı bir oyundur. Kolay kod yazma sistemi ile kendi sistemlerinizi oluşturabilir, şehir kurabilir, yeni özellikler eklemek için modlar ile oyunu...

Tabela Nedir?

 • 24
 • 1
5254
Tabela, insanlık hayatı boyunca önemli bir yer edinmiştir. Tabelalar, insanların yön bulmasını kolaylaştırırken aynı zamanda binaların amacını da açıklar. Örneğin hangi binanın belediye binası olduğunu veya hangi apartmanın sizin aradığınız apartman olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Evrenimizde olduğu gibi Minecraft evreninde de tabelalar vardır. 1.14 güncellemesi ile çeşitlilik kazanan Minecraft tabelaları artık daha fazla özelliğe kavuştu.
525552565257525852595260
Tabelanın Özellikleri
 • Alt orta kısma 1 çubuk ve üst kısımlara 6 tahta yerleştirme ile üretilir.
 • Balta ile kırılması uygundur.
 • Tabela üzerinde yazı seçme ve yazının herhangi bir...

Her İşlemci Her Anakarta Takılır mı?

 • 23
 • 1
Merhaba değerli üyeler, başlığı görünce yardım konusu sanıp konuya cevap vermek için girmiş olabilirsiniz. Fakat bu konu yardım konusu değil, bilgi amaçlı bir konudur. Bu konuda anakart ve işlemci uyumluluğundan söz edeceğiz.
5253
Anakart ve İşlemci Uyumu
Bunu size bir hikaye ile anlatalım. DDR3 bellek destekli anakarta sahip bir sisteminiz olduğunu düşünün. Yıllardır düşük bellek kullanıyorsunuz. Artık bazı yazılımlar için bellek yetmemeye başlıyor ve belleklerinizi daha fazla yükseltmek istediniz. Bir baktınız piyasada DDR4 bellekler daha yaygın ve sizin anakartınızın en yüksek desteklediği bellek miktarı düşük. Sizde DDR4 bellek destekli anakart almak için araştırmalara başladınız. Fakat baktınız ki altyapınızı yenilerken yani DDR4 bellek destekli anakart alırken işlemcinin de yenilenmesi gerektiğini öğrendiniz. Çünkü sizin işlemci eski bir işlemciydi ve yeni anakart için uygun değildi. Bu da masrafınızı artırdı...

Yapay Zeka ile Fotoğraf Oluşturun

 • 64
 • 2
Yapay zeka ve makine öğrenimi üzerinde çalışan Nvidia, GauGAN uygulaması ile kullanıcıların fotoğraf çıkarmasını sağlıyor. Henüz geliştirme aşamasında olan uygulama, şu anda internet üzerinde herkes tarafından denenmektedir.
GauGAN Nedir?
GauGAN, Nvidia tarafından geliştirilen bir yapay zeka destekli yazılımdır. Amacı, insanların gerçekçi fotoğraflar üretmesini sağlamaktır. Nvidia, bu konu üzerinde son yıllarda birçok çalışma yapmış bulunmakta ve bunları kullanıcılara duyurarak kullanıcılarında denemesini sağlamaktadır. GauGAN, birçok araç ile çizim yaparak bu çizimi gerçekçi fotoğraflara dönüştüren bir yazılımdır. Amacınız, ne çizdiğinizi belirtmek. Sol tarafta çiziyor, sağ tarafta ise çizdiğinizi görüyorsunuz. Örneğin bir gökyüzü ve orman belirlediniz. Ormana yol yapıp ormandan yol geçmesini sağlayabiliyorsunuz.
5237
GauGAN Nasıl Kullanılır?
GauGAN...

356 Modlu Minecraft Mod Paketi

 • 81
 • 6
Merhaba saygıdeğer üyeler, bu konuda sizlere daha önce 1.12.2 sürümü için yaptığım 356 modlu paketi tanıtacağım. Bu paketi ücretsiz bir şekilde koleksiyon amaçlı yaptım. Fakat şunu unutmayın. Bu paket sorunsuz bir şekilde burada yer alan tüm modlarla çalışmaktadır. Bug olur mu bilemem, yaptığım birkaç testte sorun çıkmadı.

Özelliklerden bahsetmemize gerek yok, çünkü her şey var. Yeni canlılar, yeni özellikler, yeni bloklar, yeni eşyalar vs. Bu mod paketinin resmî olarak bir amacı yoktur. Amacınızı siz belirleyeceksiniz ve görevleri yerine getireceksiniz. Örneğin enerji sistemleri kurup büyük bir fabrika inşa edebilir veya haritada birçok macera yaşayabilirsiniz. Bu durum size kalmış. Şunu da belirtmeliyim ki Microsoft’un GPU makinesinde (56 GB RAM, 6 Çekirdek İşlemci, SSD Disk, Nvidia Tesla M60) bile 30 dakika içerisinde yükleniyor. Yani bayağı uzun bir yükleme kısmı var. Fakat sonrası rahat bir şekilde oynanmaktadır.

Bu paket...

Kıtanın Tamamı Yangınlara Teslim

 • 49
 • 3
Avustralya kıtasında Eylül ayından beri 4 aydır devam eden yangın, kıtanın tamamına yayılmış durumda. Yangınlar sonucunda birçok kişi evinden olurken birçok hayvanda telef oldu. Avustralya’nın tamamında etkili olan yangınlar, halen devam etmekte.
5207
Yangın Durdurulamıyor
Avustralya’da aylardır devam eden yangın, çeşitli ekipler tarafından müdahale edilse de büyüklüğünden dolayı yeterince etkili olamıyor. Bilim insanlarına göre yangının sebebi küresel ısınma, kuraklık ve sıcaklıkların artması olarak gösteriliyor. Yani insan kaynaklı olabileceğinin dışında Avustralya’daki yangının bitkilerin kolayca tutuşabileceğinden dolayı sıcaklığın etkisi ile çıktığı düşünülüyor.
5208
Devasa Bir Alan Kül Oldu
Avustralya’da meydana gelen yangın ile beraber kıtanın çoğu yerinde ormanlar yandı, hayvanlar telef oldu, bazı kasabalar haritadan...

Minecraft 2.0 Güncellemesi Yayınlandı

 • 62
 • 3
Merhaba değerli üyeler, bu konuda size 2013 yılında yayınlanan Minecraft 2.0 sürümünden bahsedeceğim. Bu sürüm, 1 Nisan’da yayınlanan ve desteklenmeyen bir sürümdür. Bu sürümle beraber birçok yeni blok, eşya, düzenlemeler, mob değişimleri gibi çeşitli düzenlemeler yapıldı. Peki bu sürüm ile beraber değişen şeyler neler?
5119
Yeni Eşyalar ve Canlılar
 • Oyuna eklenen yarım TNT blok, normal TNT ile aynı işleve sahip olmasının yanında patladıktan sonra örs oluşturuyor.
 • Yanmış meşale eklendi.
 • Kömür bloğu eklendi. Bu blok 1.6.1 sürümü ile beraber oyuna tamamen eklendi. Fakat kömür bloğu sonradan yeni bir doku güncellemesi aldı.
 • Renkli cam ve ince camlar eklendi. Bu bloklar 1.7.2 sürümü ile tamamen eklendi.
 • Canlı olarak Elmas yumurtlayan tavuk, kızıltaş böceği, inek görünümlü at, midilli domuz ve dost wither eklendi.
[ATTACH type="full" width="524px"...​

Tüm Dosyalarınıza Anında Erişin

 • 52
 • 1
Merhaba değerli üyeler, bu konuda sizlere masaüstünüzü kirletmeden, başlat menünüzü kullanmadan ve ek bir uygulamaya gerek kalmadan nasıl tüm uygulama, klasör veya dosyalarınıza hızlı ulaşacağınızı anlatacağım. Bu yöntem ile hem temiz bir masaüstü, yüksek bir performans alacak hem de uygulamalarınıza daha hızlı erişeceksiniz.

Nasıl Yapılır?
Öncelikle “C:\Users\<Kullanıcı Adınız>\Kısayollar” klasörünü oluşturun. Kısacası kullanıcı adınızın bulunduğu klasörün altında olacak. Bu klasörü oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayın.
5116
Windows 10 işletim sisteminizde disklerinizin yer aldığı “Bilgisayar” uygulamasına girin. Bu bölümde sol üst kısımdaki “Bilgisayar” sekmesinin altında yer alan “Özellikler” kısmına tıklayın. Sonrasında sol sekmede yer alan “Gelişmiş Sistem Ayarları” kısmına girin. “Gelişmiş” sekmesinin alt kısmında yer alan “Ortam Değişkenleri” bölümüne girin. “Sistem Değişkenleri” kısmında yer alan...

Paylaşım GTA 6 Rockstar Games’in Sonunu Getirebilir !!

 • 103
 • 4
5093

Oyun dünyasının en çok konuşulan oyunu olan GTA 6 için bekleyenleri üzen bir haber geldi. Ortaya çıkan bir iddiaya göre, GTA 6 ‘nın duyurulmasının ardından Rockstar Games kapanıyor. Reddit üzerinden yayınlanan iddiaya göre, GTA 6 Rockstar Games tarafından duyurulan son oyun olabilir.
Rockstar Games Kapanıyor İddiası Bomba Etkisi Yaptı
Geçtiğimiz hafta Reddit üzerinden yapılan paylaşımda, GTA 6 hakkında bazı bilgiler sızdırılmıştı. Rockstar Games’te çalıştığını iddia eden kullanıcı, oyunun sahip olduğu şehirlerin ve karakterlerin başlıca özelliklerini yazmıştı. Şimdi yine Reddit kaynaklı bir iddia ortaya atıldı. “noleaksherebruh” isimli kullanıcı “Rockstar Games is going to shot down soon” başlığında yaptığı paylaşımda, bilginin oldukça büyük olduğunu belirtti.

[ATTACH type="full"...​

Futbol Oyunu Ücretsiz Oldu

 • 34
 • 0
Eğer futbol oyunlarını seven bir oyuncu iseniz size 18 ₺ değerinde ücretsiz olan bir oyunu tanıtacağız. Indiegala platformunda kısa süreliğine ücretsiz olan Dino Dini's Kick Off Revival oyunu, platform üzerinden hesaba giriş yapılarak alınmaktadır. Oyunu kütüphanenizden hemen indirebilir ve oyunu oynayabilirsiniz.
Dino Dini's Kick Off Revival cover

Dino Dini's Kick Off Revival Ücretsiz Oldu
Eğer futbol oyunu seven biri iseniz Dino Dini's Kick Off Revival oyununu beğenebilirsiniz. 60 FPS akıcı bir oyun deneyimi sunan Dino Dini's Kick Off Revival, kolay bir şekilde kontrollere sahip. Çok oyunculu desteği bulunan oyunu düşük internet gereksinimleri ile arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. Kaliteli fizik motoru, 4 oyun modu, saha görünümü radarı, Avrupa Kupası grupları...

Yerli Otomobile Yoğun İlgi

 • 91
 • 5

Yerli otomobil, çıktığından beri yurt dışı ve yurt içinden yoğun ilgi ile karşılanmaya devam ediyor. Birçok ön sipariş alan TOGG firması, bu konuda bir basın açıklaması yaparak kamuoyuna bir mesaj ile cevap vermiştir. TOGG firması, yurt içi ve yurt dışında birçok mesaj ve telefon aldıklarını, Cumhurbaşkanının manevi değeri yüksek ön siparişi dışında diğer firmalara ön siparişin henüz daha sonra yapılacağını belirtiyor.

Basın Açıklamasında Ne Yazıyor?
Aşağıdaki metinde basın açıklamasının tam halini okuyabilirsiniz.
Tanıtımının ardından, milletimizin büyük beğeni ve teveccühünü kazanan Türkiye'nin Otomobili için yurt içi ve yurt dışından çok sayıda mesaj ve telefon almaktayız.

Türkiye'nin Otomobilinin üretim, satış ve pazarlama stratejileri titizlikle...

Ahmet Davutoğlu Tiktok Videosu Paylaştı

 • 53
 • 1
Tiktok, gündemden düşmeyen bir sosyal medya uygulaması olmaya devam ediyor. Tiktok kullanıcıları arasına Türkiye Cumhuriyeti’nin eski başbakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. İlk Tiktok videosunu paylaşan Ahmet Davutoğlu, ormanda yürürken “Gençlik neredeyse biz oradayız. Tiktok’ta denildi ve bizde geldik.” mesajı ile bir açıklama yaptı. Doğrulanmış bir hesabı bulunan Ahmet Davutoğlu, şu anda 8.600 takipçiye sahip. İlk Tiktok videosu ise 14.000’in üzerinde beğeni aldı.
Tiktok Nedir?
Tiktok, özellikle müzik ile beraber veya çeşitli dublajlar ile video paylaşmanızı sağlayan bir platformdur...

Minecraft 1.15 ile Neler Değişti?

 • 70
 • 0
Bildiğiniz üzere Minecraft 1.15 yakın zamanda çıktı. Peki bu sürüm ile beraber hangi yenilikler geldi? Hangi özellikler güncellendi? Oyunda ne gibi değişiklikler oldu? Bu konuda bu soruların cevabını bulabileceksiniz.
Yeni Canlılar
1.15’in gelmesi ile beraber 303 sorun düzeltildi ve oyuna arılar eklendi. Ne kadar sorun düzeltilse de yinede birçok sorun oluştu ve bununla beraber 1.15.1 sürümü yayınlandı. Oyuna nötr olarak yer alan arılar eklendi. Eğer arılara saldırırsanız veya arı kovanından bal alırsanız çevresindeki tüm arılar size saldırarak tepki gösterecektir.

Arıların özellikleri ise şunlardır:
 • 10 cana sahiptir.
 • Arı kovanlarına yakın yerlerde grup halinde yaşarlar.
 • Eğer arının yuvası yok ise yuva bulana kadar dolaşır.
 • Her yuvaya en fazla 3 arı girer...

Merhaba Komşu Ücretsiz Oldu!

 • 42
 • 0
Epic Games Store, her gün olduğu gibi bugün de 50 ₺ değerindeki korku ve aksiyon oyununu ücretsiz hale getirdi. Türkçe karşılığı “Merhaba Komşu” olan oyunun mod kiti de ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Hello Neighbor Ücretsiz Oldu
50 ₺ değerindeki Türkçe desteği bulunan Hello Neighbor oyunu Epic Games Store’da ücretsiz oldu. 8 Aralık 2017’de piyasaya sürülen Hello Neighbor, korku türünde bir aksiyon oyunudur. Oyundaki amacınız, komşunuzun bodrumda gizli işler çevirdiğini düşünerek evine gizlice girip ne yaptığını öğrenmek. Eğer komşunuza yakalanırsanız size saldıracaktır. Bundan dolayı gizlice girip çok dikkatli olmalısınız. Oyunda yer alan komşu, gelişen bir yapay zekaya sahiptir. Yani her oynayışta sizin davranışlarınıza göre tecrübe kazanır ve siz artık farklı yollardan girme...

Makine Dili Nedir?

 • 26
 • 0
Teknoloji, gittikçe yaygınlaşan ve hayatımızın her noktasına girmeye başlayan, bununla beraber hayatımızı kolaylaştıran bir sistem. Peki teknolojinin temellerinde ne var? Hiç merak ettiniz mi?
Makine Dili Nedir?
Makine dili, bilgisayarların yazılımlarının çalışmasını sağlayan en temel birimlerden birisidir. Yani makine dili, bilgisayarın temelini oluşturur. Bilgisayarda yaptığınız her işlemin arka planında makine dili yatmaktadır. Örneğin bir oyun oynarken arka planda kodlar makine dili ile yönetilmektedir. Makine dili, bilgisayar açıkken sürekli olarak aktif görev oynar. Kafanızın karışmaması için bu yazıda çok fazla teknik detaya girmeden örneklendirerek açıklayacağım.

Makine Dili Nasıl Çalışır?
Makine dili, dediğimiz gibi işletim sistemi, yazılımlar, oyun, uygulama...

Yerli Otomobilin Özellikleri

 • 54
 • 1
Dün, Türkiye adına önemli bir olay gerçekleşti. Yerli otomobil Gebze’de düzenlenen etkinlik ile beraber tüm dünyaya duyuruldu. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nun düzenlediği etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok ünlü katıldı. Etkinlikte birkaç konuşma ve yerli otomobil hakkında bilgiler verildi. Fiyatının ise diğer araçlara göre daha uygun olacağı belirtildi. Yerli otomobil, Bursa’da kurulacak olan fabrikada üretime başlayacak. Bazı vergilerin muafiyeti ile otomobilin daha ucuz bir fiyata çıkacağı tahmin ediliyor. Marka lansmanı 2020’de düzenlenecek olan yerli otomobilin fabrikası 2021’de tamamlanıp 2022’den itibaren seri üretime geçecek...

Epic Games 60 ₺ Dağıtıyor!

 • 65
 • 1
Bildiğiniz üzere yılbaşı yaklaşıyor. Birçok platform, yılbaşını kutlamak için çekilişler ve çeşitli projeler gerçekleştirdi. Epic Games Store ise her gün ücretsiz oyunun yanında yılbaşına güzel bir kupon ile girmenizi sağlıyor.


Epic Games Store 60 ₺ Dağıtıyor!
Steam ve Origin gibi bir mağaza platformu olan Epic Games Store, bildiğiniz üzere her hafta ücretsiz oyunlar hediye ediyordu. Yılbaşına doğru daha büyük bir çılgınlık yaparak her gün farklı bir oyunu ücretsiz hale getirmeye başladı. Oyun mağazası olan Epic Games Store, ücretsiz oyun dağıtmakla da kalmıyor, tüm üyelerine yılbaşı hediyesi olarak ücretsiz kupon dağıtıyor. 60 ₺ değerindeki bu kuponu almanın her hangi bir şartı bulunmamaktadır. Üyeliğiniz ile girip doğrudan hesabınıza ekleyebilirsiniz.

Tekrar Kupon Alın
Eğer kampanya...
Üst