Minecraft Türkiye Forumu - MinecraftTR

MinecraftTR 2,627 Konusu 15,204 Mesajı ve 4,591 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı

Oyuncular Minecraft'tan Ne Bekliyor?

 • 13
 • 0
Minecraft, Tetris’i de geride bırakarak en çok oynanan oyunlar arasında yerini almakta. Şu anda yeni sürüme hazırlık yapan ve bu ay çıkması beklenen Minecraft 1.16 sürümü ile de birçok yenilik karşımıza çıkıyor. Nether güncellemesi adı altında yeni ağaçlar, yeni hayvanlar, ticaret yapabileceğiniz yeni yaratıklar ile beraber Mojang, 1.14’ün büyük güncellemesi gibi yine devasa bir güncelleme ile karşımıza çıkacak. 1.16 ile beraber artık Nether’da hayatta kalma oyunu bile oynanabilir düzeye geldi. 1.17 ile beraber ise MINECON 2019’da yapılan oylama sonucunda karlı dağlar yeni bir güncelleme alacak. Peki oyuncular Minecraft’ın gelecek sürümlerinde neler bekliyor? Bu konuda hep beraber yeni özellik isteklerini ele alacağız....

Minecraft'ta Bulunan Köylüler Hakkında Temel Bilgiler!

 • 23
 • 3
villager.png

Minecraft'ta Bulunan Köylüler Hakkında Temel Bilgiler!

Yumurtlama
Doğal yumurtlama: Köylüler; ovalar, karlı tundralar, savanlar, çöller, taigas, karlı taigas ve biyomlarda ortaya çıkan köylerde bulunabilir. Bedrock Edition'da, iglo bodrumlarında bulunan köylü ve zombi köylü, her zaman din adamı olmaz, onun yerine rastgele meslekli köylü doğar.

İyileşme: Eğer oyuncu, zombi köylüye patlayıcı zayıflık iksiri atarsa, köylü 2 veya 5 dakika arası, hiç durmadan titrer. Bekledikten sonra, zombi köylü bir anda normal köylüye dönüşür.


300px-Wizard.png

Diğer Tür Köylüler
Sihirbaz: Sihirbaz, ormanlık konaklarda ortaya çıkan düşman köylü benzeri canlılardır. Vex ve sihirbaz, köylerden dışlandığı söylenir. Oyunculara saldırmanın yanı sıra, köylülere, gezici tüccarlara ve demir...

Minecraft'ta Nasıl Rol Yapılır?

 • 40
 • 4
rl.jpg

Minecraft'ta Nasıl Rol Yapılır?
Rol Yapma Nedir
Rol yapma sayesinde, oyuncular istedikleri karakterlere bürünebilir ve gerçek hayatta yapabileceklerimizin aynısını yaparız. Rol yapmaya başlamadan önce karakterimizi tasarlarız. Karakterimizin hikayesini, özelliklerini ve yeteneklerini biz belirleriz ayrıca nereli olduğunu da biz belirleriz, ona uygun bir şekilde hareket ederiz. Her şeyden önce, belirli bir kurallarımız vardır, bu kuralları bilmeliyiz, kurallar dediğim terimler. Belli terimler mevcuttur, bu terimleri öğrendikten sonra onlara uygun bir şekilde karakterimizi canlandırmalıyız. Sizlere, rol terimlerini ve örneklerini göstereceğim. Umarım beğenirsiniz, hemen başlayalım.

rl2.jpg

Rol Yapma Terimleri
 • IC: Açılımı, "In Character"...

Yeni nesil ray-tracing teknolojisi ile Minecraft bir araya gelirse ne olur?

 • 25
 • 1
1586004318478.png

NVIDIA, dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Minecraft ile yeni nesil ray-tracing teknolojisi bir araya geldiğinde nelerin mümkün olabileceğini paylaştı. Şirket, ayrıca Minecraft oyuncularına başlangıçta yardımcı olacak bazı eğitimler de yayınladı.

NVIDIA, Minecraft RTX’in çıkışına hazırlanırken dünyada Minecraft topluluğunun yetenekli isimleriyle birlikte çalışıyor. Bu iş birliğinin ilk sonuçları eserlerin yer aldığı bir dizi ekran görüntüsüyle gözler önüne serildi. Ekran görüntülerindeki dünyaları tasarlayan Razzleberries, BlockWorks ve GeminiTay, hayal güçleri ve Minecraft topluluğuna yaptıkları olağanüstü katkılar nedeniyle seçilen harita tasarımcılarından sadece birkaçı.
Bu dünyalar arasında şunlar bulunuyor:

Razzleberries’ten Of Temples and Totems RTX - Oyuncuları gizemli tapınaklarda keşfe çıkaran ve görevleri tamamlamaya odaklanan bir macera dünyası. Tapınaklarda her pikselden yayılım ve gerçek...​

BETA: BEDROCK 1.16.0.53 (XBOX ONE / WINDOWS 10 / ANDROID)

 • 32
 • 4
forumlogo.png

Hepinize merhaba arkadaşlar bugün sizlere Minecrafta son güncelleme ile neler geldiğini açıkladığım bir konu paylaştım. Umarım beğenirsiniz. İyi forumlar, esen kalın.

BETA: BEDROCK GÜNCELLEMESİ

En yeni Minecraft Beta sürümü birçok düzeltme ve kararlılık getiriyor. Bu güncelleştirme Nether Güncellemesi için de çalışırken, Java Sürümü anlık görüntülerindeki bazı özellikler henüz eklenmemiş olabilir. Beta sürümlerine yalnızca Xbox One / Windows 10 / ve Android sürümlerinin katılabileceğini unutmayın. Realms'a ya da beta olmayan oyuncuların dünyalarına katılamayacaksınız ve Beta'da açılan dünyaları Bedrock'un önceki / mevcut kararlı yapılarında açamayacaksınız.


Çökmeler ve Düzenlemeler

 • Oyun sırasında meydana gelebilecek birkaç kilitlenme düzeltildi.
 • Ana bilgisayar oyunu kaydedip oyundan çıktığında...

Paylaşım Eklenti Gereksinimi Olmayan Bossbar Sistemi

 • 26
 • 1
Merhaba değerli forum üyeleri, bu konuda sizlere Skript kullanarak hiçbir eklenti gereksinimi olmayan bossbar fonksiyonu paylaşacağım. Bu fonksiyon ile WildSkript gibi bossbar ihtiyacını karşılayan eklentilere gereksinim olmayacak. Bu da size ek bir eklenti ihtiyacı olmadan bossbar kullanmanızı sağlayacak. Hemde detaylı bir şekilde kodlayabileceksiniz.
Bossbar Nedir?
Öncelikle 18W05A sürümü ile eklenen bossbar özelliğini sizlere anlatmak isterim. Bossbar, Minecraft’ın üst kısmında görünen ilerleme çubuğudur. Bossbar denmesinin sebebi ise canlının canını göstermesi idi. Fakat bu özellik sadece canlılık durumunu göstermiyor, aynı zamanda çeşitli kodlamalarda bunu kullanabiliyorsunuz. Örneğin bir...

Türkiye’deki son corona virüsü vakaları açıklandı! (02.04.2020)

 • 29
 • 1
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamada 24 saat içinde yapılan testlerde 2 bin 456 yeni vakaya rastlandığı ve yine son 24 saat içinde 79 kişinin öldüğü belirtildi. Son verilerle birlikte Türkiye'deki toplam vaka 18 bin 135'e toplam can kaybı ise 356'ya yükselmiş oldu. Bakan Koca, artan test sayısına göre görülen pozitif vaka sayısında azalma yaşandığını belirtti.

1585846792688.png


Türkiye’de giderek yükselen corona virüsü salgını vakalarına son 24 saatte 2 bin 456 hasta daha eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı yeni verilere göre Türkiye’de bugün ölen 79 kişi ile birlikte corona salgınındaki toplam can kaybı 356’ya ulaşmış oldu.

Bakan Koca bugün 18 bin 757 test yapıldığını belirtirken Türkiye’de yapılan toplam test sayısının da 125 bin 556 olduğunu açıkladı.

KOCA CAN KAYIPLARIYLA İLGİLİ YÜZDE VERDİ

Bakan Koca son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin yüzde 82’sinin 60 yaşının üstünde olduğunu...​

Tarihin En İyi Tycoon Oyunları

 • 40
 • 6
forumlogo.png

Hepinize merhaba arkadaşlar bugün sizlere tycoon oyunlarının tarihine ineceğiz. Bir kaç araştırma sonucunda bu konuyu açıyorum. İyi okumalar konu hakkındaki düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

İyi forumlar, esen kalın.


EN İYİ 10 TYCOON OYUNU

Öncelikle bir oyuna tycoon oyunu diyebilmemiz için, sizin kontrolünüzde olan bir şey bir karakter grubundan ziyade bir ekonomik yapı veya ticaret şehri olmalıdır. Yani şöyle söyleyebilirim SimCity gibi bir oyun tycoon oyunu değildir. Oyunun genel amacı bu ekonomik yapıyı karlı hale döndürme çabasıdır ve oyunun son safalarına doğru oyun size ekonomik fırsatlar sunmalı. Genel özelliklerimiz bunlar.

10. Port Royale 2

t1.jpg


Ascaron’un geliştirip, Take-Two’nun dağıttığı Port Royale 2’yi on...

Oyunculara 10 Müjde! 10 Ücretsiz Oyun ve Paket

 • 32
 • 3
Bu konuda sizlere 9 ücretsiz oyun ve 1 ücretsiz paketten bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere Steam, Microsoft, Epic Games Store gibi çeşitli mağazalar koronavirüs salgını nedeniyle eve kapanmak zorunda kalan insanlar için ücretsiz oyun kampanyaları yapmaya devam ediyor.
1585812738407.png
İlk olarak Microsoft Store’dan bahsedelim. Microsoft Store’da nadir olarak ücretsiz oyun kampanyaları görülür. Salgın nedeniyle birçok firmanın ücretsiz oyun dağıtması ile Microsoft da bu kervana katılma kararı aldı.

Diğer bir oyun firması ise Epic Games Store. Her hafta ücretsiz oyunları ile bizleri büyüleyen bu firma, bazıları bu akşama, bazıları haftaya kadar geçerli birçok kampanyayı bizlere sunuyor. Birkaç oyunun ücretsiz olduğu Epic Games Store’da bir de ücretsiz oyun paketi bulunuyor.

Diğer bir firma ise Steam. Steam, bu hafta...

Paylaşım MadGamesTycoon | Rehber | Kombinasyonlar | Neler Yapılır

 • 24
 • 2
forumlogo.png


Öncelikle hepinize merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere yine bir oyun tanıtımı konusu açtım. Öncelikle şunu belirteyim iyi veya kötü hiç bir yorumunuzu esirgemeden yapabilirsiniz. Öyleyse lafı fazla uzatmadan oyunumuzun konusuna geçebiliriz.


İyi okumalar;

mgt1.png

Öncelikle herkes çocukluğunda her türlü oyun oynamıştır. Oyun oynarken hep keşke bende oyun yapsam, oyun oluştursam düşüncesi herkeste oluşmuştur. Kendi zevk ve düşüncelerinizi harmanlayıp mükemmel bir oyun oluşturup, oyun şirketlerine satma düşüncesi bende hep vardır. Bugün sizlere bu oyun yapmadan önce bu oyunu nerede nasıl yapacağına bir anahtar oyun olan MadGamesTycoon bu oyun simülasyon denince akla gelen tycoon ailesine mensup. MadGamesTycoon EggCode tarafından geliştirilmiş ismindende anlaşıldığı üzere oyun yapan stüdyoyu...

MINECRAFT SNAPSHOT 20W14INFINITY ÇIKTI! ÇOK FAZLA YENİ DÜNYA EKLENDİ!

 • 73
 • 6
forumlogo.png

Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar bugün sizlerle Minecraft'a gelen yeni güncelleme hakkında bilgiler vereceğim. Bunun yanı sıra güncelleme ile gelen yeni dünyaları inceleyeceğiz.

mc1.jpg


HERKESE TAŞINABİLİR MİNECRAFT'A GİRİŞ

Teknoloji şaşırtıcı değil. Sadece geçen gün lezzetli ve tamamen yasal bir ananas pizza sipariş etmek üzereyken kendi telefonum bir görüşmeyi sonlandırdı. Siri, “İnsan tüketimi için daha uygun bir lezzet seçmeyi deneyin” ile ne anlama geliyor? Bu, tekilliğin burada olduğunun ve robot devriminin gerçekleştiğinin kanıtı değilse, ne olduğunu bilmiyorum.

Elbette birkaç istisna var (teknolojiyi izleyin, gözlerimi üzerinizde buldum) ve bugün Mojang, oyunumuzu bloklu bir kum havuzunun olmadığı cesur yeni bir yöne götürdüğümüz için Minecraft için bir sonraki büyük adımı ortaya çıkarmaktan heyecan duyuyor daha önce gitti. Bize hangi yöne yöneldiğini...

Paylaşım Cities Skylines | Oyun Rehberi | Düzenli Şehir Kurulumu | Oyun Hakkındaki Tüyolar

 • 42
 • 4
forumlogo.png

CITIES SKYLINES


Cities Skylines ilk başlarda acemi oyuncuların başına fazla derecede sıkıntı çıkaracaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın oyunda başlarda her ne olursa olsun zorlanacaksınız eğer ki yeni başlıyorsanız. Her neyse başta dediğim gibi birçok oyuncunun başına sıkıntılar çıkarır. Oynaması sizinde anlayacağınız üzere tecrübe ve bilgi gerektirir. Zaten konuyu açma sebeplerimden biriside budur. Oyundaki bilgi gereksinimlerini buradan karşılayabilirsiniz. Eğer ne zaman oyunda yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olursanız, oyun sizin için artık basitleşir ve aşırı derecede fazla zevk alırsınız. İlk olarak sizlere oyundaki en büyük ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları nasıl size iyi bir şekilde karşılayacağınızdan bahsedeceğim, edindiğim tecrübelerle az çok size kazandırmaya çalışacağım. Her şey bu maddelerde olmayabilir şimdiden kusuruma bakmayın. Zaten hazırladığım bu rehber sizi oyunda epeyce idare edecektir...

Haber Nvidia GeForce Now'da Bu Hafta

 • 21
 • 1
Nvidia GeForce Now, son zamanlarda bazı oyun geliştiricileri tarafından geri çekilmeler ile darbeler yese de bu yolda mücadelesinde pes etmeyerek yeni müjdelerini duyurdu. Bu müjde ile beraber Nvidia GeForce Now, bünyesine 8 oyun ekliyor.
Bildiğiniz üzere Nvidia GeForce Now gelişen bir oyun platformu. Yeni oyunların eklendiği gibi bazı oyun geliştiricilerinin oyunlarını çekmesi de görülebiliyor. Fakat Nvidia ekibi, yaptığı yeni açıklamada her hafta 10’larca yeni oyunun kitaplığa ekleneceğini açıkladı. Bu hafta 8 oyun eklenen platform her yönüyle gelişmeye devam ediyor.

Nvidia GeForce Now platformunda eğer bir hesabınız yoksa hemen kendinize kısa süreliğine ücretsiz olan sınırsız deneme aboneliği...

Huawei P40 Pro 5G Olağanüstü Yakınlaştırmaya Sahip

 • 26
 • 3
Huawei P40 ve Huawei P40 Pro 5G, bildiğiniz üzere Huawei firması tarafından lansmanı yapılarak tanıtıldı. Canlı yayında tanıtılan telefonun özelliklerinin bahsedildiği bu etkinlikte birçok konudan bahsedildi. Özellikle kullanıcıların ilgisini 100 kat yakınlaştırmada bile kaliteli olan kamera etkiledi. Şimdi Huawei P40 Pro 5G modelinin özellikleri neler hep beraber inceleyelim.
İlk olarak kamera özelliklerinden bahsetmeliyiz. Çünkü o kadar kaliteli ki ilk olarak bundan bahsetmemek olmaz. 90 Hz ekran yenileme hızına sahip ekranı ile hızlı bir deneyim sunan bu modelin 5 farklı renk seçeneği bulunmaktadır. 50 MP SuperSensing ana kamera, 12 MP telefoto, 40 MP geniş açılı sinematik...

Minecraft 20W13A - Artık Kaybolmayacaksınız

 • 42
 • 3
Minecraft, her güncelleme ile gelişen bir oyun. Microsoft’un satın aldığı ve Mojang altında gelişen Minecraft, 1.16 sürümü için geliştirmelere devam ediyor. Yeni eklenen özellik ile beraber artık dünyada bir karakter kolay kolay kaybolmayacak. Peki Minecraft 20W13A sürümündeki tüm yenilikler neler? Hep beraber bakalım.
Minecraft 20W13A Güncellemesi
 • Oyuna strider eklendi. Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Strider, lav üzerinde gezebiliyor. Bu canlı, lav ve çevresinde yaşamaktadır. Eyer kullanarak bu canlıyı...

Sohbet Odaları Farkını Hissedin

 • 68
 • 0
Günümüzde İnternetten sohbet odaları sanal alem içerisinde farklı seçenekler ortaya çıksa da internet kullanıcılarının genel olarak arkadaş edinme sayfalarına en az bir kez uğradıkları söylenebilmektedir. Tamamen muhabbet arkadaşlığı amacıyla bu siteleri tercih edilen kitleden ziyade, bu platformlardan gerçek yaşantısını değiştirecek kişilerle tanışmak isteyenler de bulunuyor. Platform içerisinde genel olarak sıcak ve samimi bir ortam yakalamak son derecede mümkün hale gelmiştir. Siteler içerisinde var olan ortama dahil olmak ve hemen kaynaşmak çok kısa bir evre içerisinde gerçekleşebiliyor. Bu yüzden herkesin genel itibarıyla bu sitelere rağbet ettiği de görülebilen bir durum olarak adından söz ettirmektedir. Tamamen kullanıcıların aradıkları kriterlere sahip olan bu uygulamalar nezdinde genel olarak olumlu sonuçlar alınıyor.

sohbet etmek amacıyla sitelere rağbet eden kişileri son derecede nezih ve sıcakkanlı kullanıcılar beklemektedir. Buradaki kullanıcılarla hemen kaynaşarak...

Nvidia DLSS 2.0 Bize Neler Sunacak?

 • 26
 • 3
Nvidia, bildiğiniz üzere yapay zeka ve grafik konusunda oldukça gelişen bir firmadır. Bu konuda GauGAN yazılımını biliyor olmalısınız. Bilmiyorsanız kısaca bahsedelim. GauGAN, gerçekçi fotoğraflar oluşturmanızı sağlayan bir yapay zekadır. Siz çiziyorsunuz, o gerçekçi bir fotoğrafa dönüştürüyor.

Nvidia DLSS 2.0 teknolojisi Nvidia tarafından bir konferans ile duyuruldu. Yapay zekanın hakim olduğu bu teknolojinin yeni güncellemesinde bizi neler bekliyor? Gelin hep beraber inceleyelim.

Nvidia DLSS 2.0 Özellikleri
Nvidia DLSS 2.0, eski sürüme göre performans ve kaliteye odaklanmış durumda. Bu sürümde daha hızlı bir yapay zeka işleme süreci var. Eskisine göre 2 kat daha hızlı olan yapay zekası sayesinde artık üst düzey bir performans alabileceksiniz.

Nvidia DLSS 2.0 ile gelen bir diğer yenilik ise doku paketi iyileştirmeleridir. Yapay zeka sayesinde oyunlardaki doku paketi daha kaliteli bir...

Koronavirüsünün Sebebi 5G mi?

 • 33
 • 3
Rusya’da halk sokağa döküldü. Rusya’da bir kesim insanın yaptığı açıklamalara göre Çin’den yayılan koronavirüsünün sebebi 5G teknolojisi. Peki Rusya halkının 5G’nin virüse sebep olmasını iddia etmesi olayı doğru mu?

5G karşıtı olan Amerikalı şarkıcı Keri Hilson, 5G’nin tehlikeli bir teknoloji olduğunu ve Çin’de etkisinin başladığını dile getirdi. 2019’un sonunda 5G teknolojisi ile beraber virüsün salgın haline dönüştüğünü iddia etti. 5G karşıtı bir Facebook grubunda bulunan üye ise koronavirüsünün bir virüs olmadığını ve 5G ile alakalı olduğunu dile getirdi. Devamında ise geliştirilecek olan aşıların aslında bir çip olacağını ve insanlara hükmedileceğini açıkladı.

Koronavirüs ve 5G ilişkilendirmesi için uzmanlar bu...

Minecraft 20W12A Yayınlandı! Teknolojik Blok Eklendi

 • 49
 • 4
Mojang, son zamanlarda hızına hız katarak Minecraft güncellemelerini daha aktif olarak paylaşmaya başladı. Bu güncellemede yine yeni özellikler mevcut. Peki bu güncelleme ile neler değişiyor? Hep beraber inceleyelim.
Güncelleme Notları
 • Yeniden doğma noktası eklendi. Bu makine ile Nether’da istediğiniz yerde doğabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şarj etmektir. Işık taşı ile 4 kez şarj edebilirsiniz. Dünyada kullandığınızda patlayacaktır.
 • Dekorasyon için kullanabileceğiniz cilalı bazalt eklendi.
 • Çapalar artık sünger ve ıslak süngerleri hızlıca...
Koronavirüs Hızla Yayılıyor
 • 50
 • 5
Merhaba değerli üyeler, bu konuda sizlere koronavirüsü hakkında tüm gelişmeleri açıklamaya çalışacağım.
Bildiğiniz üzere koronavirüs Çin’in Wuhan kentinde ilk başladığı zamanlar çoğu ülke ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ciddiye alınmamıştı. Henüz bu kadar yaygınlaşacağı düşünülmüyordu. Fakat bu virüs, zamanla diğer ülkelere de sıçramaya başladı. Şu anda 155 farklı bölgede bulunan koronavirüs, ülkeler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

İran, İtalya, İspanya gibi ülkeler Çin’den sonra en çok vaka görülen yerlerdir. İran, koronavirüs salgınını gizlediği için zamanla daha fazla yayılarak tüm ülkeyi etkisi altına alırken İtalya ve İspanya ise koronavirüsün en çok yayıldığı Avrupa ülkeleridir. Toplam vakayı incelediğimizde şu anda 182.000’in üzerinde koronavirüs vakası, 7.000’in üzerinde ölüm ve 80.000’e yakın iyileşen insan görülmektedir.

Koronavirüs, geçtiğimiz...