MinecraftTR 1,565 Konusu 9,465 Mesajı ve 3,200 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
Üstelik her yere abartısız ve göz yoran reklamlar eklemeden!
Minecraft Türkiye

Minecraft Türkiye Forumu - MinecraftTR.Com

Haber Minecraft Güncellemesi | Snapshot 19w46a

 • 20
 • 0
4142

Minecraft 19w46a yayınlandı!

Bildiğiniz üzere çok yakın tarih de 1.15 güncellemesi ile tanışacağız. Bu tarihin yaklaşması ile deneme sürümleri sıklaştırıldı ve 1.15 hakkında bilgiler yayınlandı. Bu deneme sürümlerden biri olan 19w46a sürümünde bir çok değişiklik ve eklenti görülüyor. Bakalım bu yenilikler neymiş?
Başlayalım!

4143

Deneme Sürümü ile neler değişti?

Bu deneme sürümü ile yeni başarımlar eklendi, arıların ve arı yuvalarının yapıları değişti. Ufak eklemeler yapıldı, 57 adet hata düzeltildi ve 1.15 sürümünün çıkacağı yavaş yavaş anlaşıldı.

4145

Eklenenler

Bee_nest_destroyed, safely_harvest_honey ve slide_down_block ilerleme Tetikleyicileri eklendi.
Bir bal bloğuna atlamak, bir oyuncunun düşüşünü kırmak için "yapışkan durum" eklendi...

Paylaşım view-distance - oyuncuların görüş mesafesini değiştirin!

 • 36
 • 0
view-distance örneği
view-distance nedir? ne işe yarar?

bir sunucu sahibi iseniz oyuncularınızın görüş mesafesini değiştirebileceğinizi biliyormuydunuz?
peki neden görüş mesafesi ayarlanmalı? ve ne işe yarar?

sunucularınızın performansı için sağladığımız işlemciler yeterli olsa da eğer pluginler, red stone, çiftlik ve otomasyon kullanıyorsanız
daha fazla işlemci gücüne sahip olmanız gerekmektedir.

işte bu aşamada yani çok fazla işlemci gücü gerektiğinde oyuncuların görüş mesafesini düşürerek artan işlemciyi
diğer eklentilerin kullanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer timings raporunu almayı biliyorsanız ve aldıysanız , işlemciniz çok zorlanıyor ise
ilk satırda tavsiye edilen ilk çözüm view-distance yi düşürmektir.


yani tam tersi olarak görüş mesafesini arttırırsanız sunucunuz daha çok işlemci gücü gerektirecektir. bizim tavsiyemiz 10 olarak bırakmanız
ve eğer lag, spike ve geçikme...

Haber 10 Kasım - Atatürk'e Veda

 • 126
 • 6
4041

10 Kasım 1938

Merhaba değerli forum okurları, bugün Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 81. ölüm yıl dönümü, buradan atamızı saygı ve sevgi ile anıyoruz.
Atatürk saat 09:05'de son nefesini vermişti ve o andan itibaren tüm ülke yasa bürünmüştür. Her 10 Kasım günü tam saat 09:05'de 1 dakika boyunca tüm ülkede zaman durur ve 81 milyon insan saygı duruşuna geçerek atamızı anarlar. Atatürk her zaman kalbimizde.

4042

Atatürk nasıl öldü?

Atatürk'ün hastalığı 1937 yılından itibaren ağırlaştı ve ona Siroz teşhisi konuldu. 1938 yılında bir çok etkinliğe katılamayan Atatürk bunların yanı sıra 1 Kasım 1938 yılında açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışına da katılamadı. Yurt dışından ve Yurt içinden getirilen Uzman Doktorlarda hastalığına çare bulamadı ve Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938, saat 09:05 tarihinde hayata...

Tanıtım Lama Nedir? | Minecraft Yaratık Rehberi

 • 61
 • 4
3977

Lama Nedir?

Lamalar buğday ve buğday bloğu ile beslenebilen gayet tatlı ve siz ona zarar vermediğiniz sürece zarar vermeyecek bir canlıdır.
Lama oyunda eşyalarınızı taşıma ve binilebilen bir canlıdır. Oyuna 1.11 sürümünün 16w39a deneme sürümü ile eklenmiştir ve 1.14 18w43a sürümü ile dokuları değişmiştir. Peki bu lamalar nedir ne işe yarar? Hemen başlayalım!

3989

Ne yerler, nasıl hareket ederler, hangi renkleri var, ne düşürürler, nerede doğarlar, ne zaman eklendiler, nasıl evcilleştiririm ve nasıl çiftleştiririm?

Lamalar saman ve saman balyalarını yerler. Lamaları evcilleştirmek için at ve eşek gibi kalp çıkarana kadar sağ tıklayarak üstüne binin, bir süre sonra kalp çıkaracak ve artık evcil bir lamanız var! Tabi bu lamaları beslerseniz evcilleştirme şansınızı arttırır. Lamaları hareket ettirebilmek için at ve eşeğin aksine kayışa ihtiyacınız var...​

Haber Minecraft Güncellemesi | Snapshot 19w44a

 • 81
 • 2
3905

Minecraft 19w44a yayınlandı!

Merhaba değerli forum üyeleri, geçtiğimiz günlerde 1.15 hakkında bir çok snapshot paylaşılmıştı. Bu snapshotların yanına bir adet daha snapshot eklendi!
1.15'den önce MINECON Live 2019'da yayınlanan 1.16 güncellemesi oyuna damgasını vursa da bu tür snapshotlarda ön sıralardan bilet aldırıyor.
Peki bu snapshot ile oyuna neler eklendi biliyor musun? O zaman konumuza başlayalım!

3907

Bu Deneme Sürümü ne için yayınlandı?

Bu Deneme Sürümü 1.15'de eklenen arılar ve arı eşyalarına eklenen yeni özellikler ve diğer bir çok hatanın düzeltilmesi amacıyla yapılmıştır.
Bir çok hata tespit edilip düzeltildi. Arı ve bal eşyaları hakkında yeni güncellemeler ve geliştirmeler yapıldı.
Geçen deneme sürümünde Demir Golem hakkında bir yenileme olduğunu söylemiştim, bu deneme sürümü ile bir kaç...

Tanıtım Tilki Nedir? | Minecraft Yaratık Rehberi

 • 67
 • 4
3895

Tilki Nedir?

Tilki Mojang'ın oyuna 1.14 sürümü ile eklediği ve animasyonlu, dost canlısı bir hayvandır. Notch bu hayvanı çok önceden duyursa da kısmet 1.14 sürümüne kalmış. Bu canlı ile eklenen Tilki Animasyonu, Kar Görünümlü Tilki ve Normal Tilki oyuna yeni bir renk kattı gibi görünüyor.
Bu tilkiler hakkında bir çok bilinmeyen şey var. Bu tür şeyleri bu konu da anlatacağım.
Başlayalım!

3896

Saldırı

Tilkiler genellikle Balık türlerine, tavşanlara, tavuklara, yavru kaplumbağalara ve onu besleyen oyuncuya saldıran canavarlara saldırır.
Tilkilerin 2 farklı saldırı çeşidi vardır. Bunlar zıplayarak ve koşarak.
Zıplayarak saldırı türünde tilkiler yay gibi gerilir, 2, 3 veya 5 blok yüksekliğe çıkıp bi anda alçalarak avını yakalar.

3897

Uyku

Tilkiler 14 ışık...

Tanıtım Panda Nedir? | Minecraft Yaratık Rehberi

 • 124
 • 8
3862

Panda Nedir?

Pandalar oyuna 1.14 sürümünde eklenen şapşik ve tatlı canlılardır. Pandaların genel olarak yaptıkları şeyler bambu ve kek yiyerek, oturmak. Bu hayvanlar Jungle biyomunda görülür. Pandalar oyunculara zarar vermezler. Pandalar hakkında detaylı bilgiler için devam edelim ve başlayalım!

Ne yapıyorlar, saldırıyorlar, nasıl evcilleştiriliyorlar ve ne yiyorlar?

Pandalar genellikle etrafta bambu yemekten başka bir şey yapmıyorlar. Oyuncular onlara saldırmadığı sürece oyunculara saldırmayacak.
Bambu ile Panda'ya sağ tıklarsanız evcilleşecektir. Genel olarak Pasta ve Bambu yerler.

3863

Panda Kişilikleri

Pandaların 7 farklı kişilik türleri vardır. Bu türler Pandaların ne olup olmayacağını belirler ve özel bir özellik katar.
Tüm Pandalar aynı tür değildirler!

Normal Panda

Normal Pandalar klasik...​

Haber Minecraft Combat Update V2 | Mojang'dan Oyuncuları Birleştirecek Hamle!

 • 114
 • 3
3842

Minecraft Combat Update V2 - 1.15

Minecraft topluluğunun ikiye bölen Combat Update 1.9 sürümü ile Minecraft hayatına giriş yapmıştı. Bu güncelleme ile oyunu oynayan oyuncular ikiye bölündü, bir taraf hala 1.8 sürümlerinde ki PvP ile oynarken, yeni bir şeyler denemek istiyenler 1.9 sürümüne geçiş yaparak yeni PvP modülünü denediler.
Bu 1.9 savaş güncellemesi 29 Şubat 2016 tarihinde eklenmiştir ve bundan tam 3 yıl sonra yeni bir snapshot ile Mojang bu iki kitleyi de birbiriyle birleştirmeyi amaçlıyor! Bu güncelleme hem 1.8 PvP oyuncularını hem de 1.9 PvP oyuncularını ilgilendiriyor. Bu güncellemenin detaylarına inelim hadi!

Ne zaman yayınlanacak?

Mojang bu projeyi geçen yıl 30 Mayıs 2018 duyurmuştu fakat ne zaman projeye başlanacağı bilinmiyordu ve geçtiğimiz aylarda bu projenin ilk adımını atarak oyunculara açık bir Snapshot yayınladılar ve fikirlerini sordular....​

Haber 29 Ekim 1923 | Cumhuriyet Bayramı

 • 108
 • 4
3785

"Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."
Mustafa Kemal Atatürk

3787

Cumhuriyet!

Merhaba değerli forum üyeleri, bugün sizlere 29 Ekim 1923 yılında kurulmuş olan ve 96. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin önemini, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını, ne zorluklarla konulduğu ve önemi hakkında bilgiler sunacağım ve konuşacağım.
Cumhuriyetimizin 96. yılını kutlarım!

3798

Cumhuriyetin İlanı!

Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattığı Kurtuluş Savaşının sonucunda düşman devletler ülkeden atılarak Cumhuriyet ilan edildi.
Bu savaş Osmanlı Devlet'inin Mustafa Kemal Atatürk'ü bölgede ki düzeni sağlamak amaçlı Samsun'a gönderildi. Samsun'da başlayan savaş bir çok ilde kongreler düzenlenerek halk desteği...​

Haber Minecraft Dungeons | Mojang'ın Yeni Oyunu

 • 190
 • 13
3747

Minecraft Dungeons rekorlar için geliyor!

Zindan oyunlarından esinlenerek yapılmış ve Minecraft evreninde geçen Macera oyunu Minecraft Dungeons'da düşmanlara karşı mücadele edin!
Bu oyun çoklu oyuncuda en fazla 4 kişi ile oynanabiliyor veya tek başına cesurca zindanlarda maceralara koşabilirsiniz.
Oyunun görevi Kötü Arch-Illager'i yenme görevi için yeni yaratıklara karşı heyecan dolu hazineli ve bol maceralı bir savaşa girin!
Mükemmel grafikleri ile Mojang'ın yeni projesi Minecraft Dungeons.

3748

Oyunun amacı nedir?

Oyunun amacı Arch-Illager'e karşı savaşmak, yeni yaratıkları öldürerek ona ulaşmak, eşyaları geliştirmek ve zindanlarda heyecan dolu yolları izlemek.
Oyunda bunların dışında hazinelerde bulunmaktadır.
Yakın silahlarla etrafı dağıtın, uzak silahlarla karşılık verin ve zırhlar giyerek kendinizi savunun!
Minecraft'tan...

Tanıtım Nota Bloğu Rehberi | Minecraft

 • 102
 • 4
3664

Nota Blokları!

Nota blokları bence oyunda ki en iyi bloklardan biri, Minecraft'da yaratıcılığına üst düzeye çıkarabileceğin bir ayaklı müzik stüdyosu!
Peki kim bu nota bloğunun nasıl kullanıldığını ve tarihçesini biliyor?
O zaman anlatalım!


Nota Bloklarının Tarihçesi ve Bilgileri

Nota blokları oyuna 11 Ocak 2011 tarihinde bir çok blok ile birlikte eklenmiştir ve şu anda 8 yaşında, 9 yaşından gün alıyor!
Nota blokları ile birlikte oyuna Lapis Lazuli, Kek, Dispenser ve Kalamar eklenmiştir.
Nota bloğuna vurduğunuzda veya kızıltaş sinyali verdiğinizde üstünden küçük renkli bir nota çıkacaktır.
Bu nota ile birlikte bir ses çıkacaktır ve bu ses en fazla 48 bloktan bile duyulacaktır.
Tabi uzaklaştıkça bu ses seviyesi azalacak.
En hızlı balta ile kırılır.
Şu ana kadar dokusu 5 kere değiştirilmiştir.

3670...​

Tanıtım Phantom Nedir? | Minecraft Yaratık Rehberi

 • 96
 • 5
3653

Phantom/Hayalet Nedir?

Ana dünya da hiç uçan bir canlı olmamıştı. Tüm canlılar karada yürürken 1.13 güncellemesi ile eklenen Phantom/Hayalet uçan bir canlıydı.
Bu canlı nedir ve nasıl eklenmiştir? Umarım merak edenler vardır, hemen başlayalım!

Ne zaman eklenmiştir?

MINECON Live 2017 yayınında 4 farklı canlı oylamaya sunulmuştur, bu canlılar 1.13 Su Altı Güncellemesi ile eklenecekti. Bu canlıların arasında en çok ilgi gören Phantom oylamayı kazanarak oyunun ana dünyasına uçan bir yaratık eklenmişti.
Tabi bu oyunda ki 3. uçan yaratık "Ghost, Blaze ve Phantom"

3661


Phantom Kimlere Saldırır?

Phantomlar Ana dünyada 3 gün uyumayan oyuncuların yanında geceleri veya yağmurlu havalarda gruplar halinde doğmaktadır.
Onlar ile karşılaşmak istemeyenler için çok ama çok önemli bir tüyo. Uyu!
Uyumazsanız...

Tanıtım Minecraft | Effect Kodları

 • 101
 • 6
3599

Minecraft Effect Kodları

Effect kodları /Effect komutunda kullanılan ve kodlara göre büyü verilmesini sağlarlar
Örneğin /Effect DarkSad 1 150 3 gibi komutlar size büyü etkisi verir.
Bu kodları çoğu kişi bilmiyor, bugün bu kodları anlatacağım.

Minecraft Effect nasıl kullanılır?

Effect komutunu kullanmak için effect kodlarını bilmeniz gerekmektedir.
/Effect (Oyuncu) (Efekt Kodu) (Süre) (Etki Gücü)

/Effect DarkSad 1 60 3
Oyuncuya 60 saniye boyunca 3 kuvvetinde Hız etkisi vericektir.

3609Hız

Kodu 1'dir
Size belirli süre boyunca Hız etkisi verir ve hızlı ilerlemenizi sağlar.
/Effect DarkSad 1 60 3

3600

Yavaşlık

Kodu 2'dir
Size belirli bir süre boyunca Yavaşlık etkisi verir ve yavaş ilerlemenizi sağlar.
/Effect DarkSad 2 60 3

3601

Acele

Kodu 3'dür
Size belirli bir süre...​

Haber Nvidia Yapay Zekası: Nvidia Jarvis Tanıtıldı!

 • 134
 • 8
3521
Geçtiğimiz günlerde Nvidia kurucularından ve CEO’luk yapan Jensen Huang 5G Mobil Dünya Kongresi’de dikkatleri üzerine çeken önemli bir açıklamada bulundu. Konuşma ve görme duyularını tek bir yapay zeka sisteminde toplayan ‘‘Nvidia Jarvis”. (çok yönlü yapay zeka yazılımı geliştirme kiti) Nvidia yapay zekası Jarvis özellikleriye gerçekten filmleri hatırlatıyor.

Bu yapay zeka sistemi sizin konuşmanızı anlayıp ayrıca bir de yüz ifadenizi, bakışlarınızı ve mimiklerini görerek ona uygun cevap vermekte. Ayrıca Huang bu sistemi eğitmek ve geliştirmek için kusursuz bir iş çıkarmaya çalıştıklarını söylemekte. Bu yapay zeka teknolojisi aynı Iron Man’ın zırhının içinde bulunan Friday yapay zekası veya yeni adıyla Jarvis’e benzemekte.
Nvidia, Jarvis’de Iron Man’den esinlenilmiştir.

Jarvis kısaca Nvidia şirketinin aynı anda farklı sensörlerden gelen çoklu girişleri işleme girişimi. Bu yapay zekanın hedefi ise konuşma...​

Haber League Of Legends 10 yaşında!

 • 100
 • 2
3509

League Of Legends'ın 10. Yılı Mı!?

Merhaba değerli forum okurları, bugün 2019 yılının en çok oynanan oyunu League Of Legends'ın 10. yılı hakkında detaylı bilgi vereceğim ve neler yapıldığı, neler eklendiği hakkında bilgileri anlatacağım. Bir çok kişinin oyunu oynadığı veya adını duyduğu yılların oyunu League Of Legends 10. yaşına girdi. Peki ya bu yıl dönümünde neler mi oldu? Bu gibi soruların cevabı için başlayalım!

10. Yıl Yenilikleri

10. yıl ile oyuna bir çok yenilik getireleceği duyuruldu. Bu yenilikler şu şekildedir;

Yeni Sihirdar Vadisinde kesilen element ejderlerine göre vadinin şekli değişti.
League of Legends'ın telefonlara uygulaması çıktı.
Aram, Lucian, Master Yi, Jax ve Baron ve diğerleri tamamen değişti.
Orman kısmında bulunan Gromp, Bluebuf ve Redbuff bölgelerin tamı değişti.
Lig, Kule, İnhibitör görünümleri tamamen değişti
10. yıla özel olarak 10 günlük özel büyük...​

Haber Minecraft | Nvidia RTX Desteği

 • 101
 • 3
3494

RTX Desteği Oyuna Geliyor!

Bir çoğumuzun Shader ile oyunu gölgelendirmeye ve gerçekleştirmeye çalıştığını biliyoruz.
Artık bunlara son! Oyuna RTX desteği ekleniyor.
Peki RTX nedir ve nereden alabilirim? Minecraft'a etkisi ne olacaktır!


RTX Nedir?

Nvidia'nın bu harika teknolojisine teknik açıdan bakmak, özellikle işin arka planını merak edenler için güzel olacaktır diye düşünüyorum, ne dersiniz? Evet, yine çoğumuzun bildiği üzere ekran kartlarının ışın izleme performansını tam tamına ölçebilecek bir test henüz yok. Ancak şunu da biliyoruz ki RTX2080 için 10 Giga Rays/s'lik bir rakam ortalama sıfatıyla adlandırılabilir. Peki, Ray Tracing aktif edildiğinde bu oran ne oluyor? Aranızda mutlaka bilen vardır. %20 - %40 arasında bir düşüşe uğruyor. Bu da demek oluyor ki; iyi bir GPU her zaman vazgeçilmezdir.

3495

RTX...

Haber Minecraft Güncellemesi | Snapshot19w41a ve Snapshot 19w34a

 • 168
 • 8
3398

Minecraft 1.15 - Snapshot19w41a ve Snapshot 19w34a

Bzz... Bzzz... Bu da ne? Yoksa oyuna yeni bir güncelleme mi geldi? Bingo, arılar oyuna eklendi. Minecraft'da tüm biyomlara güncellemeler gelirken bu biyomun boş kalması hiç hoş değildi ve artık o biyom için de bir yenilik var. Bu yenilik Arılar ve Kovanlar, bu güncelleme ile oyuna bir kaç adet blok, eşya ve 1 adet canlı ekleniyor. Hemen 1.15 için gelen snapshot'a bakalım ve yeni eklenen şeyler hakkında konuşalım!

Snapshot19w41a ve Snapshot 19w34a ile neler eklendi?

Açıklamalara göre bir çok hata kapatıldı ve oyuna arılar eklendi. Ek olarak, arı kovanları, bal şişeleri.... gibi şeyler eklendi.
Peki ya diğerleri nedir? Hemen göz atalım.
 • Arı oyuna eklendi.​
 • Bal bloğu oyuna eklendi.​
 • Bal şişesi oyuna eklendi.​
 • Bal petek bloğu...​

8 Farklı Yaratık | 1.12 Sürümünden 1.15'e kadar tüm canlılar

 • 83
 • 0
3316

Ön söz

Minecraft gün geçtikçe gelişmekte ve yeni oyuncular kazanmaktadır. Güncellemeler 1.12 sürümünden beri çok ilgi çekiyor ve yeni güncelleme ile neler ekleneceği çok merak ediliyor.
1.12'den bu yana bir çok canlı, blok ve daha niceleri eklendi fakat ben bu konuda 1.12'den güncellemesinden daha çıkmamış olan 1.15 güncellemesine kadar oyuna eklenmiş tüm yaratıkların nerelerde görüldüklerini, oyuna hangi sürüm ve hangi gün eklendiklerini ve öldürüldüklerinde ne veridikleri hakkında bilgi vereceğim.
Hemen başlayalım.

Papağan

3318


Papağanlar Jungle biyomunda bulunurlar.
Tohum ile beslenirler.
Müzik kutusunda müzik çaldığında dans ederler.
Beslenen papağanları sağ tıklayarak oturtabilirsiniz.
Papağanlar köylüleri takip ederler
Papağanlar beslendiklerinde sizi takip eder.
5 farklı papağan rengi vardır.
Papağanları sırta almak için üstünden...​

Minecraft'ın 10. yıl dönemini kutluyoruz!

 • 188
 • 7
3257
Minecraft'ın 10. yıl dönemini kutluyoruz!
Neeee?! 10 yıl mı olmuş?

Minecraft son zamanlarda düşüşte mi?
Son zamanlarda Minecraft'ın düşüşte olduğunu duyuyoruz. Bu söylem tamamen yanlış. Tam tersine PewDiePie sayesinde uzun zamandır Youtube'da Minecraft izliyoruz. Çektiği videolar sayesinde hem Türkiye'de, hem de global bir şekilde Minecraft ünlenmişti. Minecraft'ın çok izlenmeye başlamasından sonra çoğu ünlü youtuber da bu serüvene destek oldular. Minecraft'ın en büyük ilgi gördüğü zamanlardan birini yaşadık. Yakın zamanda Minecraft'ın adını duya duya bir hâl olduk, tam sıkmaya başladı derken Minecraft resmi olarak 10. yıl dönümünü duyurdu. Bu haber çoğu eski oyuncunun gözünü doldurdu. Huahwi dönemlerinde oynayan oyuncuların "Vaay, 10. yıl olmuş be." dediğini duyabiliyorum. Gözler yaşlı...

Mojang'dan ince bir mesaj!
Mojang, bu yıl dönümü...​

Tanıtım IslandBorder | ASkyBlock, uSkyBlock, BentoBox, AcidIsland, IslandWorld | 1.8x-1.13x | Ada Sınırı

 • 62
 • 0
3253

Merhaba Forum üyeleri, bugün sizlere bir çok SkyBlock sunucusunda bulunan ada sınırı eklentisini tanıtacağım.
Eklenti oyunda 5 adet eklenti destekliyor
Bunlar; AcidIsland, ASkyBlock, uSkyBlock, BentoBox ve IslandWorld
Bu eklenti oyuna 3 adet farklı renkte ada sınırı da ekler. Bu renkler şu şekildedir
Yeşil, Kırmızı ve Mavi

3254

Komutlar

・ /ISBorder ・ Eklentinin menüsünü açar ・
・ /ISBorder toggle ・ Ada sınırını kapatıp açar ・
・ /ISBorder on/off ・ On ada sınırını açar ・ Off ada sınırını kapatır ・
・ /ISBorder reload ・ Eklentinin dosyaları yeniler ・
・ /ISBorder SetColor <Red, Green, Blue> ・ Ada sınırlarının rengini belirler ・

3255

Yetkiler

・ Isborder.* ・ Eklenti hakkında tüm oyun içi yetkileri verir ・
・ Isborder.help ・ Oyun içinde ki yardım komudunu kullanma yetkisi verir ・
・...​
Üst