Minecraft Türkiye Forumu - MinecraftTR

MinecraftTR 3,710 Konusu 21,167 Mesajı ve 7,032 Üyesi ile her dakika daha da büyüyor!
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı

Minecraft ile Gerçekçi Hareketler Artık Mümkün!

 • 150
 • 9
Minecraft, her sürümde yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. 1.16 ile birlikte Nether güncellemesinin yayınlandığı büyük güncelleme sonrasında 1.17 sürümünde çıkacak olan dağ güncellemesi için çalışmalara başlandı. Keçilerin yer alacağı bu güncelleme de karlı tepeler artık daha güzel bir görünüme kavuşacak. Mojang Studios, bununla birlikte oyunculara sürpriz birkaç yenilik daha duyurdu.
Minecraft Bedrock Edition ile JAVA Edition arasında bazı farklar bulunmakta. Bu farklardan birisi de Bedrock Edition sürümünün özel bir mağazaya sahip olması. Ana menüden ulaşılabilen bu mağazada haritalar, modlar, dokular gibi çeşitli ürünler yer alıyor. Oyuncular bu ürünler arasından istediklerini seçerek kendine özgü sistemler kurabiliyor. JAVA Edition için henüz...

Minecraft'ta Windows 98 Kullanmak Artık Mümkün

 • 214
 • 9
Minecraft, daha önce de söylediğimiz gibi her şeyi yapabileceğiniz bir platform. Önünüzdeki tek engel hayal gücünüz olmakta. Ne kadar güçlü bir hayal gücüne sahipseniz o kadar büyük projeler gerçekleştirebilirsiniz. Tabii bu gibi büyük projeler için biraz da kod bilgisi gerekir.

Bir geliştirici, Minecraft oyunu içerisinde ISO dosyalarının çalışabilmesini sağladı. Yani Minecraft oyununda gerçek bir bilgisayar kullanmak mümkün. Windows 98 daha az kaynak tüketeceği için belirttik fakat aynı şekilde Windows 10 gibi büyük işletim sistemlerinin de kurulması mümkün olmakta.

Minecraft’ta Gerçek Bir İşletim Sistemi Kullanın
Minecraft oyunun gerçek bir işletim sistemi kullanmak...

Minecraft 1.16 Tüm Pre-Release Sürümleri İncelemesi! (1,2,3,4,5)

 • 205
 • 9
Minecraft 1.16 Tüm Pre-Release Sürümleri İncelemesi!
Minecraft bildiğiniz üzere dünyanın en çok oynan ve sevilerek takip edilen oyunlarından bir tanesi. Bu popülerliğinin büyük bir kısmını kendisini sürekli güncel tutması ile sağlıyor. Şimdi Minecraft'ın belkide en çok beklenen sürümü olan Minecraft 1.16'nın ön sürümleri olan Pre-Release sürümlerini siz değerli okuyuculara aktaracağım gelin konu detaylarına inelim.

dyad-pre1234.jpg
Minecraft Pre-Release 1 (1.16 Ön Sürüm)
Bu sürüm ile beraber Minecraft 1.16'ya çok az bir zaman kaldığınız anlıyoruz.

Eklenen & Değiştirilen Şeyler
Yeni bir video ayarı eklendi ve bu video ayarı ile birlikte artık gerçekçi video ayarı daha eskide kaldı.

Köylüler yıldırım çarpıp cadı olduklarında artık öldürmeden silinmeyecekler.
•...

Haber ARK: Survival Evolved Ücretsiz Oldu!

 • 141
 • 5
Epic Games Store, oyuncuları sevindirerek ARK: Survival Evolved oyununu ücretsiz hale getirdi. Daha önce GTA 5, Civilization V, Borderlands gibi birçok oyunu ücretsiz yapan firma şimdi de ARK: Survival Evolved oyununu ücretsiz olarak yayınlıyor. 2018 yılında oyun mağazası kuran Epic Games, pazar son büyük oyun kampanyalarından sonra pazar payını ciddi bir seviyede arttırdı.
ARK: Survival Evolved Ücretsiz Hale Geldi
Epic Games Store tarafından kısa süreliğine ücretsiz hale gelen ARK: Survival Evolved, 1 hafta boyunca indirilebilir olacak. Issız ve gizemli bir adada başladığınız oyunda hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Yeni bölgeleri keşfedin, yaratıklarla savaşın...

Minecraft 1.16 Çıkıyor

 • 139
 • 6
Minecraft, 1.16 için geri sayıma başladı. Mojang Studios tarafından yapılan resmî açıklamaya göre Minecraft 1.16 yakın zamanda çıkacak. 1.16 için ön sürümlerin yayınlanmasına yani Minecraft 1.16 Pre-Release sürümlerinin yayınlanmasına başlandı. Güncellemenin tam sürüm olarak yayınlanmasının birkaç haftayı bulabileceğini söyleyen firma, ön sürümler ile birlikte birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Peki bu sürümler ile birlikte oyunda neler değişti?
Mojang, bu hafta 3. ön sürümü yayınladı. Yeni ön sürümler ile birlikte gelen ilk yenilik muhteşem grafik ayarı seçeneği oldu. Bu seçenek ile birlikte oyun içerisinde saydam objelerin görünüşünde küçük bir değişiklik yapıldı. Bununla...

Minecraft Oyununda Bulunması Gereken Özellikler

 • 103
 • 1
Minecraft oyunu son zamanlarda popülerliğini arttırmış ve yüksek satış başarısı yakalamış bir oyun olmakta. Bununla birlikte Nvidia, Mojang Studios ile çalışmaya başlayıp Minecraft RTX sürümünü de geliştirmekte. Minecraft oyunu her ne kadar gelişse de halen gelmeyen birçok basit özelliğe sahip. Bu konuda sizlere bu özelliklerden bazılarını paylaşacağız.
Uzay Çağı
Oyunda artık uzaya gitmek mümkün hale gelmeli. Örneğin bir uzay gemisi inşa ettiniz. Bu uzay gemisi ile uzaya doğru yol aldınız. Yalnızca bilinen gezegenler değil Minecraft’a özgü gezegenleri de keşfetmek mümkün olacak. Bu gezegenler arasında gezip yeni ürünler toplayacağız, burada hayat kuracağız...

Minecraft'ta Olması Gereken Özellikler

 • 147
 • 10
Minecraft, her geçen sürümde büyük gelişmeler ile gelmekte. Fakat oyuncuların uzun zamandır istediği birçok özelliği de getirmemekte. Örneğin maden ve end güncellemesi oyuncular tarafından sıkça istenmekte fakat halen bu 2 atmosfer için büyük bir güncelleme yayınlanmadı. Bunun gibi birçok fikir oyuncular tarafından istense de Mojang henüz bu konuda resmî bir adım atmadı. Peki Minecraft’ta hangi özellikler olmalı? Daha önceki konularımızda değindiğimiz gibi bu konuda da farklı özelliklerden bahsedeceğiz.
Araçlar
Oyunda araçların olması çok güzel olabilirdi. Yaptığımız yollarda araçlar sürmek, benzin istasyonlarına uğrayıp benzin almak ve yolumuza devam etmek gayet...

SüngerBob KareŞort ile Tanışın

 • 83
 • 3
Minecraft, hayal gücünün sınırları kadar geniş olmakta. Oyuncu isterse Minecraft ile her şeyi yapabilir. Önemli olan bunu başarmak için çabalamaktır. Bu konuda sizlere Minecraft evreninde nasıl SüngerBob ve arkadaşları ile vakit geçireceğinizi, bununla da kalmayarak Bikini Kasabası’ndaki objeleri nasıl kullanacağınızı, kısacası SüngerBob KareŞort için geliştirilen modu anlatacağız.
Öncelikle SpongeBob SquarePants hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz. SpongeBob, Stephen Hillenburg tarafından oluşturulan, 1999 yılından beri yapımına devam eden bir çizgi film. Bölümler genel olarak 12 dakika sürerken özel bölümler 30 dakikaya kadar çıkmaktadır. 2004 ve 2015 yıllarında filmi yayınlanan serinin...

Haber Minecraft 20W22A: Piglinler Karşılama Oynuyor

 • 88
 • 2
Yeni bir sürüm, yeni umutlar, yeni hayatlar ve daha fazlası. Bu sürüm ile birlikte yeni özellikler eklendi ve yeni güncellemeler yapıldı. Bu sürümde de üyeler yeni testler yapacak, yeri geldiğinde sevinip piglinler ile karşılama oynayacaklar, yeri geldiğinde beraber savaşacaklar. Peki bu sürümde bizi ne gibi yenilikler bekliyor?
Minecraft 20W22A ile birlikte piglinler artık savaş kazandığında zafer dansı yapıyor. Sizde onların arasında katılarak danslarına eşlik edebilirsiniz.

Mojang, piglinler dışında grafik işleme alanında da önemli değişiklikler yaptı. Bundan dolayı kullanıcıları bu konuda uyarıyor. Deneysel olan bu değişiklikler eski ekran kartlarında sorun çıkarabilir. Eğer ki yeni bir grafik...

Minecraft Pac-Man Edition Çıktı!

 • 91
 • 2
Minecraft, Pac-Man’ın 40. yılını yeni bir harita ile kutluyor. Özel bir dokuya sahip bu haritada gerçek Pac-Man oyununu 3 boyutlu olarak deneyimleyebileceksiniz.
Minecraft, 1980 yılında piyasaya çıkan ve şu anda 40. yıldönümünü kutlayan Pac-Man oyunu için yeni bir harita yayınladı. Oyuncular, Minecraft’ın Marketplace alanından bu haritayı alarak Pac-Man’ın büyülü dünyasına giriş yapabilecek.

Oyunu incelediğimizde bizi Pac-Man oyunu karşılıyor. Her şey Pac-Man oyunundaki gibi aynı. Düşmanlardan kaçıyorsunuz, yemleri topluyorsunuz, booster alarak düşmanları öldürüyorsunuz. Tek fark 3 boyutlu olması. 3 boyutlu bir dünyada Pac-Man oynamak nasıl olurdu? Bu haritada deneyimle.

Bu...

Haber Minecraft Dungeons Yayınlandı

 • 113
 • 4
Minecraft Dungeons geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Peki bu oyun hakkında neler biliyorsunuz? Bu yazıda bilgileri derleyerek siz değerli forum okuyucularına sunacağız.

Minecraft Dungeons Bize Neler Katıyor?
Mojang Studios tarafından geliştirilen bu oyun, çapraz platform desteği ile birçok platformda bulunacak. Nintendo Switch, PlayStation 4, Windows, Xbox One, Xbox Game Pass platformlarında yer alan oyun, online oyun ile birlikte diğer konsollarda yer alan arkadaşlarla oynanabilir hale gelecek. Bu da sonsuza dek sürecek arkadaşlıkların daha da güçlü bir bağ kurmasını sağlayacak.

Minecraft Dungeons, DLC paketleri de içermekte. Macera dolu bu oyunda eğer ki yeni şeyler katmak istiyor...

Minecraft'ta Bulunması Gereken Özellikler

 • 112
 • 3
Minecraft, hayal dünyanızın sınırları kadar her şeyi yapabileceğiniz harika bir oyun. İster arkadaşlarınız ile rekabet içerisinde mini oyun oynayın, ister PVP modunda savaşın, ister kendi şehrinizi kurup geliştirin. Bazen oyuncular oyun için daha farklı özellikler düşünür. Bu konuda bu özelliklerden bazılarını aktaracağız.
Gerçekçi Fizik Sistemi
Oyun içerisinde daha gerçekçi bir fizik sistemi bulunsa nasıl olurdu? Karakterin koşma şekli, yürüme şekli, diğer oyuncular ile etkileşime girmesi, kayık çevirmesi gibi çeşitli aktiviteler oyundaki fizik sisteminin gerçekçiliğini arttıracak işlevler olmaktadır.
...

Minecraft Neleri Barındırmalı?

 • 103
 • 1
Daha önceki konularımızda maden güncellemesi, enerji sistemi, ev eşyaları gibi çeşitli özelliklerden bahsetmiştik. Bu konumuzda devamını getirerek Minecraft oyuncularının yeni sürümlerde ne gibi özellikler beklediğini açıklayacağız. Öncelikle şuna değinelim ki bu özellikler modlu bir oyunda mümkün. Fakat şöyle bir durum var ki modlu bir oyunu güncellemek zor olabilir, bazen de modun yeni bir sürümü çıkmayabilir. Bu da oyuncular için zorlu bir durum olacaktır. Bundan dolayı resmî olarak oyuna eklenirse daha iyi olacak birçok özellik yer almaktadır.
İnternet Ağı
Oyunda bulunabilecek bir özellik internet ağı olabilir. Bununla çeşitli sistemler kurulabilir. Örneğin uzakta yer alan 2...

Haber 20W21A: Teknolojinin Gücü Adına

 • 125
 • 3
Minecraft 1.16’nın çıkışı biraz gecikse dahi yapılan açıklamaya göre koronavirüs sebebiyle 1.16 Temmuz ayından sonra çıkacak. Yani yılın 3. çeyreğinde çıkması planlanıyor. Oyunun normal çıkış tarihi yılın 2. çeyreği idi.

20W21A ile birlikte oyunda teknolojik gelişmeler yaşanırken yeni dünya ayarları da eklendi. Bu güncelleme ile birlikte oyun bir kademe daha gelişiyor. Diğer sürümlerde olduğu gibi bu sürümde de oyuna birçok yeni özellik katıldı.

Kızıltaş Sistemi Yine Değişti
Mojang yine rahat durmayarak kızıltaş sistemini değiştirdi ve kısmen eski haline çevirdi. Bu güncelleme ile beraber artık oyuncular kızıltaşı 2 farklı şekilde kullanabilecek. Bunlardan ilki yeni sistem, ikincisi ise eski sistem olarak oyuncuların karşısına çıkıyor. Yani...

Minecraft Yayını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 163
 • 11
Eğer ki bir Minecraft oyuncusu iseniz, güçlü bir bilgisayara sahipseniz ve yayın yapmak istiyorsanız Minecraft oyununu çekmek istiyor olabilirsiniz. Bu bağlamda size kullanabileceğiniz profesyonel ve ücretsiz bir uygulamadan bahsederken aynı zamanda yayın esnasında dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedeceğiz. Bu konulara dikkat ederseniz harika bir yayın imkanı sizleri bekliyor olacak. Eğer ki etmezseniz bazı durumlar ile ilgili birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunu konumuzun ilerleyen yerlerinde anlatacağız.
OBS Kullanın
Eğer ki ücretsiz ve profesyonel bir yayın uygulaması arıyorsanız OBS sizin birçok işinizi kolaylaştıracak profesyonel düzeyde bir uygulamadır. Önceleri basit olan açık kaynaklı yazılım, kendini zamanla geliştirerek en çok...

Minecraft Neler İçermeli?

 • 100
 • 3
Minecraft, 2009 yılında çıkan ve 2014 yılında Microsoft’a satılan, günümüzde hızla gelişmeye devam eden dünyanın en popüler oyunlarından birisi olmaktadır. Minecraft, bilindiği üzere simülasyon ve açık dünya oyunu. Oyunda her şeyi yapmak mümkün. Fakat Vanilla sürümünde olmayan yani modlarla eklenebilen, bundan dolayı ana sürümde olması gereken birçok sistem bulunmakta. Neyse lafı çok uzatmadan konuya girelim.
Enerji Sistemi
Özellikle teknoloji ile ilgilenen ve teknik sistemler kurmayı sevenler için harika bir özellik olabilir. Enerji sistemi ile güneş paneli, kömür jeneratörü, petrol jeneratörü, biyoyakıt jeneratörü gibi çeşitli yöntemler ile elektrik üretmeliyiz. Sonrasında bu elektriği bir yerde depolayıp makineler için kullanabilmeliyiz...

Hızlı Oyun Modu Değiştirmek Artık Mümkün!

 • 138
 • 4
Minecraft 20W20A sürümü ile birlikte hızlı bir şekilde oyun modu değiştirmek mümkün hale gelirken aynı zamanda yeni Nether başarımları da oyuna eklenmiş bulunuyor. Belki küçük bir arayüz ve başarım güncellemesi olabilir fakat özellikle oyun modunu sık sık değiştirme ihtiyacı duyan oyuncular için harika bir güncelleme oluyor.
Oyun Modu Güncellemesi
Eğer ki oyun içerisinde özellikle bir harita düzenleme işlemi yapıyor iseniz hayatta kalma modunda test ediyor olabilirsiniz. Sonrasında yaratıcı moda geçip düzenlemeler yapıyor olabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sık sık komut kullanılıyordu veya daha hızlı oyun modu değişimi için bir eklenti gerekiyordu.

Artık Minecraft’ın kendi...

Rehber Minecraft Sunucusunu Güvenli Hale Getirin

 • 165
 • 3
Minecraft sunucusu yönetirken makineye ve sunucuya karşı saldırılar alıyorsanız, güvenlik açıklarından yararlanan hackerlar veya kendini hacker zanneden birkaç yöntem öğrenmiş kişiler var ise bunlardan kurtulmanın birçok yolunu sizlere açıklayacağız. Bu sadece fikir amaçlıdır, yani sizlere doğrudan yapımını göstermeyeceğiz. Siz kendi projenizi kendiniz belirlemeli, gerekirse kendiniz kodlamalısınız.
Sunucuyu Premium Yapmak
Bir Minecraft sunucusu korumanın en etkili çözümlerinden birisi dışarıdan gelecek saldırıları önlemek olacak. Bunun için premium sunucu kullanmak bot hesapların girişini önleyecektir. Tabii tek saldırı yöntemi bu olmadığı için konumuza devam edeceğiz.

AuthMe Sisteminden Yararlanın
Eğer ki premium sunucu sistemine...

Rehber Minecraft Sunucusundan Gelir Elde Etmek

 • 251
 • 10
Birçok insan Google’a girip sunucu işleterek nasıl para kazanacağını yazmakta. Biz de gelir elde etmek isteyen insanlar için özel ve detaylı bir içerik hazırlıyoruz ve bu içeriği sizlere sunuyoruz. Girişi çok uzatmadan hemen konuya dalalım.
Özgün Fikirler Üretin
Gelir elde etmek sandığınız kadar kolay bir iş olmayabilir. Gelir elde etmenin ilk yolu sunucu kalitesinden geçmekte. Sunucu kalitesi ne kadar iyi olursa, tasarımları ne kadar güzel olursa, mimari açısından da ne kadar etkili olursa sunucu daha çok ilgi çekecek bir hale gelir. Ayrıca sunucuda diğer sunuculardan farklı olarak birkaç özellik...

20W19A: Karataş Artık Her Yerde!

 • 215
 • 0
20W19A sürümü ile karşınızdayız. Geçtiğimiz hafta 20W18A ile birçok yenilikten bahsetmiştik. Bu hafta yine birkaç düzenleme, küçük güncelleme ve birçok hata düzeltmeleri yapıldı. Mayıs ayı içerisinde 1.16 sürümünün yayınlanacağını düşünmekteyiz. Çünkü artık yeni özellik yerine özellik güncellemeleri ve hata düzeltmelerine ağırlık verilmekte. Bundan dolayı 1.16 için geri sayımı başlatabiliriz.
Görselde de görüldüğü gibi golem ve strider birbirine bakıyor. Peki bu neye işaret ediyor? Tabii ki şaka, bunu öylesine eklemişler. Şimdi konumuza dönelim. Güncellemeye başlamadan önce Mojang ekibi, evde kalıp temiz olmanızı önermekte. Eğer ki sosyal mesafe kurallarına uyuyor iseniz bu sizin için çok iyi olacak...