Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
batihost minecraft server kirala
Minecraft Sunucu Kiralama
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Reklam satın al!

Rehber İsim Sunucuları (Nameservers) Hakkında

Yeni bir Steve doğdu!
Yasaklandı
Discord
g6LZDZ.png

Herkese selam,
Ben Batıhost'tan Kağan. Bu konumda sizlere isim sunucuları (nameserver) hakkında bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle, isim sunucusu denilen zımbırtıların ne işe yaradığı hakkında biraz bilgi alalım.

Nameserver:
Name server (NS kısaltmasıyla da kullanılır), alan adları sorgulanmasında kullanılan isim sunucularına denilir. Yeterli gelmediyse biraz daha derinleşelim: Name server, sahip olunan alan adlarının belirli bir IP adresiyle bağdaştırılmasını sağlar. Böylece hizmete ulaşmak için IP numarası (karışık ve çok basamaklı sayılardan oluşur) yerine alan adını yazarsınız.

Kaynak:

İsim sunucularının ne olduğunu öğrendik. Peki nasıl değiştirilir bu isim sunucuları? Bu maalesef ucu kapalı bir soru değil. Her hosting firmasının kendi arayüzü farklı olduğundan, bunu firmanın destek kısmına başvurarak öğrenebilirsiniz.

Bize sık gelen firmalardan:

Bizdeki isim sunucularınızı güncellemek için;
  • gibi hosting panelinize girip, "NS" kutucuğuna istediğiniz isim sunucularını yazabilirsiniz.
  • Alan adınız bizdeyse:
Müşteri panelinizdeki "Domainler" sekmesine girin.

Screen Shot 2018-06-04 at 11.20.04.png

Hemen ardından, alan adınızın sağındaki üç butondan "Alan Adını Yönet" butonuna tıklayın.

Screenshot at Jun 04 11-24-54.png

Buradan, istediğiniz isim sunucularını belirleyebilirsiniz. Fakat "kendi isim sunucumu kullanmak istiyorum"u seçmelisiniz.

Bol şans!
- Batıhost Destek Ekibi

Son düzenleme:
Seçkin madenci.
Discord
Bu dediğiniz işlem mesela sunucu ip adresini aşağıdaki gibi

oyna.xxx.net
play.xxx.net
play.xxx.com

Gibi farklı farklı birden fazla ip adresi kullanmayamı yarıyor yalnışmı anlamışım?

Yeni bir Steve doğdu!
Yasaklandı
Discord
Bu dediğiniz işlem mesela sunucu ip adresini aşağıdaki gibi

oyna.xxx.net
play.xxx.net
play.xxx.com

Gibi farklı farklı birden fazla ip adresi kullanmayamı yarıyor yalnışmı anlamışım?
Hayır, bu isim sunucularını (dns’lerin yönetildiği alanı) yönlendiriyor.

Alan adı yönlendirme konum burada:

Seçkin madenci.
Discord
Yeni bir Steve doğdu!
Yasaklandı
Discord
Teşekkür ederim peki bu nameserversi yapmak zorundamıyım yapmasamda olur mu?
Tabii, olur. DNS'lerini bağlayamayan alan adı sahipler, Nameserverlarını bize yönlendiriyor ve biz kolayca bağlıyoruz.

Seçkin madenci.
Discord
Tabii, olur. DNS'lerini bağlayamayan alan adı sahipler, Nameserverlarını bize yönlendiriyor ve biz kolayca bağlıyoruz.
Tamamdır şimdi anladım konu hakkında bilgim yoktu. gerektiğinde ticket vasıtasıyla yardım isteyeceğim teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

Rec, Play, Pause!
Onaylı Satıcı
En iyi cevaplar
1
Discord
Valiant#5629
Bu konu hakkında böyle detaylı bir rehber bulmak pek mümkün değil. Elinize sağlık.

Elmas madencisi.
Discord
Bakır madencisi.
Discord
yunus can#5065
Detaylı ve açık bir anlatım, paylaşım için teşekkürler.