minecrafttr aramıza katil!
batihost minecraft server kirala
Satın Al
MinecraftTR Reklam Alanı
Satın Al
Satın Al
Satın Al

LAG ve TPS Sorunu

Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Selam. Arkadaş ile bir batıhost üzerinden bir server kiraladık. Genelde iki kişi olacağımız için 2gb ram yeter diye düşündük. Yakınlarda 3-4 kişi olduk ama bu lag sıkıntısı 2 kişiyken bizi çok sıktı. Server için Spigot 1.14.4 jarını kullanıyorum. En güncel olanını. Bu TPS ve lag sorununu nasıl çözerim?

Bu LagAssist diye bir plugin ile aldığım benchmark sonuçları.

Sunucunun TPS'si sürekli 10 hatta daha aşşağılara düşüyor. Garip olarak örneğin arkadaş madende iken ben dışardayken kasmıyor fakat ikimiz dışardayken kasıyor. Batıhost'a sorduğumda 1.14 genelde problemli cevabını aldım. Bu ne kadar doğru?

l5LiJH.png

Spigot ile aldığım Timing hesapları (draw distance 10 ve iki kişiyiz, kısa bir ölçüm):

Bu diğerinde draw distance 5.

Bunda ise 30 dakikadan fazla süren bir ölçüm ve draw distance tekrar 10.

EN SON TIMING:

Spigot.yml dosyamız böyle:

Draw distance parametresini fazla kısaltmak çok kötü oluyor. Cidden 2-4 kişilik sunucu için bu gerekli mi?

Bir Chunk ölçümü:

En yüksek skoru olan benim evin chunkı. Başka kimse hopper falan kurmadı zaten.

Sunucu başlatırken ise parametreler şu şekilde:
@echo off
java -Xms512M -Xmx2000M -XX:+UseG1GC -XX:MaxGCPauseMillis=50 -jar spigot.jar
pause

Teşekkürler.

Son düzenleme:
MinecraftTR
Site Sahibi
En iyi cevaplar
1
Discord
Kadir#0606
Ram arttırmayı denediniz mi ek bir seçenek olarak (1 gb zaten windows'a gidiyor) işletim sistemi de değiştirebilirsiniz.
Lakin ben yine de yeteceğini sanmıyorum 1.13 ve 1.14 büyük performans sorunları içeriyor.
Ek olarak paper'e geçerek başlayabilirsin.

Ne yazık ki 1.12.2 sonrası Microsoft, blok ekleyen ve oyun özelliklerini değiştirmeyen küçük yararlı güncellemeler arasında geçiş yaptı, eklentileri, istemcileri, shaderpack'leri, yeniden gönderme paketlerini (1.14) ve hatta genel olarak sunucular gibi şeyleri kırdı. Şu anda 1.15 (savaş testi) acele ediyorlar. 1.14.3 sorunları çözmek için hiçbir şey yapmadı ve yalnızca oyun değiştirdi.

Üzgünüm ama optimize edilmiş ve desteklenen çok oyunculu mc deneyimine sahip olmak istiyorsanız, 1.12.2'ye geçmenizi öneririz.

Son düzenleme:
Who let the dogs out!
Kurumsal Üye
Onaylı Hosting
En iyi cevaplar
1
Discord
Makine Windows ise Linux'a geçirmelisiniz. ?
aynı testi 1.13 1.12 ile yaptınız mı? Aynı sorunları bu sürümlerde yaşıyormusunuz?

Sıradan birisi
Discord
ErenAslan#4578
Sunucunuzda kaç dünya var? Fazla var ise onları aynı dünyaya atın ve diğer dünyaları silin.
Spigot kullanıyorsan paper spigot veya taco spigota geçmeni öneriyorum.
Attığın chunks listesinde Entity'lerin lag yaptığını gösteriyor. Bunlara biraz düzen çekmelisin yani limitlemelisin.
Ayrıca bunların yanında;
  • Sunucu belleğin çok az, arttırmanı öneririm,
  • Linuxa geçmeni öneririm,
  • Eğer duyumlarım doğru ise 1.14 sürümünde bir lag mevcutmuş
Ayrıca ani tps artışları yapmak istiyorsan,
ClearLag pluginini yükleyip aşağıda ki sana verdiğim yerleri bulup attığım gibi ayarla
Kod:
ram-meter:
  enabled: true
  interval: 20
  ram-limit: 1200
  commands:
    - 'lagg killmobs'
    - 'lagg clear'
    - 'lagg gc'
    - 'lagg halt'

Kod:
tps-meter:
  trigger-broadcast-message: '&cBelediye &8» &7Sunucu başarıyla optimize edildi! (Trigger)'
  recover-broadcast-message: '&cBelediye &8» &7Sunucu başarıyla optimize edildi! (Recover)'
  broadcast-enabled: true
  interval: 15
  tps-trigger: 14.0
  tps-recover: 18.0
  commands:
    - 'lagg killmobs'
    - 'lagg clear'
    - 'lagg gc'
    - 'lagg halt'
  recover-commands:
    - 'lagg gc'
    - 'lagg halt'

Eğer sular akmıyor ise bilki "/lagg halt" komutundan dolayıdır, tekrar yazarsan düzelir.

MinecraftTR
Site Sahibi
En iyi cevaplar
1
Discord
Kadir#0606
Sunucunuzda kaç dünya var? Fazla var ise onları aynı dünyaya atın ve diğer dünyaları silin.
Attığın chunks listesinde Entity'lerin lag yaptığını gösteriyor. Bunlara biraz düzen çekmelisin yani limitlemelisin.
Ayrıca bunların yanında;
  • Sunucu belleğin çok az, arttırmanı öneririm,
  • Linuxa geçmeni öneririm,
  • Eğer duyumlarım doğru ise 1.14 sürümünde bir lag mevcutmuş
Ayrıca ani tps artışları yapmak istiyorsan,
ClearLag pluginini yükleyip aşağıda ki sana verdiğim yerleri bulup attığım gibi ayarla
Kod:
ram-meter:
  interval: 20
  ram-limit: 1200
  commands:
    - 'lagg killmobs'
    - 'lagg clear'
    - 'lagg gc'
    - 'lagg halt'

Kod:
tps-meter:
  trigger-broadcast-message: '&cBelediye &8» &7Sunucu başarıyla optimize edildi! (Trigger)'
  recover-broadcast-message: '&cBelediye &8» &7Sunucu başarıyla optimize edildi! (Recover)'
  broadcast-enabled: true
  interval: 15
  tps-trigger: 14.0
  tps-recover: 18.0
  commands:
    - 'lagg killmobs'
    - 'lagg clear'
    - 'lagg gc'
    - 'lagg halt'
  recover-commands:
    - 'lagg gc'
    - 'lagg halt'

Eğer sular akmıyor ise bilki "/lagg halt" komutundan dolayıdır, tekrar yazarsan düzelir.
Bu kılavuz
The guide is currently written for 1.9. Most options appear in 1.8 as well. If they don't, just go to the next option.
1.9 için yazılmış ama 1.8'dede iş görebileceğini söylüyor, 1.12 ve daha üst sürümler de iş görmeyebilir.

Sıradan birisi
Discord
ErenAslan#4578
Bu kılavuz
The guide is currently written for 1.9. Most options appear in 1.8 as well. If they don't, just go to the next option.
1.9 için yazılmış ama 1.8'dede iş görebileceğini söylüyor, 1.12 ve daha üst sürümler de iş görmeyebilir.
Spigot dosyalarının yapısı çok değişmedi ise ayarlar yine işe yarayabilir.

MinecraftTR
Site Sahibi
En iyi cevaplar
1
Discord
Kadir#0606
Yeni bir Steve doğdu!
Discord
Ram arttırmayı denediniz mi ek bir seçenek olarak (1 gb zaten windows'a gidiyor) işletim sistemi de değiştirebilirsiniz.
Lakin ben yine de yeteceğini sanmıyorum 1.13 ve 1.14 büyük performans sorunları içeriyor.
Ek olarak paper'e geçerek başlayabilirsin.

Ne yazık ki 1.12.2 sonrası Microsoft, blok ekleyen ve oyun özelliklerini değiştirmeyen küçük yararlı güncellemeler arasında geçiş yaptı, eklentileri, istemcileri, shaderpack'leri, yeniden gönderme paketlerini (1.14) ve hatta genel olarak sunucular gibi şeyleri kırdı. Şu anda 1.15 (savaş testi) acele ediyorlar. 1.14.3 sorunları çözmek için hiçbir şey yapmadı ve yalnızca oyun değiştirdi.

Üzgünüm ama optimize edilmiş ve desteklenen çok oyunculu mc deneyimine sahip olmak istiyorsanız, 1.12.2'ye geçmenizi öneririz.
Makine Windows ise Linux'a geçirmelisiniz. ?
aynı testi 1.13 1.12 ile yaptınız mı? Aynı sorunları bu sürümlerde yaşıyormusunuz?

Merhaba, ram arttırmayı düşünüyoruz evet fakat işletim sistemi değiştirmek olanaksız gibi. Batıhost aracılığı ile aldığımız için bu mümkünmü bilemiyorum. Ram olarak 3 veya 4 yapabiliriz. Dediğiniz gibi 1.14 sorunluysa bu çok üzücü. Kesinlikle eski versiyonlarda oynamayı düşünmüyoruz fakat şimdi eski versiyonları deneyerek aynı sorunları bu sürümlerde yaşıyormuyuz bakacağım.

Dünya derken Nether sayılıyor mu? Sayılıyorsa sadece 2 tane var. Overworld ve Nether.

Bu paper spigot olayına bakacağım. Şuan Spigot kullanıyorum evet. ClearLag plugininede bir göz atacağım, teşekkürler.

İş biraz üzücü. 3-4 kişiyi bırak 2 kişi bile beraber oynamakta zorlanıyoruz. Bu arada yeni birşey fark ettik. Arkadaş veya ben, hayvan çiftliğine yaklaşırsak TPS aniden düşüşlere geçerek 3-7 arası bir rakama iniyor. Oradan uzaklaşınca düzeliyor. Ayrıca villagerların üreyip düştüğü bir çukur vardı. Orayı temizledim. Şimdi bir şekilde bu entityler kasıyor sunucuyu büyük ihtimal. Timinglerde bunu gösteriyor. Dediklerinizle beraber şu entity işlerinede bir el atacağım. Sizleri bilgilendiririm.

Teşekkürler.

NOT: Timing dosyasını yenisiyle değiştirdim.

Son düzenleme:
Forumun En Eski Üyelerinden Biri
Discord
EMREOYUN#4190
Merhaba, ram arttırmayı düşünüyoruz evet fakat işletim sistemi değiştirmek olanaksız gibi. Batıhost aracılığı ile aldığımız için bu mümkünmü bilemiyorum. Ram olarak 3 veya 4 yapabiliriz. Dediğiniz gibi 1.14 sorunluysa bu çok üzücü. Kesinlikle eski versiyonlarda oynamayı düşünmüyoruz fakat şimdi eski versiyonları deneyerek aynı sorunları bu sürümlerde yaşıyormuyuz bakacağım.
Batihost makinelerde Ürünler>Makine Detayları>Detay kategorisi altında Yönetim>Yeniden Kurulum bölümünden işletim sisteminizi hızlıca değiştirebilirsiniz. Değiştirdikten sonra kurulum başlar, kurulum tamamlanınca Ürün Detay bölümüne yeni kullanıcı adınız ve şifreniz otomatik eklenir.