Hoş Geldin!

MinecraftTR.COM - Türkiye'nin en büyük minecraft platformu.

MinecraftTR.COM minecraftla alakalı araçları kullanıma sunuyor. Her şey burada; skript, plugin, doku paketleri, shaderlar, modlar, mcpe, minecraft sunucu kurulumu ve sunucularınızla alakalı yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek rehberler ve tüm minecraft haberleri.

Sitemize kayıt olarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Giriş Yap veya Kayıt Ol!
batihost minecraft server kirala
Minecraft Sunucu Kiralama
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
MinecraftTR Reklam Alanı
Reklam satın al!

Paylaşım Sunucu Optimizasyonu ⚡(Minecraft) #1

Seçkin madenci.
Discord
Scropy#5407
Başarılı bir konu, eline sağlık

Seçkin madenci.
Discord
12GB Ram aslında çok yeterli bir rakam MD_5'e güvenirim.
Sunucularınız da ram kullanımının o kadar artmasının sebebi restart atılmaması, başlatma kodlarında yapılan ivmeler ve eklentilerin ram'i gerçeğe dönüştürmemesinden kaynaklı oluyor. restart atılırken Ram'de tutulan bazı dosyalar fiziksel dosyalara geçiş sağlıyor restart attığınız da ram kullanımının düşmesinin sebebide budur.

128GB ram bulunan makinemiz de 100-150 oyunculu faction sunucuya sadece 10-16 arası veriyorduk TPS'de herhangi bir düşme yaşanmıyordu. size önerim düzenli bir restart saati belirlemeniz, başlatma kodlarınızı bir gözden geçirmeniz performans sıkıntısı yaşatan eklentileri de alternatifleriyle değiştirmeniz olacaktır.

not: olabildiğince az veri tutan skript kullanın :) iyi forumlar.
Maalesef, hatanız var :)

Sizin faction paketinizle benim skyblock paketimde bulunan veri aynı değil :))

Benim paketim 512mb ramde boş halde 230mb ram kullanıyor

1 senedir sıfırlanmamış birşey zamanla öğrenebiliceğinizi düşünüyorum.

Ram dediğiniz olay paketin optimizesine bakmaz o cpu için geçerlidir.

Ayrıca şuanda kullandığım başlat kodu belkide türk sunucularda kullanılan en iyi başlat kodlarından birisi tamamen 1 senelik tecrübe ile yapıldı.

her hafta her ay başka birşey denenerek bulundu :)

Yani kısacası ram kullanımı oyuncu verisine göre değerlendiriliyor.

Bunun en kısa örneği askyblock dünyasını masaüstüne atıp askyblock pluginide dahil olarak.

Kullanılan ramin 600mb'a düşmesi ama yükleyip atınca direk 4gb'dan başlaması.

Discord.exe
Discord
Mlynstax#7945
Seçkin madenci.
Discord
alıntı yaptığın yerleri nereden aldığını yazsaydın:

Seçkin madenci.
Discord
Enkty_#9999
Gayet güzel ve yararlı bir konu. Birçok kişiye fayda sağlacaktır! (y)

"Le vent se lève ! … Il faut tenter de vivre!"
Discord
dotNet#6640
alıntı yaptığın yerleri nereden aldığını yazsaydın:
eklediğin için teşekkürler, konu sadece alınıp türkçeye çevrilmediğinden pek de gerek duymadım sonuçta bir forumda başka forumun adını paylaşmak pek etik değil.

Maalesef, hatanız var :)

Sizin faction paketinizle benim skyblock paketimde bulunan veri aynı değil :))

Benim paketim 512mb ramde boş halde 230mb ram kullanıyor

1 senedir sıfırlanmamış birşey zamanla öğrenebiliceğinizi düşünüyorum.

Ram dediğiniz olay paketin optimizesine bakmaz o cpu için geçerlidir.

Ayrıca şuanda kullandığım başlat kodu belkide türk sunucularda kullanılan en iyi başlat kodlarından birisi tamamen 1 senelik tecrübe ile yapıldı.

her hafta her ay başka birşey denenerek bulundu :)

Bunun en kısa örneği askyblock dünyasını masaüstüne atıp askyblock pluginide dahil olarak.

Kullanılan ramin 600mb'a düşmesi ama yükleyip atınca direk 4gb'dan başlaması.
ne anlattığınız hakkında fikrim yok, Üniversite 2 bilgisayar sınıfı okuyorum bunların ne olduğunu biliyorum aynı zamanda 6-7 yıldır bu platformda iş yapıyorum.

Paket'in optimizesi ile Ram arasında ki ilişkisini anlamanız için öncelikle Ram'in ne olduğunu bilmelisiniz. RAM bilgisayarda bulunan anlık işlemleri kaydeder. spigot ayarlarında bulunan bazı ayarlar Ram üzerinde geçici olarak tutuluyor restartdan sonra yazdırılıyor kişi tekrar girdiğinde her zaman ki ram miktarıyla giriş yapıyor yeni event gerçekleştiğinde yine geçici veri olarak Ram'e kayıt ediliyor ve orada tutuluyor bazı ayarlarda ise Ram'de tutulan kısım'ı küçültüyorsunuz.

başlat kodlarında hangi argümanları kullandığınızı ben bilmem, eğer performans artsın diye yaptıysanız muhtemelen java'da normalde sunucuyu açarken kullanılmayan argümanları performans artsın diye eklediniz eğer böyleyse bunu eklemeniz ram kullanımını arttırıp TPS'yi yükseltecektir. bu da Ram'in artması demek oluyor.

Ram olayı ise yine dediğim gibi Optimizasyon'a Eklenti Paketine Sunucunun kullandığı miktara bağlıdır.
tabii ki bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. olayın zihniniz de pekişmesi için şöyle de göstereyim;
1 Oyuncu 10/75 civarı Ram * 100 Oyuncu = 1000/7500 sunucuya girdikten sonra Geçici hafızada ki dosyaların bazılarının restart gerektirmeden ramden fiziksel konuma geçirmesi işlemiyle bunun bir kısmı düşüyor örnek olarak yarısını baz alalım 500/3750. az eklentili bir sunucuda 3 GB ile 100 Kişi oynatmış olursun. bu hesabı yaparken senin için maximum'dan yaptım. ama siz 100 oyuncuya 64GB ram verebilirsiniz tabi zevk/bilgi meselesi.

ek olarak eklenti paketi ram'i 4GB'a normal şartlarda çıkarmaz çok fazla haritanız veya sunucu açıldığı gibi deli gibi geçici veri tutan birşeyiniz bulunuyor olabilir bu da bir sorun var demektir.

iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Seçkin madenci.
Discord
eklediğin için teşekkürler, konu sadece alınıp türkçeye çevrilmediğinden pek de gerek duymadım sonuçta bir forumda başka forumun adını paylaşmak pek etik değil.

ne anlattığınız hakkında fikrim yok, Üniversite 2 bilgisayar sınıfı okuyorum bunların ne olduğunu biliyorum aynı zamanda 6-7 yıldır bu platformda iş yapıyorum.

Paket'in optimizesi ile Ram arasında ki ilişkisini anlamanız için öncelikle Ram'in ne olduğunu bilmelisiniz. RAM bilgisayarda bulunan anlık işlemleri kaydeder. spigot ayarlarında bulunan bazı ayarlar Ram üzerinde geçici olarak tutuluyor restartdan sonra yazdırılıyor kişi tekrar girdiğinde her zaman ki ram miktarıyla giriş yapıyor yeni event gerçekleştiğinde yine geçici veri olarak Ram'e kayıt ediliyor ve orada tutuluyor bazı ayarlarda ise Ram'de tutulan kısım'ı küçültüyorsunuz.

başlat kodlarında hangi argümanları kullandığınızı ben bilmem, eğer performans artsın diye yaptıysanız muhtemelen java'da normalde sunucuyu açarken kullanılmayan argümanları performans artsın diye eklediniz eğer böyleyse bunu eklemeniz ram kullanımını arttırıp TPS'yi yükseltecektir. bu da Ram'in artması demek oluyor.

Ram olayı ise yine dediğim gibi Optimizasyon'a Eklenti Paketine Sunucunun kullandığı miktara bağlıdır.
tabii ki bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. olayın zihniniz de pekişmesi için şöyle de göstereyim;
1 Oyuncu 10/75 civarı Ram * 100 Oyuncu = 1000/7500 sunucuya girdikten sonra Geçici hafızada ki dosyaların bazılarının restart gerektirmeden ramden fiziksel konuma geçirmesi işlemiyle bunun bir kısmı düşüyor örnek olarak yarısını baz alalım 500/3750. az eklentili bir sunucuda 3 GB ile 100 Kişi oynatmış olursun. bu hesabı yaparken senin için maximum'dan yaptım. ama siz 100 oyuncuya 64GB ram verebilirsiniz tabi zevk/bilgi meselesi.

ek olarak eklenti paketi ram'i 4GB'a normal şartlarda çıkarmaz çok fazla haritanız veya sunucu açıldığı gibi deli gibi geçici veri tutan birşeyiniz bulunuyor olabilir bu da bir sorun var demektir.

iyi günler dilerim.
Maalesef bir hatanız var.

Açıldığı gibi 4GB'a çıkması bir sorun değildir eminimki belkide sunucu açıp ilk ay'ından sıfırlamış olabilirsiniz.

Ben tam tamına 1.5 senelik sıfırlanmamış bir paketten bahsediyorum.

Ayrıca bilgisayar okumanız bunu bildiğiniz anlamına gelmez, ben bunu tecrübe edinerek öğrendim bir öğretenden veya öğretmenden öğrenmedim.

Eğer bir sorun olsaydı askyblock dünyasını silincede 4gb ram kullanması gerekiyordu :)

Ama silnce 230mb'a düşüyor.

Diyeceğim tek şey bunları deneyerek öğrenebilirsiniz ben bir öğretmenin anlattığının aksine öğrendiğiniz şeyi denemelisiniz.

Ayrıca ben normal bir xeon'da veya e5 lerde sunucuyu çalıştırmıyorum.

Çünkü xeon veya e5 benim tps'imi acayip şekilde düşürüyor.

CraRi gibi bir sunucuda paketlerini i7 7700k'da çalıştırıyor, yoksa lag tps sorunu yaşıyorlar.

Bunun sebebi adamların binlerce oyuncu datası olması.

eminimki anlamışsınızdır.

ayrıca bu paylaştığınız optimize bilgileri sadece lag sorunu yaşadıktan sonra 2 ay çözüm üretiyor sonradan gene aynı şekil tps düşüyor.

benim survival paketim şuan xeon veya e5 de çalıştırsam eminim tps 5 6 larda sürünecek.

çünkü hiç optimize yapmadım ama TPS'im 20.

Bunun sebebi i9 9900k 64gb dediacted bir makinede çalışması.

TPS (Saniye başı işlem) demek buda işlemcinizin iş parçacığına bağlıdır.)

Eğer bir tps sorunu yaşarsanız ayarları kısmak istemiyorsanız daha sağlam işlemcilere geçin derim.

Herşeyi kısarak oyunun zevkini kaçırabilirsiniz.

Bu ayarlar o kadar çok oyun ayarlarını kısıyorki chunkları 4'e düşürüyor oyuncu 32 chunk yapıyor ama 4 chunk gösteriyor.

aslında optimizede önemli fakat kısarak yapılmaması gerek.

güzel bir sunucu güzel bir tps istiyorsanız güçlü bir işlemci şart.

Xeon VDS işlemcilere boşuna optimize işlemi yapmayın 2 gün sonra tps'iniz gene düşecektir.

Ben bunları denedim gördüm eğer itirazınız varsa discorddan mesaj atın gene deneyelim göstereyim.

"Le vent se lève ! … Il faut tenter de vivre!"
Discord
dotNet#6640
Maalesef bir hatanız var.

Açıldığı gibi 4GB'a çıkması bir sorun değildir eminimki belkide sunucu açıp ilk ay'ından sıfırlamış olabilirsiniz.

Ben tam tamına 1.5 senelik sıfırlanmamış bir paketten bahsediyorum.

Ayrıca bilgisayar okumanız bunu bildiğiniz anlamına gelmez, ben bunu tecrübe edinerek öğrendim bir öğretenden veya öğretmenden öğrenmedim.

Eğer bir sorun olsaydı askyblock dünyasını silincede 4gb ram kullanması gerekiyordu :)

Ama silnce 230mb'a düşüyor.

Diyeceğim tek şey bunları deneyerek öğrenebilirsiniz ben bir öğretmenin anlattığının aksine öğrendiğiniz şeyi denemelisiniz.

Ayrıca ben normal bir xeon'da veya e5 lerde sunucuyu çalıştırmıyorum.

Çünkü xeon veya e5 benim tps'imi acayip şekilde düşürüyor.

CraRi gibi bir sunucuda paketlerini i7 7700k'da çalıştırıyor, yoksa lag tps sorunu yaşıyorlar.

Bunun sebebi adamların binlerce oyuncu datası olması.

eminimki anlamışsınızdır.

ayrıca bu paylaştığınız optimize bilgileri sadece lag sorunu yaşadıktan sonra 2 ay çözüm üretiyor sonradan gene aynı şekil tps düşüyor.

benim survival paketim şuan xeon veya e5 de çalıştırsam eminim tps 5 6 larda sürünecek.

çünkü hiç optimize yapmadım ama TPS'im 20.

Bunun sebebi i9 9900k 64gb dediacted bir makinede çalışması.

TPS (Saniye başı işlem) demek buda işlemcinizin iş parçacığına bağlıdır.)

Eğer bir tps sorunu yaşarsanız ayarları kısmak istemiyorsanız daha sağlam işlemcilere geçin derim.

Herşeyi kısarak oyunun zevkini kaçırabilirsiniz.

Bu ayarlar o kadar çok oyun ayarlarını kısıyorki chunkları 4'e düşürüyor oyuncu 32 chunk yapıyor ama 4 chunk gösteriyor.

aslında optimizede önemli fakat kısarak yapılmaması gerek.

güzel bir sunucu güzel bir tps istiyorsanız güçlü bir işlemci şart.

Xeon VDS işlemcilere boşuna optimize işlemi yapmayın 2 gün sonra tps'iniz gene düşecektir.

Ben bunları denedim gördüm eğer itirazınız varsa discorddan mesaj atın gene deneyelim göstereyim.
sunucu sürümünüzden veya kullanılan eklentilerinizden kaynaklı olabilir detaylı incelemek gerekiyor. kötü bir tecrübe edinmişssiniz fakat benim söylediklerim bilimsel verilerdir. sağlam işlemciler konusundan ziyade ram konusundayım ben. sağlam işlemcilere geçmek her zaman daha iyidir tabii sağlıcakla kalın.

Seçkin madenci.
Discord
mc-marketi paylaşmak spigotmc paylaşmanın yanında ne kadar etik?